ابهامات زیادی درباره سهام عدالت مطرح شده است که در طرح دوفوریتی ساماندهی مورد بررسی قرار می‌گیرد و درباره آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد. مواردی ازجمله اینکه چگونه و بر چه اساسی افراد مشمول سهام عدالت تعیین شدند، چرا سهام عدالت به افراد داده‌شده اما در عمل نمی‌توانند مالکیتی بر سهام خود داشته باشند و دولت برای آنچه به مردم اختصاص یافته تعیین تکلیف می‌کند این مواردی است که هنوز در کلیات این طرح مشخص نیست و باید در بررسی‌های آتی نمایندگان مجلس با دولت تعیین تکلیف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، انور حبیب زاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به طرح دوفوریتی ساماندهی سهام عدالت که به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسیده است، گفت: تعدادی از افراد، درگذشته مشمول دریافت سهام عدالت نشده بودند و درواقع از این طرح جا ماندند. کمیسیون اقتصادی برای بهره مندی این افراد از سهام عدالت طرح جاماندگان را در این کمیسیون به تصویب رسانده است.  این طرح دو هدف را دنبال می‌کند: برخورداری جاماندگان از سهام عدالت و اصلاح آیین‌نامه واگذاری سهام.

وی بابیان اینکه در طرح سهام عدالت ابهامات زیادی وجود دارد، افزود: آزادسازی سهام و رفع محدودیت‌های آن، ناکارآمدی شیوه سازماندهی سهام، بررسی عدم دسترسی مالکان به حقوق خود در سهام عدالت، رفع ابهام در شیوه شناسایی آن‌ها به‌نحوی‌که مالکیت عمومی و منافع مشمولان در نظر گرفته شود، ازجمله مواردی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. باید برخی از ابهامات قانونی که سازمان‌های   ذیربط با آن‌ها دخیل هستند بررسی و رفع آن‌ها به تصویب برسد.

حبیب زاده به خروج شرکت‌های مهم از سبد سهام عدالت اشاره کرد و افزود: دولت تعدادی از مهم‌ترین شرکت‌های نفتی که سوددهی زیادی داشتند را از سهام عدالت کنار گذاشت که این مغایر با قوانین مجلس است. طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر آزادسازی سهام عدالت و بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، سهام عدالت در دسترس مردم قرار گرفت درحالی‌که قبل از آن دولت از انجام چنین کاری امتناع کرده بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: در طرح جاماندگان سهام عدالت، اولویت با افرادی است که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی بوده‌اند، اما سهام عدالت شامل حال آن‌ها نشده است.

حبیب زاده درباره این موضوع که سهام عدالت چه میزان به‌جاماندگان اختصاص پیدا می‌کند، گفت: هنوز تصمیمی مبنی بر اینکه یک‌میلیون یا ۵۰۰ هزار تومان به افراد سهم تعلق بگیرد، گرفته نشده است و این مسئله جزء مواردی است که در هفته آینده درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: قرار است جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از دولت و مجلس تشکیل شود تا شرکت‌هایی که مغایر قانون اساسی، سهام شان در سهام عدالت قرار نگرفته است و ابهامات زیادی که درباره آن وجود دارد، مشخص شود.

وی در پاسخ به این سؤال که سهام عدالت به‌جاماندگان به ارزش سال ۹۶ تعلق می‌گیرد یا سال ۸۴، گفت: هنوز مشخص نیست که سهام باارزش کدام سال به ‌جاماندگان عرضه می‌شود و این هم جزء مواردی است که در جزئیات تعیین می‌شود. علاوه بر این هنوز مشخص نیست مشمولان شامل ۶ دهک جمعیت در زمان ارائه اولیه سهام عدالت می‌شوند یا شامل ۶ دهک فعلی. همه این موارد در جلسات بعدی نمایندگان مجلس موردبررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

شهرستان اردبیل – شهرستان بیله سوار – شهرستان پارس آباد – شهرستان خلخال – شهرستان سرعین – شهرستان کوثر – شهرستان گرمی – شهرستان مشگین شهر – شهرستان نمین – شهرستان نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سر دشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – پلدشت – استان آذربایجان غربی