به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، بر اساس داده‌های یک نظرسنجی که اخیرا توسط "شبکه ان بی سی نیوز" آمریکا انجام گرفته، اغلب آمریکایی‌ها بر این باورند که انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در کشورشان، به شیوه‌ای عادلانه و مناسب برگزار نخواهد شد. این مساله در شرایطی اتفاق می‌افتد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا نسبت به بروز تقلب در صورت برگزاری انتخابات از طریق ایمیل و یا توسط سرویس پستی آمریکا به شدت هشدار داده و دموکرات‌ها نیز نسبت به دخالت روس‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نغع ترامپ، هشدار داده اند.

یافته‌های کلید نظرسنجی مذکور به قرار زیر هستند:

  •  ۵۵ درصد از آمریکایی‌ها اعلام کرده اند که چندان نسبت به برگزاری عادلانه و درستِ انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در کشورشان، امیدی ندارند. در این میان، ۶۵ درصد از جمهوریخواهان، ۵۶ درصد از مستقل ها، و ۴۶ درصد از دموکرات ها، بر این باور بوده اند.
  •  ۵۵ درصد از مشارکت کنندگان در نظرسنجی ان بی سی نیز گفته اند که در انتخابات ماه نوامبر، به صورت ایمیلی و یا از طریق سیستم پستی آمریکا رای خود را خواهند داد. این افراد به طور خاص از رای دهی از طریق ایمیل و همچنین از ایجاد تغییر در سیستم انتخاباتی آمریکا که به تمامی رای دهندگان اجازه دهد تا رای خود را به صورت ایمیلی بدهند، حمایت کرده اند.
  •  شیوه رای دهی ایمیلی و از طریق سیستم پستی آمریکا، شیوه‌ای محبوب در میان دموکرات‌ها بوده است. ۸۶ درصد از دموکرات‌ها قویا از تغییر قانون انتخابات آمریکا و رای دهی از طریق ایمیل حمایت کرده اند (۶۴ درصد به شدت از این قضیه حمایت کرده اند). ۷۹ درصد از دموکرات‌ها و طرفدارهایشان نیز تاکید داشته اند که به احتمال زیاد در جریان انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا، به صورت ایمیلی در انتخابات شرکت خواهند کرد.
  • مخالفت ترامپ با رای دهی از طریق ایمیل، در میان جمهوریخواهان نیز قابل مشاهده است. به طور خاص، ۷۶ درصد از جمهوریخواهان و طرفداران آن‌ها با رای دهی از طریق ایمیل مخالفت کرده‌اند (۶۲ درصد قویا با این مساله مخالفت کرده اند). ۳۳ درصد از آن‌ها نیز اعلام کرده اند که احتمالا به صورت ایمیلی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، شرکت خواهند کرده اند.
  • ترامپ به غلط مدعی شده که برگزاری ایمیلی انتخابات آمریکا می‌تواند به تقلب گسترده انتخاباتی منجر شود. این در حالی است که وقوع یکچنین پدیده‌ای در واقعیت، آن هم در آمریکا، تا حدی زیادی ضعیف و نادر است. در این راستا، ترامپ و کمیته ملی جمهوریخواهان، یک تلاش حقوقی را با صرف هزینه ۲۰ میلیون دلار آغاز کرده اند تا از برگزاری ایمیلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جلوگیری کنند. در این چهارچوب، حتی گزارش شده که تیم ترامپ، ظرفیت فرمان‌های اجرایی ریاست جمهوری آمریکا جهت پیشبرد این دستور کار را نیز بررسی می‌کنند.
  • دموکرات‌ها و مقام‌های اطلاعاتی آمریکا اخیرا به شدت هشدار داده اند که احتمال دارد روسیه به نفع ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مداخله کند. از سویی، دموکرات‌ها همچنین نسبت به این مساله هشدار داده اند که ترامپ و دولت وی، عمیقا در حال تضعیف سرویس خدمات پستی آمریکا هستند تا بتوانند دستور کار خود مبنی بر برگزار نشدن انتخابات به صورت پستی و ایمیلی به پیش ببرند.

یک عدد قابل توجه در مورد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

۷۵ درصد: این رقم اشاره به تعداد آمریکایی‌هایی دارد که از صلاحیت لازم و کافی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخوردار هستند. این رقم، در کل تاریخ آمریکا رقم بی سابقه‌ای است. بر اساس تحلیلی که اخیرا نیویورک تایمز در این رابطه منتشر کرده، در صورت فراهم ساختن مناسب امکانات انتخاباتی در آمریکا (و فراگیر بودن آن‌ها در این کشور) برای واجدان صلاحیت رای دهی در انتخابات این کشور، حدودا ۸۰ میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اخذ خواهد شد. این میزان رای در صورتی که محقق شود، تقریبا دو برابر میزان آرایی است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، اخذ شده بود.

برخی گزاره‌های جالب در مورد شرایط سیاسی و انتخاباتی آمریکا

یافته‌های نظرسنجی شبکه ان بی سی، تا حد زیادی با یافته‌های دیگر نظرسنجی‌هایی که در مورد انتخابات آمریکا برگزار شده اند، هماهنگ است. بر این اساس، مخالفت ترامپ و جمهوریخواهان آمریکایی با برگزاری ایمیلی و پستی انتخابات آمریکا، دیدگاه اکثریت مردم این کشور نیست.

در این چهارچوب، بر اساس یافته‌های یک نظرسنجی که در هفته گذشته توسط "نشریه پولیتیکو" انجام شده، حمایت از برگزاری ایمیلی و پستی انتخابات آمریکا در میان جمهوریخواهان آمریکایی، در فاصله ماه‌های آپریل تا آگوست سال جاری میلادی، حدودا ۱۱ درصد کاهش یافته است. در این راستا، ۵۷ درصد از جمهوریخواهان بر این باورند که برگزاری پستی انتخابات آمریکا بایستی محدود شود، زیرا این مساله امنیت انتخابات را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. با این حال، مقام‌های حزب جمهوریخواه آمریکا بر این باورند که تاکید مکرر ترامپ بر برگزاری ایمیلی و پستی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند آثار و تبعات منفی ناخواسته‌ای را از خود برجا گذارد و مانع از رای دهیِ موثر حامیان ترامپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شود. از سویی، در مدت اخیر، شماری از فرمانداران جمهوریخواه در آمریکا و همچنین مقام‌هایی از دیگر ایالات این کشور، از برگزاری انتخابات ایمیلی و پستی برخلاف موضع گیری رسمی ترامپ، حمایت کرده اند. آن‌ها تاکید کرده اند که شرایط در ایالت‌های آن‌ها جهت برگزاری پستی انتخابات، کاملا فراهم است.

حتی خودِ ترامپ نیز اخیرا بر خلاف ادعا‌های خود در زمینه احتمال تقلب در انتخابات آمریکا در صورت برگزاری پستی و ایمیلی آن، موضع گیری کرده است. وی در چهار آگوست (ماه جاری میلادی) مدعی شد که اعتماد کامل به برگزاری پستی و ایمیلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت فلوریدا دارد. وی مدعی شده که این ایالت به دلیل موقعیت سنتی خود در حمایت از جمهوریخواهان، وضعیتی متفاوت با دیگر ایالت‌های آمریکایی دارد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام