کار اصلی بیمه ها این است که فشار هزینه های زندگی انسان را در اجتماع از دوش یک فرد برداشته و بر دوش کل جامعه و عامه مردم قرار دهد بدین صورت سبد هزینه ای آحاد مردم قابل تحمل تر خواهد شد.

از جمله هزینه های بزرگ یک خانواده هزینه های درمان ، هزینه های اتفاقی یا حادثه ای ، هزینه آموزش ، هزینه های خورد و خوراک و بهداشت می باشد . که در همه موارد در صورت عدم کنترل ، فشار هزینه ها روندی افزایشی داشته و موجب فشار به عامه مردم خواهد شد ، لذا بیمه ها ابزارهای کنترلی هستند تا از طریق تولید استانداردهای بهتر آرامش را هدیه دهند و شاخص مهم برای دیدن اثر رعایت این استانداردها در حق بیمه تبلور پیدا میکند .

این در حالی است که درشرایط حاضر که بیمه ها عموما دولتی ( یا خصولتی ) هستند ، سود وزیان کمتر مطرح و حتی رشد بیمه های خصوصی ممکن نیست ، از تورمی که بیمه عمر را خنثی میکند تا خودرو هایی که با هر کیفیتی شماره میشوند و مواد غذایی که عموما کسی زیاد نگران درجه کیفی مواد اولیه آن نیست .

در شرایط حال حاضر رقابت با دولت برای بیمه ها ممکن نیست ، چرا که بسیاری از روند ها در کشور نه تنها در مدار سود دهی ، بلکه حتی در مدار منطقی هم نیست  . اگر بیمه های خصوصی جای خود را با بیمه های وابسته به نفت و بودجه دولت عوض کنند ، کوچکترین رفتار دولت سود و زیان بیمه ها را تغییر می دهد و قطعا بیمه ها زیر بار بسیاری از امور ناصحیح نمی روند .

خودرو هایی که تولید میشوند بعلت کیفیت بسیار نازل هزینه های زیادی را روی دست بیمه ها می گذارند و بیمه ها مجبور به جبراند و عده ایی از این خلا کیفیت سود می برند . این یک نامعادله است که نمی گذارد بیمه ها به سود دهی بخش خودرویی امید داشته باشند . نتیجه در بالا بودن نرخ حق بیمه تبلور پیدا میکند .

هم اکنون مواد غذایی با هر کیفیتی به مردم عرضه مشود ، جامعه بعلت مصرف مواد غذایی کم کیفیت و بی کیفیت در دوران پیری نیاز مکرر و پر هزینه ایی به درمان پیدا می کنند ، اما در صورتی که بیمه های قدرتمند خصوصی شکل بگیرد ، قطعا نیاز به آزمایشگاه های مجهز دارد آنهم برای صیانت از حقوق خود بیمه ها ، سلامت وجه مشترک سود دهی بیمه ها و سعادت مردم میگردد . در حال حاضر استفاده از سموم دفع آفات نباتی و نیز کودهای شیمیایی ، هیچ محدودیتی ندارند و سلامت جامعه را بشدت تهدید می کند و حتی استانداردهای لازم را ندارند ، نبود لابی قدرتمند برای محافظت از استانداردهای غذایی یک نقیصه بزرگ برای کشور ما محسوب میشود .

تقاضای مردم  از داشتن بیمه کیفیت محصول،  از فروشندگان و سازندگان هنگام خرید می تواند موثر باشد .

شروع قدرتمند بیمه های خصوصی قطعا با استاندارد سازی فعالیت های جامعه ممکن می گردد ، آنها ناچارند برای صیانت از حاشیه سود سرمایه گذاران خود بشدت جلوی خود سری های دولتها را بگیرند .

در همین قضیه نوسانات نرخ ارز اگر بیمه ها قدرت لازم را داشتند ، دولت باید پاسخگوی رفتارهایی می شد که منجر به از دست رفتن هزاران میلیارد از سود بیمه ها می شود . چرا که نوسانات شدید نرخ ارز از مواد اولیه ساخت داروها گرفته تا تورم در بخش خدمات پزشکی را تحت تاثیر قرار می دهد ، حتی اجرای ناقص طرح تحول سلامت هم که باعث افزایش شدید و غیر عادی دستمزد پزشکان شد ، در نبود بیمه های قوی در بخش خصوصی کشور شکل گرفت . و سالانه دهها هزار میلیارد تومان از اعتبارات کشور را صرف راضی نگه داشتن لابی پزشکان می کنند ، آنهم بدون توجه به سرمایه گذاری های بیمه ها و هزینه های تحمیلی و القایی بر مردم ، بی اخلاقی و یا عدم رعایت قانون ، باعث سلب اعتماد مردم به بیمه های خصوصی و در نتیجه عدم استقبال مردم میگردد اما در بیمه های دولتی این فاکتور زیاد بر عملکرد مجریان تاثیر گذار نیست .

در هر حال دولتها در نبود بخش خصوصی قدرتمند ، یکه تاز تصمیم گیری و خط و مشی گذاری هستند ، بدون توجه به تبعات این تصمیمات خصوصا در بخش بیمه ها ، جایی که استعداد نارضایتی عمومی را در سطح ملی دارد . بعلت عدم تعادل در قدرت بخشهای عرضه کننده و تقاضاکننده این خدمات عده ایی آنطور رفتار میکنند که منافع شان اقتضا می کند در این بین آحاد مردم بدون نماینده هستند . عموم مردم توان تاثیرگذاری کمی بر بخشهای بیمه ایی دارند ، اما شاید حضور پر رنگ بیمه های خصوصی بتواند به تعادل قدرت تصمیم سازان منجر شود .

بنظر نگارنده برای تعدیل تصمیمات خط و مشی گذاران و مجریان بیمه ایی در کشور ، از کل صنایع کشور ، ضروری ترین خصوصی سازی ، خصوصی سازی صنعت بیمه است . متاسفانه در شرایط فعلی همانند سایر بخشها ، فاقد تعادل های لازم است .

حضور سرمایه گذاران و تصمیم گیرندگان در این بخش در شرایط کنونی بیشتر شبیه جنون است تا قبول ریسک ، چرا که ریسک سیستماتیک این بخش بشدت بالا و دولت فعال مایشا محسوب می گردد .

بیمه های خصوصی مجبورند نگران هزینه های درمان در دوران پیری باشند .

بیمه ها مجبورند آزمایشگاه های مجهز داشته باشند

بیمه ها مجبورند در جهت فرهنگ سازی برای زندگی درست تلاش کنند

بیمه ها مجبورند تلاش کنند تا جلوی صدمات به مردم را بگیرند

بیمه ها مجبورند در تنظیم قوانین مشارکت فعال داشته باشند

بیمه ها مجبورند پیگیر حقوق مردم باشند تا حقوق خودشان تامین گردد

بیمه ها مجبورند مردم را آگاه کنند تا در سایه آگاهی مردم سود کنند

بیمه ها مجبورند به دوران ضعف و ناتوانی مردم فکر کنند تا سود ببرند

بیمه ها مجبورند از افزایش هزینه های درمان جلوگیری کنند

و بدین سان بود که مقام معظم رهبری دستور تحقّق سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را دادند

و اینجاست که یکی دیگر از نقش های احزاب در جهت اجرای معنویات مقام معظم رهبری در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی جلوه می کند باشد که باری از دوش مردم با تدبیر در حوزه مدیریت بیمه برداشته شود .

 

مجید مجیدی وش

عضو شورای مرکزی حزب تدبیر و توسعه