به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ؛ این میان استفاده از یک تعبیر ژورنالیستی در توصیف حال و اوضاع ردصلاحیت کاندیداهای انتخابات دوره یازدهم مجلس از سوی شورای نگهبان، با واکنش این شورا مواجه شد و بر این اساس، با ارسال جوابیه‌ای، توضیحاتی در رابطه با علت افزایش تعداد ردصلاحیت‌ها نسبت به ادوار ده‌گانه پیشین ارایه کرد که در ادامه متن کامل آن را می‌خوانید: «روزنامه اعتماد در شماره ۴۶۴۵ روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹‌ در گزارشی با عنوان «تخلف کنند، عزل می‌شوند» با درج عبارتی تکراری و ناقص باعث قلب حقیقت شده است که روابط عمومی شورای نگهبان در راستای تنویر افکار عمومی توضیحاتی را تنظیم کرده که انتظار است وفق ماده ۲۳ قانون مطبوعات در همان صفحه و ستون چاپ شود: رسالت یک رسانه آگاهی‌بخشی و سرمایه آن اعتماد عمومی است.

این سرمایه تنها با اطلاع‌رسانی صحیح و بیان کامل همه حقایق رخ می‌دهد و پنهان کردن برخی واقعیات، جامعه را در درک درست و تحلیل صحیح رهنمون نمی‌سازد.

آنچه در توصیف انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با عبارت «گسترده‌ترین ردصلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی از سوی شورای نگهبان» توسط روزنامه «اعتماد» ذکر شده، به ‌دور از یک نگاه همه‌جانبه و درک صحیح از موضوع انتخابات است.

میزان تایید و رد صلاحیت داوطلبان تابعی از میزان ثبت‌نام آنان در انتخابات است. متاسفانه در نظام انتخاباتی ایران به ‌دلیل ضعف و خلأ قوانین انتخاباتی، شاهد بی‌انضباطی در ثبت‌نام داوطلبان هستیم، به ‌نحوی که انبوهی از داوطلبان فاقد شرایط قانونی به شکل بی‌محابا و بعضا تفننی ثبت‌نام کرده و بار احراز شرایط آنان بر دوش هیات‌های اجرایی و نظارت می‌افتد.

این آسیب و اشکال همواره مورد تاکید کارشناسان و مسوولان برگزاری و نظارت بر انتخابات بوده و به ‌درستی نیز در بند ۲-۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات اشاره شده است: «{ارتقاء شایسته‌گزینی از طریق} شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت‌نام به شیوه‌های مناسب قانونی و متناسب با هر انتخابات.» در انتخابات اخیر بیش از ۱۶ هزار نفر برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند که این رقم در تاریخ ادوار انتخابات مجلس شورای اسلامی بی‌سابقه بوده و این آمار نسبت به دور قبل – مجلس دهم – ۴هزار نفر و نسبت به مجلس نهم، بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش داشته است.

این امر در هیچ نظام انتخاباتی در دنیا سابقه ندارد و رقابت ۵۵ نفر – به‌طور میانگین – برای هر کرسی نمایندگی امری عجیب است.

رقابت میان داوطلبان در انتخابات مجلس یازدهم در حالی آغاز شد که پس از بررسی‌ هیات‌های اجرایی و نظارت نهایتا بیش از ۷ هزار نفر واجد شرایط قانونی، حدود ۷ هزار نفر فاقد شرایط و تعدادی دیگری نیز انصراف دادند.

لذا از نظر آمار افراد تایید شده، در طول ادوار انتخابات مجالس شورای اسلامی هرگز شاهد این حجم از داوطلب نبوده‌ایم و از منظر نسبت تایید، رد و عدم احراز نیز در این دور از برخی انتخابات‌ گذشته شاهد درصد بالاتری از حضور داوطلبان در رقابت‌های انتخاباتی بوده‌ایم.

به همین دلیل عبارت «گسترده‌ترین ردصلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی از سوی شورای نگهبان» که در گزارش‌های قبلی روزنامه «اعتماد» نیز به ‌کار برده شده، اشتباه و ناصحیح است که انتظار می‌رود مورد توجه و اصلاح خبرنگاران و اهالی محترم رسانه قرار گیرد.»