به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ، وزیر کشور امروز راهی بهارستان شد تا گزارشاتی به نمایندگان ارائه کرد، اما این جلسه با حواشی روبه رو شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز مهمان بهارستانی‌ها بود تا درباره مسائل داخلی کشور توضیحاتی ارائه کند. او در صحبت‌هایش از آسیب‌های اجتماعی و مسائل مرز‌ها و امنیت داخلی سخن به میان آورد و در این میان از لزوم وحدت و انسجام تاکید کرد. اما همینکه صحبت‌های او به پایان رسید سیل تذکرات از موضوع اعتراضات آبان ۹۸ تا وضعیت معیشتی به راه افتاد و نمایندگان با تب و تاب تندی انتقاداتشان را خطاب به وزیر کشور مطرح کردند؛ آتش این انتقادات گاهی آنقدر تند شد که نماینده‌ای در خواست دادگاهی کردن رحمانی فضلی را مطرح کرد. البته این اظهارات و تذکرات بی‌پاسخ نماند.

درخواست برای دادگاهی کردن وزیر کشور

اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار از جمله افرادی بود که میکروفنش برای انتقاد به وزیر کشور باز شد. او گفت: بین روش‌های کلاسیک برای امنیت کشور در تئوری‌ها و کف خیابان تفاوت وجود دارد، در جریان گرانی بنزین تدبیری در اجرا در کف خیابان در رفتار با مردم صورت نگرفت و صف معترضان و مردم با تماشاچیان تمیز داده نشد.

او ادامه داد: بنزین باید گران می‌شد و در این شکی نیست، اما آقای وزیر کشور شما مسئول امنیت، معیشت، زندگی و سرنوشت مردم هستید، اما در قضیه بنزین تدبیری صورت نگرفت.

او ادامه داد: این همه خسارت جانی و مالی به مردم زده شد، چه کسی باید جواب بدهد؟ یک نفر از این مسئولان را پای دادگاه ببریم و سوال کنیم که نقش ما در قضیه چه بوده است. رئیس‌جمهور گفت کسی به من نگفت بنزین گران شده است، اینکه تدبیر نیست شما وزیر کشور هستید و اتفاقاتی که افتاد و آتش‌سوزی و خساراتی که صورت گرفت، محصول بی‌تدبیری شماست.

مطهری ادامه داد: آقای وزیر کشور باید در دادگاه محاکمه شود مگر ما شوخی داریم؟ آقای وزیر آمار کشته‌ها و خسارت اقتصادی زیاد است. چرا کسی به وزیر کشور نمی‌گوید جواب دهد!

بسیاری از افراد در شهر‌ها بدون روسری قدم می‌زنند

محمدرضا احمدی نماینده رشت نیز در تذکری خطاب به وزیر کشور گفت: ما در این کشور بر خون شهدا تکیه کرده‌ایم و زندگی می‌کنیم، اما امروز بسیاری از افراد در شهر‌ها بدون حجاب، روسری و پوشش اولیه و امکانات اولیه قدم می‌زنند، آقای وزیر من و شما باید پاسخ شهدا را بدهیم.

او ادامه داد: عزل و نصب‌های بی‌حساب و کتاب در شهرستان‌ها و استان‌ها بیانگر چیست؟ نباید تابع جریان خاص سیاسی باشید که برای شما تصمیم بگیرند، همچنین درخصوص آمران به معروف و ناهیان از منکر مواضع خوبی نمی‌گیرید.

احمدی همچنین به مساله حاشیه‌نشینان اشاره کرد و گفت: بسیاری از مردم در کشور ما و در استان‌های مختلف به ویژه شهر من رشت با وضعیت بسیار بدی در حال زندگی هستند.

او گفت: از همه مسئولان تقاضا داریم به پوشش مردم در شهر‌ها به ویژه در شهر ما توجه کنند.

پاسخ‌گویی درباره تسهیل ازدواج

تذکرات نمایندگان به وزیر کشور به موضوعاتی اقتصادی و وضعیت معیشتی هم کشیده شد تا جایی که احمد راستینه نماینده مردم شهرکرد و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در اخطار مستند به اصل ۱۰ قانون اساسی گفت: خانواده بنیادی‌ترین رکن جامعه اسلامی است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب به رئیس مجلس وقت تذکر داد که حرمت اجرای قانون باید در مجلس و توسط رئیس مجلس رعایت شود.

او خطاب به قالیباف افزود: شما به رکن خانواده اهمیت ویژه‌ای می‌دهید، این در حالی است که همه برنامه ریزی‌ها و مقررات باید برای تشکیل خانواده و ازدواج باشد.۱۴ سال پیش قانون تسهیل ازدواج در مجلس مصوب شد و باید وزیر کشور و وزرای مسکن و راه در این باره گزارشات لازم را تهیه می‌کردند و به کمیسیون فرهنگی می‌داند.

