۳ ضلع مثلث ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، جامعه متاثر از مسائل تاثیرگذاری چون مشکلات اقتصادی و معیشتی و مهم‌تر از آن ویروس کرونا است و این دو مساله تاثیر بسزایی در زندگی عادی و روزمره مردم گذاشته اما مجموع این مسائل نیز باعث نمی‌شود که موضوع انتخابات ۱۴۰۰ به محاق فراموشی برود. هرچند که مساله انتخابات ریاست‌جمهوری ماه‌ها پیش از این اتفاقات مطرح بود و جریان‌‌های سیاسی به دنبال آن بودند که با برنامه‌ریزی مدون و منسجم حضور موفق و موثری را در آوردگاه ۱۴۰۰ تجربه کنند. شاید ماجرای انتخابات مجلس در اسفند ۹۸ که با پیروزی بدون دغدغه اصولگرایان به اتمام رسید، بسیاری از چهره‌های این جریان و حتی اصلاح‌طلبان را به این نتیجه رساند که با وجود آنچه در اسفند ۹۸ رخ داد از کاهش جدی مشارکت مردم تا برخی روندها که موجبات ردصلاحیت بسیاری از اصلاح‌طلبان را فراهم آورد؛ نباید نگاه چندان مثبتی به انتخابات ۱۴۰۰ نیز داشت. چرا که همان روند در انتخابات ۱۴۰۰ نیز به نحوی پیاده خواهد شد. شاید از همین جهت باشد که اصولگرایان از هم‌اکنون خود را پیروز آوردگاه ۱۴۰۰ می‌دانند و به نوعی با فراغ بال درخصوص این انتخابات صحبت می‌کنند. بااین‌حال آنچه مسلم است انتخابات پیش رو به‌جز جریانات سیاسی دو ضلع دیگر نیز دارد که از قضا رویکرد آنها نسبت به انتخابات تاثیر بیشتری در انتخابات ۱۴۰۰ دارد. ضلع نخست حاکمیت است که رویکردش در انتخابات پیش‌رو بسیار تعیین‌کننده می‌نماید. قطع ‌به‌یقین آنچه مطلوب حاکمیت است حضور پرشور و گسترده مردم در انتخابات و برگزاری انتخاباتی پرشکوه و رقابتی است. لذا به عقیده برخی، برخلاف انتخابات مجلس حاکمیت در قبال انتخابات ریاست‌جمهوری موضع متفاوتی خواهد داشت و با دید بازتری به انتخابات خواهد نگریست. لذا این نهادهای حاکمیتی هستند که صحنه انتخابات و چگونگی حضور جریان‌های سیاسی را تعیین می‌کنند. ضلع دیگر تاثیرگذار بر انتخابات نیز مردم هستند که با توجه به روند‌های حاضر در ساحت‌های مختلف جامعه و میزان رضایتمندی یا عدم رضایت از این روندها و عملکردها به مشارکت گسترده یا حداقلی در انتخابات دست می‌زنند. آنچه مسجل است انتخاباتی پرشور و رقابتی در گرو عملکرد بهینه هر ۳ ضلع این مثلث است و اساس وحدت، انسجام و همدلی نیز می‌طلبد که بر این مبنا شاهد انتخاباتی گسترده باشیم.

اصلاح‌طلبان در دوراهی

سمت‌گیری جریان‌های سیاسی برای انتخابات پیش‌رو هنوز آنطور که باید مشخص نیست. به عبارت دیگر، هنوز معلوم نیست که اصلاح‌طلبان چگونه به انتخابات ۱۴۰۰ ورود خواهند کرد. آیا شرایط به گونه‌ای خواهد بود که آنها با تمام ظرفیت خود وارد انتخابات شوند یا اینکه باز هم تحت شرایط تن به ائتلاف خواهند داد. با این همه این روزها اسامی مختلفی در میان اصلاح‌طلبان برای حضور در ۱۴۰۰ مطرح می‌شود. البته اصلاح‌طلبان که در اظهارات خود به حضور مستقل و با هویت اصلاح‌طلبی اشاره می‌کنند و در این راستا از چهره‌هایی مانند مسعود پزشکیان، اسحاق جهانگیری، محسن هاشمی و حتی محمدجواد ظریف سخن می‌گویند. هر چند که برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب پا را فراتر نهاده و از حضور افرادی چون محسن صفایی فراهانی و محمدرضا خاتمی سخن به میان می‌آورند. اما باید روی دیگر سکه را نیز برای اصلاح‌طلبان در نظر گرفت. جایی که آنها به سمت ائتلاف با اعتدالگرایان بروند. از این جهت نیز نام چهره‌هایی همچون سورنا ستاری، محمدجواد آذری‌جهرمی و حتی علی لاریجانی به میان می‌آید. باید دید رویکرد اصلاح‌طلبان در ماه‌های باقی‌مانده تا انتخابات چگونه است.

اصولگرایان و تعدد کاندیدا

اصولگرایان نیز شرایطی مشابه اصلاح‌طلبان دارند. یعنی هنوز مشخص نشده که آنها قرار است تحت چه سازوکاری به فعالیت‌های انتخاباتی خود بپردازند. گاهی شورای ائتلاف مطرح می‌گردد، گاهی شاجا و گاهی هم احزاب و گروه‌ها از حضور مستقل در انتخابات سخن می‌گویند. اما آنچه مشخص است وحدت همچنان رویای دست‌نیافتنی اصولگرایان است. با این همه این روزها از اصلاح‌طلبان تا اصولگرایان اسامی مختلفی برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو مطرح می‌گردد. این در حالی است که در جریان اصولگرا شرایط به نحو دیگری است. آنها برخلاف اصلاح‌طلبان که با معضل نبود کاندیدای رای‌آور روبه‌رو هستند؛ با مشکل تعدد کاندیدا مواجهند. افرادی که هر یک خود را واجد شرایط برای حضور در انتخابات می‌دانند. از این رو است که اصولگرایان ابتدا به لیستی ۸نفره و سپس به لیستی ۲۰ نفره رسیدند. عزت‌ا… ضرغامی، پرویز فتاح، سعید جلیلی و مهرداد بذرپاش شاید برجسته‌ترین چهره‌هایی باشند که در لیست اصولگرایان دیده می‌شود. هر چند که احتمال می‌رود حتی در فرآیند انتخابات شاهد حضور چهره‌هایی چون محمدباقر قالیباف و محمود احمدی‌نژاد هم باشیم. همین مساله است که باعث می‌شود اصولگرایان با تشتت کاندیدا روبه‌رو باشند و مثل انتخابات ۹۶ تا دقیقه آخر کاندیدای‌شان مشخص نباشد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سر دشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام