به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ، متن این نامه به شرح زیر است:

حضرت آیت الله جناب آقای سید ابراهیم رئیسی

رییس محترم قوه قضائیه

با سلام و احترام؛

مستحضرید حضرت آیت الله  مهدی کروبی دبیر کل محترم حزب اعتماد ملی پس از انتخابات ریاست جمهوری ١٣٨٨ و از  بهمن ماه/١٣٨٩  ودر پی یک تصمیم نانوشته در حصر خانگی بسر می‌برند؛ پس از رخداد حادثه و آسیب جسمانی اخیر پیش آمده برای ایشان، حزب اعتماد ملی بر آن شد که طی این نامه به‌صورت مختصر  مراتب ذیل را به استحضار برساند:

۱:  حصر مجازات است و حسب اصول ٣٢ ؛٣٣و ٣۴قانون اساسی و اصل تفکیک قوا اعمال مجازات از صلاحیت‌های قوه قضائیه است و مرجع دیگری در این خصوص صلاحیت ندارد

۲: با گذشت قریب به یک دهه اعمال مجازات حصر خانگی، همواره تقاضای حداقلی آیت‌الله کروبی محاکمه علنی توسط دادگاه صلاحیتدار بوده است.

۳: زیبنده و شایسته نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران نیست که مجازاتی بر شهروندان بدون رسیدگی قضایی و صدور حکم توسط محکمه صلاحیتدار اعمال شود.

جناب آقای کروبی با گذشت ٨٣ سال سن ایام کهنسالی عمر خود را با مشقت تحمیلی و در حصر خانگی ومحرومیت از بدیهیات زندگی عادی و حال نامساعد جسمی سپری می‌کند.

در طول یک ماه اخیر به‌دلیل فشارهای ناشی از این حصر با افت شدید فشار خون(۵/۵ درجه)  و پوکی استخوان مواجه گشته که بر اثر عدم تعادل جسمانی ناشی از آن دچار شکستگی استخوان دست شده و هم‌اکنون با سختی ایام را سپری می‌کند.

تصور این شرایط در مورد آیت الله کروبی با آن سابقه مبارزاتی درخشان و سالها زندان در دوران مبارزه برای ‌پیروزی نهضت امام خمینی برای همه دوستداران عدالت و آزادی دردناک است و دل همه دلسوزان انقلاب اسلامی و آزادگان را به درد می‌آورد.

نیک می‌دانید که این وضعیت در خصوص جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همسر بزرگوارشان سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد نیز جاری و ساری است.

بنابراین انتظار می‌رفت که این معضل از همان آغاز دوره  مسئولیت جنابعالی بر قوه قضاییه حل و فصل می‌شد که اینگونه نشد.

اکنون امید و انتظار این است با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع؛ پیگیری قانونی و مصلحانه امر در دستور کار حضرتعالی و دستگاه قضایی کشور قرار گیرد و حصر آیت‌الله مهدی کروبی و همچنین مهندس میر حسین موسوی و همسر گرامی‌اش خانم دکتر زهرا رهنورد که از مواریث دوران مدیریت قضایی قبل بوده، در دوره مدیریت جدید خاتمه یافته و این قفل سیاه با کلید جنابعالی گشایش یابد.

حزب اعتماد ملی

٢۶/خرداد/١٣٩٩

انتهای پیام/