به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، با نزدیک شدن به فصل انتخابات نگرانی‌های مختلفی برای جریان اصلاحات به چشم می‌خورد، جریانی که بعد از چند پیروزی بزرگ، مهم و تاریخ‌ساز، در نهایت مجلس یازدهم را به رقیبی واگذار کرد که به لطف مشارکت پایین مردم و فیلتر سنگین شورای نگهبان، با دست باز وارد انتخابات شد.

در چنین فضایی بحث بر سر کارآمدی ساختارهای اصلاح‌طلبان دوباره شکل گرفته است و بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که چرا اصلاح‌طلبان به جای یک ساختار سیاسی ثابت به ساختارهای متعدد و پر شمار انتخاباتی متوسل می‌شوند؟ آیا در شرایط فعلی جبهه اصلاحات ایران می‌تواند پاسخگوی نیازهای اصلاح‌طلبان باشد و بسیاری از سوال‌ها و نقدهای دیگر.

طیبه سیاوشی، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با سلام نو تاکید می‌کند که باید به شرایط سیاسی کشور توجه کرد و دید که چه در فضایی صحبت می‌کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این که باید دقت کرد ما در چه فضایی در حال صحبت هستیم گفت: واقعیت این است که در ساختار سیاسی ما نیاز به سیستم تحزبی داریم که جوابگوی نیازهای سیاسی کشور باشد، ولی به دلیل نبود نظام حزبی ما شاهد حذف یا حداقلی شدن بسیاری از احزاب در سال‌های گذشته بودیم.

وی با تاکید بر این که این حداقلی شدن، همه‌گیر بوده است، گفت: این مسئله تنها در مورد اصلاح‌طلبان صادق نیست و حتی احزابی که نزدیک‌ترین نسبت را با حاکمیت داشتند و به طور کامل هم راستا بودند هم یا از صحنه سیاست کنار رفتند یا فعالیتی حداقلی دارند.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به این نکته ساختارهای ایجاد شده توسط اصلاح‌طلبان چندان هم پرشمار نبودند گفت: باید توجه کرد که انسداد سیاسی حاکم بر کشور ساختارهای سیاسی ایجاد شده توسط اصلاح‌طلبان را نیز به بن‌بست کشانده است و باعث شده این ساختارها هم جوابگویی لازمی را که اصلاح‌طلبان می‌خواهند نداشته باشد.

سیاوشی با اشاره به تجربه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: ما بعد از مجلس دهم شاهد این بودیم که به دلیل استعفاها شیرازه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از هم پاشیده بود و جوابگوی فضا و نیازهای جدید نبود. به همین دلیل جبهه اصلاحات ایران شکل گرفت که در راهبردها و اهدافش ذکرش شده که جوابگوی این نیازها خواهد بود.

وی با اشاره به اصلاحات ساختاری جبهه اصلاحات ایران و رویکرد به نسبت جدید این ساختار اجماعی گفت: جبهه اصلاحات ایران ساختاری به نسبت جدیدتر دارد و نسبت به ساختارهای قبلی دموکرات‌تر است و سازوکارهای نظارتی روشن‌تری دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بزرگ‌ترین چالش اصلاح‌طلبان را همچنان شورای نگهبان دانست و گفت: بزرگ‌ترین چالش ما این است که چه نامزدی از سد شورای نگهبان به سلامت رد می‌شود، وگرنه به دلایلی همچون شورای نگهبان، انتظارات مردم و البته ساختار اجماعی اصلاح‌طلبان ما تا این لحظه با تعدد نامزد در اصلاح‌طلبان مواجه نیستیم.

وی با اشاره به ساختارهای پایش و نظارت اصلاح‌طلبان در دوره جدید گفت: خوشبختانه این دوره کمیته‌هایی در جبهه اصلاحات ایران شکل گرفته که می‌تواند نامزد یا نامزدهای ممکن برای اصلاح‌طلبان را به خوبی بررسی کند.

سیاوشی با اشاره به مشکلات اصلاح‌طلبان در تجمیع سرمایه اجتماعی خود تاکید کرد که بعید است خاتمی این بار به میدان بیاید و دوباره تکرار کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر اصلاح‌طلبان به خوبی می‌دانند در حال حاضر سرمایه اجتماعی سابق را ندارند و جمع کردن سرمایه اجتماعی پشت شخصی که محبوبیت لازم را ندارد بسیار دشوار است، در نتیجه مثل بیشتر انتخاب‌هایی که تاکنون داشتیم به دلیل نبود سیستم حزبی روزهای آخر و شور انتخاباتی آن دوران بسیار تعیین کننده خواهد بود.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم