به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، تنش بین ایران و رژیم صهیونیستی در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده؛ در حالی که اسرائیل مدعی است آتش‌سوزی‌های خرابکارانه اخیر در ایران به خصوص در پارچین و نطنز کار او است، درگیری نظامی این رژیم و حزب الله در مرز لبنان نیز باعث افزایش بحران شده است.

در این اوضاع و احوال برخی رسانه‌ها از افزایش چالش در منطقه و احتمالا درگیری نظامی بین ایران و رژیم صهیونیستی در ماه‌های آینده سخن گفته‌اند. چند روز پیش نیوزویک در یک مقاله به این موضوع پرداخت. طبق گفته نویسنده این مقاله، رژیم صهیونیستی به شدت از افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگران شده و به هر طریقی به دنبال آن است که مانع ایران شود.

به جز نیوزویک، دیروز وبگاه “دیفنس پست” هم در مقاله ای به این موضوع پرداخت. این مقاله به قلم “مایکل ماکوفسکی” یکی از اعضای موسسه امنیت ملی آمریکا (JINSA) است. ماکوفسکی معتقد است خاورمیانه و به خصوص دو قدرت اصلی آن یعنی ایران و رژیم صهیونیستی در حال نزدیک شدن به “ساعت صفر” هستند.

طبق گفته نویسنده دیفنس پست، اسرائیل بعد از انعقاد برجام در زمان اوباما بسیار بسیار نگران بوده و در موضع ضعف قرار گرفته بود. بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید و خروج آمریکا از برجام، زبان تعامل آمریکا تغییر کرد و جایش را به “فشار حداکثری” داد. این اقدام باعث شد ایران قدم به قدم از برجام دورتر شده و فعالیت‌های هسته ای خود را از سر بگیرد.

ماکوفسکی معتقد است این اقدام ایران به جز افزایش توانمندی‌هایش در زمینه موشکی باعث وحشت اسرائیل شد. طبق اعتقاد صهیونیست‌ها، فعالیت ایران در زمینه هسته‌ای بسیار سریع بوده و اگر ایران بخواهد می‌تواند در عرض چند ماه(۳ الی ۴ ماه) فعالیت‌های هسته‌ای خود را کامل کرده و به غنی‌سازی لازم برای ساخت تجهیزات هم برسد.

این ادعا باعث شده رژیم صهیونیستی به صرافت بیشتری بیفتد. طبق گفته تحلیل گر دیفنس پست، رژیم صهیونیستی در مورد ایران استراتژی “تقابل کوتاه مدت” را پی گیری کرده است. اسرائیل نیک می‌داند که زمان زیادی ندارد و در این مدت کوتاه باید هرچه سریعتر مانع پیشرفت فعالیت های هسته ای ایران شود.

اما علت کوتاه بودن زمان چیست؟ به جز پیشرفت ایران در زمینه فعالیت هسته ای، ماکوفسکی علت اصلی را انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌داند. آمریکای ترامپ به خوبی نشان داده که رابطه بسیار خوبی با اسرائیل دارد و حتی چنانکه روزگاری بولتون گفته بود حاضر است از فعالیت نظامی اسرائیل نیز حمایت کند. اما اگر انتخابات ۲۰۲۰ به نفع بایدن تمام شود ورق کاملا برمی‌گردد. بایدن سیاست خارجی اوباما را دنبال می‌کند و با بازگشت آمریکا به برجام احتمالا فعالیت های خرابکارانه اسرائیل نیز متوقف شود و حداقل تا سال ۲۰۲۵ نیز این وضعیت ادامه پیدا کند. طبق گفته دیفنس پست، ایران در همین زمان می‌تواند حداقل در زمینه موشکی و بالستیکی خود پیشرفت فوق العاده ای کند؛ همانطور که از زمان انعقاد برجام در سال ۲۰۱۵ تا خروج آمریکا از آن در سال ۲۰۱۸ کرد.

ماکوفسکی معتقد است حتی اگر ترامپ هم در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز شود شاید اوضاع به نفع رژیم صهیونیستی تمام نشود چراکه بسیار محتمل است که دیپلماسی و راه و روش او در دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش عوض شود.

پیش‌بینی یک خاخام یهودی: اسرائیل امسال از بین می‌رود

دیفنس پست معتقد است رژیم صهیونیستی در این استراتژی کوتاه مدت خود دست به فعالیت‌های خرابکارانه زده است. این رژیم قبلا هم نشان داده بود که در زمان‌های بحرانی این استراتژی را دنبال می‎کند. نمونه‌اش هم (طبق گفته تحلیل گر دیفنس پست) حملات محدود به سوریه در سال ۲۰۰۷ و حمله به تاسیسات هسته ای عراق در سال ۱۹۸۱ است.

با این حال، همه می‌دانند که وضعیت ایران متفاوت است. اسرائیل مدعی است که انفجار نطنز کار او بوده است. اقدامات هسته‌ای یک کشور را می‌توان به دو دسته بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد. مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی مدعی اند که اقدامات خرابکارانه باعث نمی‌شود که هر دو دسته اقدامات در ایران متوقف شود و به خصوص در زمینه کوتاه مدت (که احتمالا منظور نویسنده افزایش غنی سازی خارج از چارچوب برجام و فراتر از آن است) ایران همچنان فعال است.

ماکوفسکی مدعی است که اسرائیل ممکن است وارد فاز دوم استراتژی نظامی کوتاه مدت شود و آن حمله هوایی به تاسیسات است. این اقدام بدون شک منجر به پاسخ ایران و شاید جنگ شود. مقامات اسرائیل می‌دانند که به علت شرایط آمریکا نمی‌توانند در این جنگ احتمالی روی آمریکا حساب کنند و از این جهت احتمالا در اوضاع به شدت بغرنجی گرفتار شوند.

به جز این، ماکوفسکی می‌توانست در تحلیل خود بر موقعیت فوق العاده استراتژیک ایران نیز تاکید کند. ایران بر خلاف عراق دهه ۸۰ و سوریه دهه اول هزاره جدید، عمق استراژیک بسیار زیادی دارد. درگیری نظامی رژیم صهیونیستی و حزب الله در نزدیکی مرزهای جنوب لبنان و اسرائیل به خوبی نشان داد که هر بال زدن پروانه ای در یک گوشه منطقه می‌تواند چه گردبادی در همه منطقه ایجاد کند. هم اکنون موشک‌های بالستیک ایران به خوبی تل آویو را تحت پوشش قرارداده اند و اقدام نظامی بیشتر اسرائیل می‌تواند درگیری را به داخل شهرهای رژیم صهیونیستی هم بکشد.

با این حال، نمی‌توان انکار کرد که منطقه خاورمیانه در حال تغییرات جدی است. این تغییرات به خصوص در ارتباط با روابط سلبی ایران و رژیم صهیونیستی قابل مشاهده است و ممکن است یک اشتباه کل منطقه را به آشوب بکشاند.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سر دشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام