به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، اصولگرایان در ایران بر این عقیده اند که روی کار امدن یک شخصیت نظامی در سمت ریاست جمهوری در ایران می‌تواند مشکلات این کشور را حل کرده و با چالش‌های خارجی و فشار‌های شدید آمریکا، مقابله کند.

 انتظار می‌رود سناریو‌های مربوط به ریاست جمهوری یک شخصیت نظامی در انتخابات آینده ایران قابل اجرا باشد، آن هم در شرایطی که بحران‌های سیاسی و اقتصادی شدیدی در این کشور وجود دارد.


بیشتر بخوانید: رئیسی کاندیدای ۱۴۰۰ است؟


اصولگرایان در واقع معتقدند با ریاست جمهوری یکی از شخصیت‌های نظامی، پیام‌هایی از طرف تهران به خارج از کشور ارسال می‌شود مبنی بر اینکه ایران در صورتی که مجبور شود، از قدرت و پایداری لازم برای ورود به یک جنگ برخوردار است.

در این میان، اسامی برخی شخصیت‌های نظامی به عنوان کاندیدا مطرح شده است که حسین دهقان، رستم قاسمی، محسن رضایی و علی شمخانی از این جمله اند.

در همین رابطه، این باور در ایران به صورت جدی مطرح شده که رئیس جمهور آینده، یک نظامی باشد تا بتواند کشور را از بحران‌های اقتصادی و سیاسی و فشار‌های خارجی موجود رها کند.

ایران البته به مقوله ریاست جمهوری یک نظامی به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف مربوط به آغاز یک جنگ خارجی نگاه نمی‌کند، چرا که اساسا به چنین چیزی نیازی ندارد و از نیرو‌های نیابتی قدرتمندی در کشور‌های عربی برخوردار است.

در این شرایط پیش بینی می‌شود که اصولگرایان سعی کنند تا تمام تلاش‌های دولت روحانی برای مذاکره با دولت بایدن را نابود کرده یا اینکه مذاکرات را تا پس از انتخابات به تاخیر بیندازند.

در واقع حفظ شرایط و فشار فعلی آمریکا به نفع اصولگرایان است، چرا که کاهش فشار‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند به پراگماتیست‌ها در انتخابات کمک زیادی کرده و به منزله یک چک سفید امضا برایشان باشد.

باتوجه حضور برخی مخالفان روحانی در نهاد‌های تصمیم گیر، این احتمال وجود دارد که حسن روحانی در تلاش‌های خود برای احیای توافق هسته ای، مورد هجمه و سنگ اندازی اصولگرایان قرار گیرد.

اصولگرایان معتقدند که یک شخصیت نظامی قادر است به سرعت به درگیری بین نهاد‌های مختلف در کشور پایان داده و حد و مرزی را برای آن‌ها مشخص کند. مضاف بر آن، می‌تواند اعتماد نهاد‌های انقلابی بزرگ که خارج از سیطره دولت فعالیت دارند را نیز به دست آورد.

از سوی دیگر، جریان اصولگرا نظامی بودن رئیس جمهور را «نماد قدرت» نظام می‌دانند، بویژه آنکه شخصیت‌های تهاد‌های سیاسی ایرانی معتقدند که جنگ بین ایران و ایالات متحده، امری ناگزیر است که کشور باید برای آن آماده باشد. این در حالی است که پراگماتیست‌ها و اصلاح طلبان معتقدند با توجه به اینکه مشکل اصلی ایران، اقتصاد آن است، بهتر است یک فرد خبره در زمینه اقتصاد، رئیس جمهور شود.

به طور کلی، روی کار آمدن رئیس جمهور نظامی برای ایران بدین معناست که این کشور توان ایجاد راه حل‌هایی برای مشکلات عمیق خود، جز از طریق نظامی ندارد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین