به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ، سعید ممبینی در گفت و گو با تسنیم در خصوص برنامه‌های جدید اتاق اصناف ایران برای صنوف اظهار کرد: یکی از اقداماتی که برای اصناف در حال پیگیری است، موضوع مالیات و بخشودگی مالیاتی اصناف است. البته پیش از این نیز مذاکراتی در این خصوص انجام شده و از هفته آینده به صورت جدی این موضوع با سازمان امور مالیاتی پیگیری‌ می‌شود.

وی ادامه داد: برخی از مشاغل از جمله آرایشگران و تالارهای پذیرایی در شرایط کرونا آسیب‌پذیری بالایی داشتند، حتی تالارها نیز هنوز بازنشده است، بنابراین به دنبال این هستیم که صنوف آسیب دیده یا به طور کامل و یا بخشی از مالیات آنها بخشوده شود. همچنین در بخش تسهیلات نیز شرایط و سودی که تعیین شده به نحوی نیست که بتواند صنوف را برای دریافت ترغیب کند.

رئیس اتاق اصناف ایران خاطر نشان کرد: قرار بود این تسهیلات به نحوی باشد که هم به حوزه اشتغال صنوف و هم احیای فعالیت آنها کمک کند، ولی با این شرایط هدفی که مدنظر بوده تأمین نخواهد شد. بر این اساس در حال پیگیری تغییر این شرایط با وزارت کار و محمد نهاوندیان رئیس کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا هستیم.

ممبینی افزود: در خصوص واحدهای صنفی که مشمول حمایت‌های معیشتی دولت‌ می‌شوند نیز به دنبال این هستیم آنهایی که فاقد بیمه بوده و یا دارای بیمه خویش‌فرما هستند نیز از این شرایط استفاده کنند. البته برای فاقد بیمه‌ها قرار شد ۶میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود ولی برای افرادی که دارای بیمه خویش فرما هستند، جلسه‌ای تشکیل خواهد شد.

تأکید وزارت صمت برای به روزرسانی سامانه ۱۲۴

وی با اشاره به وضعیت بازار لوازم خانگی، و تصمیماتی که امروز برای این بازار در ستاد تنظیم بازار اتخاذ شده است، گفت: به دلیل کرونا و شرایطی که در بازار ایجاد شده، برخی افراد سودجو از این وضعیت سواستفاده کرده و مردم ممکن است این اصناف را در ایجاد این شرایط مقصد بدانند، درحالی که مقصر اصلی افراد سودجو هستند.

رئیس اتاق اصناف ایران خاطر نشان کرد: به منظور ساماندهی بازار کالاهای سرمایه ای، در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار مقرر شد انبار نگهداری کالاهای سرمایه ای بخصوص لوازم خانگی و فولادی مورد رصد و بازرسی قرار گیرد. همچنین همه انبارها باید کالاهای خود را در سامانه انبارها ثبت کرده باشند در غیر این صورت به منزله احتکار بوده و با آنها برخورد‌می‌شود.

به گفته وی، بازرسی از انبارها با مشارکت سازمان حمایت، سازمان صمت، تغزیرات، بازرسان اصناف و دادستان انجام‌می‌شود.

ممبینی در خصوص عدم به روز رسانی سامانه ۱۲۴ گفت: در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار، مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت نیز حضور داشت و ایشان سازمان حمایت را ملکف کردند تا برای به روزرسانی این سامانه اقدام کنند.

انتهای پیام/