راستینه گفت: جوان مظلوم ایرانی همچنان مشکل مسکن و تسهیلات لازم برای ازدواج و تشکیل خانواده دارد و عملا خبری از اجرای این قانون نیست. من به عنوان یکی از نمایندگان جوان مجلس از رئیس مجلس می‌خواهم که به دولت تذکر دهد چرا در این باره کاری نکرده است، زیرا آینده کشور به دلیل کاهش ازدواج و موالید به مشکل برخواهد خورد.

او ادامه داد: وزیر کشور طبق این قانون موظف بوده کمیته ساماندهی ازدواج را حضور روسای شورای شهر و امام جمعه در استان‌ها تشکیل دهد و نسبت به تهیه تالار‌های رایگان اقدام کند، ضمن این که بعد از عملیاتی شدن این قانون باید گزارش ۳ و ۶ ماهه به مجلس می‌داد. جوان مظلوم ایرانی امروز با وضعیت سخت تهیه مسکن و ازدواج مواجه بوده و عملا شرایط تشکیل خانواده را از دست داده است که او هم اکنون شرمنده خدا، خانواده و خود است.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطار قانون اساسی راستینه گفت: این موضوع از قوانینی است که به آن عمل نشده و باید در امر نظارت در مجلس به آن توجه ویژه‌ای شود.

چرا وزیر کشور از قیمت پراید خجالت نمی‌کشد

هادی بیگی‌نژاد نماینده ملایر نیز در واکنش به سخنان وزیر کشور گفت: چند روز پیش فردی مرا دید و پرسید آیا نماینده مجلس هستید؟ و من گفتم بله، از من پرسید خجالت نمی‌کشید که پراید ۸۰ میلیون شده باشد؟ من از این وضعیت خجالت می‌کشم، آقای وزیر کشور! آیا شما خجالت نمی‌کشید؟ حقوق کارگر حدود دو میلیون تومان است، پول پیش خانه به طور متوسط متری چهار میلیون تومان است و دلار طی چند سال گذشته هفت برابر شده است. من از این وضعیت خجالت می‌کشم آیا شما خجالت نمی‌کشید؟

او ادامه داد: ممکن است بگویید به شما چه ربطی دارد؟ در پاسخ باید بگویم که وقتی اتفاقی ناامنی ایجاد کند متولی امر شما هستید. همانطور که در ماجرای بنزین متولی شما بودید. امروز مردم به واسطه مشکلاتی که دارند، عصبانی هستند و دشمن تلاش می‌کند عصبانیت مردم را به بیرون آورده و آن‌ها را به خیابان بکشد. منصوبان شما در استان‌های مختلف پیگیر عصبانی نشدن مردم نیستند.

او همچنین با اشاره به اقدامات آموزش و پرورش در همه گیری کرونا به ضعف‌های این وزارتخانه اشاره کرد و خطاب به وزیر کشور گفت: بسیاری از ضعف‌های این وزارتخانه قابل رفع بود، اما وقتی به منصوبان شما رجوع می‌کردیم توجهی نمی‌کردند. منصوبان شما برای رفع مشکلات مردم در میدان نیستند. آن‌ها حتی در میان مردم راه هم نمی‌روند، راه رفتن که دیگر پول نمی‌خواهد اراده و غیرت می‌خواهد. شما از وحدت حرف می‌زنید، اما به نظرم با کسی که هیچ توجهی نمی‌کند نمی‌توان وحدت داشت.

پاسخ رحمانی‌فضلی و پیشنهاد جلسه غیرعلنی

انتقاد‌های نمایندگان بی‌پاسخ نماند و بعد از پایان تذکرات عبدالرضا رحمانی فضلی دوباره پشت تریبون قرار گرفت تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد. او گفت: وزارت کشور وزارتخانه گسترده‌ای بوده و ماموریت‌های مختلفی برعهده دارد. بنده از همین‌جا اعلام آمادگی می‌کنم که در هر زمینه‌ای که دوستان تشخیص دادند بنده در مجلس شورای اسلامی حاضر شده و به آنان توضیح دهم. در خصوص مسائل امنیتی نیز نمی‌توان همه مسائل را از پشت تریبون مطرح کرد. اگر لازم است جلسه غیرعلنی برگزار شده تا بنده به طور کامل قضیه را توضیح دهم. طرح برخی از مسائل پشت تریبون به این گونه صحیح نیست. بنده دیدم که یکی از دوستان یکی از استانداران را مورد خطاب قرار داد و به ایشان اتهاماتی را وارد کرد در حالی که ایشان اینجا نبوده و نمی‌توانند از خود دفاع کنند.

انتهای پیام/