به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، در این زمینه چند نکته به نظر می‌رسد:

*ابتدا باید گفت لحن سخنان رئیس‌جمهور در بیان این سخنان، لحن مناسبی نیست. رئیس‌جمهور باید در انتخاب واژگان و جملات دقت بیشتری به خرج دهد. آنچه از این سخنان فهم و برجسته می‌شود نه همه سخنان بلکه تک‌جمله‌هایی است مانند «زندگی مردم به خوبی اداره شد.» بیان این جملات در شرایط اقتصادی خراب کشور نمکی به زخم همه مردم است.

*روحانی در این سخنان نکته درستی را با بیان بدی مطرح کرده است. آن نکته درست تامین کالاهای اساسی در وضعیت شدید تحریمی است. آمریکا در دو سال اخیر شدیدترین تحریم‌های اقتصادی و مالی را بر کشورما تحمیل کرده است و بقیه کشورها را هم مجبور به تبعیت از این سیاست کرده است.

در چنین شرایطی در دو سال گذشته کالاهای اساسی در بازار کشور همواره موجود بوده و هیچ کمبودی از نظر تامین این کالاها احساس نشده است. همه ما هر روز در بازار و فروشگاه‌ها شاهد موجودی کالاهای اساسی بوده‌ایم. در این زمینه حتما باید به دولت تبریک گفت.

*اما چرا این موضوع به چشم نمی‌آید؟ علت این مسئله تورم لجام‌گسیخته‌ای است که در دو سال گذشته بر اقتصاد کشور سایه انداخته و قدرت خرید را کاهش داده است. در دو سال گذشته کشور ما شاهد تورم دایمی همه کالاها بوده و هر چند ماه یک‌بار موج جدیدی از تورم آغاز می‌شود.

در این شرایط که سفره مردم هر روز کوچک‌تر می‌شود سخن گفتن از «به‌خوبی اداره شدن زندگی مردم» از جانب رئیس‌جمهور هیچ وجهه مناسبی ندارد. به‌خصوص اینکه تامین کالاهای اساسی  در هر شرایطی از وظایف اصلی دولت است و ممکن است این سخنان حمل بر منت گذاشتن بر سر مردم شود.

با تورم کنونی گروه‌هایی از مردم حقیقتا توانایی خرید کالاهای اساسی را ندارند و هر چقدر هم به خوبی تامین شود و کمبودی در بازار نباشد باز هم برای ایشان فرقی نمی‌کند و این کالاها به سفره ایشان به قدر کافی نمی‌رسد.

*روحانی البته خود نیز به‌درستی مسئله قیمت کالاها را متذکر شده و گفته که قیمت ها تعادل ندارند. به‌تبع قیمت بالا، گروه‌هایی از مردم حتما در تامین کالاهای اساسی در مضیقه هستند و توان خرید این کالاها را ندارند. در چنین شرایطی که خود ایشان هم این مسئله را تایید کرده‌اند چرا به طرح کوپن الکترونیک رضایت نمی‌دهند؟

از همان سال ۹۷ عده‌ای از اقتصاددانان با توجه به ناتوانی دهک‌های پایین درآمدی از دولت درخواست کردند با استفاده از امکانات دیجیتال، کوپن را احیا کند و به دهک‌های پایین کارت‌های الکترونیک صرفا برای خرید مایحتاج ضروری در اختیار این طبقات قرار دهد.

متاسفانه از همان زمان تاکنون این پیشنهادات خیرخواهانه با موضع منفی دولت روبه‌رو شده است. ایشان این طرح‌ها را کمونیستی خطاب کرده‌اند درحالی‌که این طرح سال‌هاست در کشور آمریکا که مهد بازار آزاد است اجرا شده و نتایج موفقی هم در پی داشته است.

*از رئیس‌جمهور و دولت انتظار می‌رود بیشتر به فکر طبقات ضعیف جامعه باشد و در برابر این طرح، مقاومت اشتباه خود را ادامه ندهد تا بلکه بتوان به وسیله آن اندکی از درد مردم کاست.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سر دشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام