به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ، حسن روحانی امروز در جلسه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تاکید بر اینکه نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجاد شده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد، افزود: برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیر واقعی در بین مردم از عوامل اصلی آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسولان اقتصادی کشور بویژه دست اندرکاران اصلی بازارهای مالی می بایست با قوت و جدیت اجرای سیاست ها و برنامه های تصویب شده برای کنترل و مدیریت این بازار را در دستور کار داشته باشند، گفت: همه باید تلاش کنیم تا مانع از ایجاد بار روانی تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر اقلام و کالاها شویم و مراقبت کنیم که نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز کنترل شود.

روحانی با بیان اینکه همه دستگاه های نظارتی و انتظامی در کنار بانک مرکزی و با همکاری موثر خود مانع از برخی فعالیت های سودجویانه از سوی سوداگران شوند، اظهار داشت: مطمئن ترین راه برای آرامش بازار ایفای تعهد صادرکنندگان برای برگشت ارز به چرخه اقتصاد و مدیریت بانک مرکزی در فضای آرام و باثبات بازارها است .
رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت نقش رسانه ها در ایجاد فضای آرام در اقتصاد و کاهش نگرانی های مردم و بار روانی نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز ارز، گفت: کمک دستگاه های تبلیغی و رسانه ها در کنار مساعدت نهادهای نظارتی و اقدامات در دست اجرای بانک مرکزی، هیجانات غیر واقعی را مهارمی کند.

خوشبینی ارزی سخنگوی دولت

علی ربیعی مبنی بر اینکه دستگیری افرادی همچون سلطان سکه چه تاثیری بر بازار طلا و سکه گذاشته است آن‌هم درحالی که روند افزایشی قیمت سکه را در روزهای اخیر شاهدیم، اظهار کرد: اعتقاد اقتصاددانان این است که روند بالارفتن قیمت‌ها در بازار سکه به صورت گذرا است و نیز به دلیل تاثیر کرونا است که از اول سال اخیر به علاوه آخرین ماه سال گذشته این روند آغاز شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دوستان ما در بانک مرکزی برای اعمال مدیریت در شرایط ضروری بر بازار کاملاً آماده هستند و در عین حال ما واگذاری‌ها را هم ادامه خواهیم داد که بخشی از نقدینگی را جمع کنیم که البته در این زمینه نیازمند همکاری همه هستیم و به یک اهتمام ملی در این باره نیازمندیم.
ربیعی تاکید کرد: ارز ما هم در برخی از کشورها آزاد شده که وزارت خارجه به زودی آن را اعلام می‌کند. صادرات نفتی ما هم دارد بهتر می‌شود و صادرات غیرنفتی ما هم در بهترین دوران می‌رسد و کاهش قیمت ارز را تجربه خواهیم کرد.

اقدام بانک مرکزی بعد از خواب آلودگی چند هفته ای

حالا با سخنان رئیس جمهور و پیش بینی سخنگوی دولت خبری امیدوارکننده روی خروجی رسانه ها قرار گرفت. تازه‌ترین وضعیت معاملات ارزی از عرضه ۴۵ میلیون دلاری از سوی بازار ساز خبر می‌دهد.
طی روزهای اخیر روند بازار ارز دچار نوسان بوده و قیمت صعودی پیش رفت اما گزارش دریافتی ایسنا از جریان معاملات ارزی امروز (سه‌شنبه) بین صرافان، از این حکایت دارد که امروز (سوم تیرماه) حدود ۴۵ میلیون دلار عرضه انجام شده است. این عرضه که از سوی بازارساز صورت گرفته که با تقاضای ناچیزی مواجه بوده است. حال باید دید آیا این وضعیت دلار را به کانال ۱۵ هزار تومان باز می گرداند؟

در هفته های اخیر نوسانات فعلی بازار ارز، شوک‌هایی را به اقتصاد کشور وارد کرد اما دولتی ها دائم می گفتند وضعیت موقتی است اما گویا امروز از خواب بیدار شدند و عزم کردند تا کنترل قیمت دلار را دوباره به دست بگیرند.

انتهای پیام/

بوکان – ارومیه