به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، برای بهتر دانستن ابعاد حادثه و علل احتمالی ابتدا باید بدانیم بندر تجاری بیروت تحت کنترل جریان المستقبل بوده ، از لحاظ جغرافیایی در شمال این شهر واقع شده و به مناطق لوکس و مراکز تفریحی – تجاری این شهر مانند محله اشرفیه و خیابان الحمرا بسیار نزدیک است.

فارغ از تئوری های توطئه یا توهم توطئه باید بدانیم از این رخداد تلخ چه شخص ، جریان و یا کشورهایی سود برده و برعکس کدام جریان سیاسی متضرر می شود.

و اما بعد …

کمتر از یکسال پیش سعد حریری در پی اعتراضات مردمی ، با هدف فشار به جریان مقاومت استعفا کرد.

تصور وی و پشتیبانانش در داخل و خارج این بود که شخص دیگری از اهل تسنن نمی تواند از پس اداره امور  برآید و همین امر مسبب فشار به حزب الله در جهت تسلیم شدن به خواسته سران ۱۴ مارسی خواهد شد.

اما با هوشمندی رئیس جمهور ، رئیس مجلس و حزب الله ، حسان دیاب که یک عنصر غیر سیاسی ، ملی و تکنوکرات از اهل سنت شمرده میشد و اتهام فسادی نیز تاکنون متوجه او نگردیده بود نخست وزیر لبنان شد و توانست امور را به شکل نسبتا مثبت مدیریت کند.

از اینجا بود که تلاش جریانات غربی خصوصا آمریکا و فرانسه برای زمین زدن دولت وی افزایش یافت که به سقوط شدید لیره لبنان به یک پنجم طی ۱۰ ماه اخیر منتهی شد .

در  روز  قبل از انفجار هم پس از فشار شدید و تهدید سفیر آمریکا در بیروت ” ناصیف حتی ” وزیر امور خارجه لبنان استعفا داد و تصور غرب این بود که با این شرایط و تحریم های کمرشکن بعلاوه فشارهای سیاسی حسان دیاب مردد شده و استعفا خواهد کرد .

اما در اقدامی غافلگیرکننده ” شربل وهبه ” به عنوان وزیر جدید امور خارجه انتخاب شد که نشان از عزم دیاب به ایستادگی در برابر فشارها داشت.

در نتیجه آمریکا وفرانسه دریافتند که فشارهای اقتصادی – سیاسی نه تنها موجب تسلیم لبنان و دور شدن این کشور از محور مقاومت نشده ، بلعکس نفوذ اقتصادی و سیاسی ایران را در عروس خاورمیانه افزایش خواهد داد.

خصوصا سخنان چند روز پیش سید حسن نصرالله که اعلام داشت از کالاها و مواد غذایی ایرانی در ازای تادیه لیره لبنانی برای رفع حاجات مردم بهره خواهیم گرفت ، زنگ خطری جدی برای جریانات غرب گرا و حامیان آنان در لبنان بود.

لازم است بدانیم لبنان از قرون گذشته هاب تجاری شامات و حلقه وصل اروپا به خاورمیانه نام‌گرفته و درآمد اصلی مردم آن از طریق تجارت و گردشگری است و این اتفاق
اولا فشار اقتصادی زیادی را به این کشور که تقریبا از لحاظ اقتصادی ورشکسته و شدیدا به واردات محصولات وابسته بوده خواهد آورد .

دوم ، دولت حامی مقاومت و مشخصا حزب الله مسبب اصلی نارضایتی ها معرفی خواهند شد .

سوم ، این انفجار چه عمدی و چه سهوی باشد مکمل فشارهای اقتصادی آمریکا است و نارضایتی شدیدی را در بین عوام غیر سیاسی به وجود خواهد آورد و متاسفانه محل انفجار اصلی ترین بندر جهت واردات محصول و رفع حاجات خدماتی و غذایی مردم لبنان بود که برطبق شواهد تا مدت ها غیرقابل استفاده گردیده است.

چهارم ، با التفات به مشکلات عدیده نتانیاهو در داخل اراضی اشغالی و تقابل وی با معترضان و ایضا وعده حزب الله برای پاسخ به شهادت یکی از نیروهایش در سوریه ، میتوان گفت اگر اسرائیل بر اثر واکنش این جنبش دچار تلفات انسانی میشد، توان عملی کردن وعده هایش برای پاسخ متقابل را در خود نمیدید فلذا منجر به سقوط شدید محبوبیت نخست وزیر فعلی اسرائیل می گشت ؛ اما انفجار بیروت مطمئنا حزب الله را دچار مشکلات داخلی خواهد کرد و احتمالا برای مدتی لیکودی ها نفس راحتی خواهند کشید.

در نهایت معتقدم این رویداد شمشیری دولبه برای حزب الله است که هم می تواند تهدید و هم فرصت باشد ؛ اگر این تشکیلات بتواند با کمک جریان ۸ مارس و کشورهای متحدش، بسیج نیرو کرده و در جهت مرتفع نمودن مشکلات حادث شده اخیر برای ملت لبنان ، دولت فعلی را از این چالش موفق بیرون آورد ، موقعیتش بیش از پیش تقویت می شود و در غیر اینصورت احتمالا وضعیت سیاسی پیچیده ای در انتظارش خواهد بود.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سر دشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام