به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، نابسامانی بازار ارز، خودرو، مسکن، طلا و به طور کلی اوضاع و احوال اقتصادی کشور مردم را به ستوه آورده و مشکلات اقتصادی بسیاری از آنان به خصوص طبقه متوسط و محروم را در تنگنا قرار داده است. در این وضعیت انتظار می‌رود که مقامات مسئول در هر جایگاهی به فکر حل مشکل بوده و راه چاره‌ای بیابند. یکی از همین نهادهایی که مردم به آن امید بسته‌اند، مجلس است و انتظار می‌رود که با استفاده از همه ابزارهای قانونی خود وارد میدان شود.
بسیاری از اهالی سیاست در این راستا، سوال و یا حتی استیضاح رئیس جمهور را پیشنهاد می‌کنند. مثلا احمد توکلی، فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگویی با سایت «نامه نیوز» می‌گوید: «سئوال و استیضاح برای یک جامعه مردم سالار امری عادی است و باید آسان تر از آب خوردن باشد. هر کسی کار اجرایی می کند امکان دارد خطا کند، اگر خطا کرد باید بازخواست شود. منزه بود باید تشویق شود و اگر منزه نبود باید توبیخ شود. متأسفانه ما با تابوکردن برخی مسائل مثل طرح سئوال از رئیس جمهور یا استیضاح، از آنها فرار می کنیم. اشکالی ندارد که رئیس جمهور بیاید مجلس و به سئوالات نمایندگان پاسخ منطقی دهد.»
او حتی تاکید می‌کند که «با استیضاح رئیس جمهور بیشتر موفق هستم. باید این سئوال انجام شود شاید تنبه پیدا کنند.»

 

بیشتر بخوانید:

 

مجلس یازدهم اگرچه اراده جدی برای ساماندهی به وضعیت کنونی کشور خاصه در حوزه اقتصاد دارد اما استیضاح رئیس جمهور را برای مرحله بعد گذاشته است. آقایان نماینده فعلا طرح سوال را کلید زده و امیدوارند که از این راه تاثیرگذاری لازم را داشته باشند. البته تاکید هم می‌کنند که اگر سوال به نتیجه نرسد، تصمیمات بعدی را خواهند گرفت.
سوالات پنج‌گانه
آنطور که سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس در صفحه توییتر خود خبر داده است، مجلسی‌ها در پنج محور از روحانی سوال دارند. به گفته لارگانی «پنج محور سوال از رئیس جمهور تدوین و جمع آوری امضا برای به نصاب رساندن قانونی آن آغاز شده و در اسرع وقت پس از تکمیل امضاها تحویل هیئت رئیسه مجلس خواهد شد. منتظر پاسخ آقای روحانی به سوالات هستیم اگر پاسخ‌ها قانع کننده نباشد تصمیمات بعدی اتخاذ خواهد شد.»
امضا‌های رو به افزایش
به گفته لارگانی جمع‌آوری امضا ادامه دارد و بر اساس آنچه جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت به «تسنیم» گفته تا کنون ۱۰۰ امضا جمع آوری شده است. به گفته وی «طرح سؤال از آقای روحانی امروز تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود.»
این نماینده مجلس در توضیح محورهای سوال از رئیس جمهور نیز گفت: «نابسامانی در بازار ارز، مسکن و خودرو ، اشتباهاتی که در برجام داشته اند، عدم توجه به بخش تولید و همچنین انحراف در هزینه کرد ارز ۴۲۰۰ تومانی از جمله محورهای سوال از رئیس جمهور است.»
گفتنی است، بر اساس آیین‌نامه مجلس جمع آوری ۷۵ امضا برای ارائه طرح سوال به هیات رئیسه کافی است اما امضاها پای طرح سوال از روحانی لحظه به لحظه بیشتر می‌شود و بر اساس آخرین عدد اعلامی از سوی لارگانی – در گفت‌وگو با فارس- تا کنون ۱۲۰ امضا جمع‌آوری شده است.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سر دشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آبادان – آغاجاری – امیدیه – اندیکا – اندیمشک – اهواز – ایذه – باغ ملک – باوی – بندر ماهشهر – بهبهان – حمیدیه – خرمشهر – دزفول – دشت آزادگان – رامشیر – رامهرمز – شادگان – شوش – شوشتر – کارون – گتوند – لالی – مسجد سلیمان – هفتگل – هندیجان – هویزه – اسلامشهر – پاکدشت – پیشوا – تهران – دماوند – رباط کریم – ری – شمیرانات – شهریار – فیروز کوه –  قدس – قرچک – ملارد – ورامین – استان تهران