به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ؛ بازارچه مرزی پرویزخان سال ۷۶ با هدف فراهم سازی بستر اشتغال مرزنشینان و افزایش و بهبود وضعیت معیشتی آنان راه اندازی شد، اما این فرصت مناسب و مطلوب هنوز نتوانسته تغییر محسوسی در وضعیت مرزنشینان ایجاد کند.

این مرز رسمی که زمانی در اوج فعالیت‌هایش روزانه شاهد تردد ۳ هزار کامیون برای تخلیه و بارگیری بود هنوز هم از زیرساخت‌های مناسب یک مرز بین‌المللی محروم است و تجارت به شکل سنتی در آن جریان دارد.

اما زیرساخت‌های فعلی هم اغلب به ظاهر به شکل رانتی بهره‌برداری می‌شود و این امر موجب اعتراضات مرزنشینانی که قرار بود با کار و فعالیت در این مرز وضعیتشان بهبود یابد شده و آنها از اداره فعلی این مرز ناراضی هستند و البته ابهاماتی را در مورد آن مطرح می‌کنند.

خبرنگار مرصاد در حال پیگیری موضوعات مطرح شده است و ابهامات زیر را در گزارش‌های بعدی پاسخ می‌دهد.

*چرا از ۶۰ هکتار مرز پرویزخان ۱۵ هکتار آن در اختیار راهداری است و با وجود نیاز برای امور گمرکی، برای استفاده در اختیار گمرک قرار نمی گیرد؟!

*در حالی که ۵۰ درصد بار کامیون هایی که به کشور عراق صادر می شود در فصل‌های مختلف سال به میوه و تره بار اختصاص دارد که از نظر وزنی حدود ۳۵ درصد و از نظر ارزشی ۲۰ درصد صادرات این مرز است و تجار و بازرگانان از نبود انبار برای کالاهای کشاورزی و فاسدشدنی در مرز پرویزخان گلایه دارند، انبار موجود در مرز پرویزخان محل نگهداری چه کالاهایی شده است و چرا؟!

*مجوز فعالیت انبار در مرز پرویزخان را چه کسی صادر کرده است و آیا روال قانونی واگذاری ها طی شده است؟

*چرا با وجود تاکید گمرک برای تخریب انبار در برابر این امر مقاومت می‌شود و اجازه این کار داده نمی‌شود؟

*انبار چه درآمدی دارد و چه خدماتی در قبال آن انجام می‌دهد؟

*چرا مسئولان انبار اجازه فعالیت لیفتراک‌های مستقر در مرز برای تخلیه و بارگیری نمی‌دهند؟

*شرکت تعاونی گمرک در مرز چه خدماتی ارائه می‌دهد و چه درآمدی دارد؟

*چرا کارگرانی که کارت تردد در مرز ندارند به راحتی وارد مرز می‌شوند؟

*پارگینگ تریلی‌های مرز پرویزخان به چه کسی و در کدام روال قانونی واگذار شده است؟

*نقش سازمان همیاری شهرداری در پارکینگ چیست؟

*طرح جامع پرویزخان شامل ساختمان گمرک، محوطه‌سازی، سردخانه، انبار، پارکینگ، محل استقرار تجار و محل ترانزیت سوخت و همچنین امکانات رفاهی و محل استقرار تجار و فعالان در مرز است. چرا اجرایی نمی‌شود؟

منبع: مرصاد نیوز