به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، وزارت صمت در دولت حسن روحانی با فراز و نشیب های فراوانی روبرو شده است و وزرایی که در این سمت قرار گرفتند تا به امروز نتوانستند انتظارات را در این حوزه برآورده کنند. از نعمت زاده تا شریعتمداری گرفته تا رضا رحمانی که با حالت قابل تامل از قطار دولت پیاده شد، وزرای صنعت و معدن و تجارت دولت‌های یازدهم و دوازدهم حواشی بسیاری داشته اند.

حالا دولت بعد از چند ماه قرار است وزیر پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند در این حوزه آنچه پیش بینی می شود وزیر پیشنهادی یعنی «مدرس خیابانی» به احتمال زیاد بتواند آرای مجلسیون را کسب کند. چراکه مجلس با توجه به اینکه سال پایانی دولت است و قصد همراهی با دولت برای حل کردن مشکلات را دارد بیشتر نظر مثبت و سازنده ای برای رسیدگی به امور دارد.

برخی از نمایندگان مجلس نیز در این حوزه مطرح کرده اند که رای شان نسبت به مدرس خیابانی مثبت است. حتی گفته می شود که به احتمال زیاد «اسحاق جهانگیری» به جای رئیس جمهور قرار است که به مجلس آمده و از وزیر پیشنهادی صمت دفاع کند. به نظر می رسد خیال دولت در این باره کمی راحت است که به جای رئیس جمهور معاون اول وی در این جلسه حساس حضور پیدا می کند.

«محمد حسین فرهنگی» عضو هئیت رئیسه مجلس در این رابطه مطرح می کند: «در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی یک ساعت وقت برای دفاع رئیس‌جمهور پیش‌بینی شده است، اما آن طور که مطلع شدیم ، آقای روحانی در این جلسه حضور نمی‌یابد و قرار است آقای جهانگیری به نیابت از رئیس جمهور در این جلسه شرکت کند».

اما موضوع اصلی این وزارت خانه که بسیار در حوزه اقتصادی اهمیت فراوانی دارد این است که فرد لایقی در این حوزه جای بگیرد که بتواند مشکلات اقتصادی و خصوصا تولید را در این حوزه برطرف کند. اینکه تا چه میزان مدرس خیابانی با این وقت محدود می تواند این مسئله را انجام بدهد بسیار مسئله سخت و البته با توجه به بیماری که ساختار اقتصادی را در حوزه صنعت و تجارت در بر گرفته، بسیار مشکل است.

دولت های روحانی فرصت گرانبهایی را در این حوزه که رهبر معظم انقلاب همواره بدان تاکید داشته اند از دست داده است و در این فرصت محدود آنطور که باید نمی توان انتظار شق القمر از دولت داشت. در ماجرای «رضا رحمانی» وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت به نوعی اهمال کاری را مشاهده می کردیم. از سوی دیگر برخی از اخبار حاکی از اختلافات مدیریتی در درجات بالاتر در دولت در این حوزه بودیم که در انتها دولت وزیر صمت خود را پیاده کرد که تا امروز این بخش حساس از دولت بدون متولی خاص باشد و با سرپرست اداره شود.

البته برکناری وزیر سابق سبب شد تا دست مجلس در استیضاح دیگر وزرا بسته شود. دولت با برکناری رضا رحمانی در واقع ظرفیت استیضاح دیگر وزرا که مد نظر مجلس بود را گرفت. چرا که مدرس خیابانی در زمان رحمانی به عنوان قائم مقام وزیر فعالیت می کرد و بعید است اتفاق محسوسی رخ بدهد. نکته مهم تر ان است که نه رحمانی و نه مدرس خیابانی هیچ کدام گزینه قوی برای وزارت صمت محسوب نمی شوند.

اخیرا «ابراهیم رضایی» نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی از جمع آوری امضا برای برکناری «بیژن نامدار زنگنه» که شیوه مدیریتی وی در وزارت نفت از گذشته تاکنون مورد انتقاد شدید بسیاری از کارشناسان و نمایندگان بوده خبر داده است. اما به باور بسیاری از کارشناسان سیاسی دست مجلس در این حوزه در پوست گردوست و مجلس بایستی در استیضاح وزرا با توجه به اینکه دولت در مرز افتادن از حدنصاب است احتیاط بیشتری کند؛ چراکه موجب می شود در سال آخر دولت کار خود را بیشتر کرده و موضوع نظارت و همچنین اقدامات اصولی که نیاز امروز کشور است، عقب بیفتد.

از سوی دیگر برکناری رضا رحمانی کار مجلس را در رای اعتماد به وزیر جدید بیشتر کرد و به نظر نمی رسد که در این مدت باقی مانده وزیر آینده بتواند کار خاصی در این وزارتخانه انجام دهد. آنچه امروز در کشورمان مهم است توجه و اراده برای بخش تولید است که با توجه به راهبرد دولت در مذاکره با غرب این حوزه کمتر مورد اعتنا قرار گرفته  و امروز با مشکلات بسیاری روبرو است. بنابراین دولت بایستی در تغییر وزیر خود نگاه خود به حوزه تولید و صنعت را اصلاح کند. 

امروز کشورمان به شدت نیاز به نگاه تولید محور و اقتصاد مقاومتی دارد که رهبر معظم انقلاب بارها در تریبون های مختلف به آن تاکید فرموده اند و اگر این حوزه به طور مبسوط مورد توجه قرار گیرد گره های مختلفی را از اقتصاد کشور می گشاید و از سوی دیگر دست دشمن در تحریم ایران را می بندد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام