به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، بورسِ ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد و بازار سرمایه بعد از گذشت تعطیلات ۹ روزه، روز گذشته شنبه فعالیت خود را در سال جدید از سرگرفت. نخستین روز کاری بازار سرمایه در سال جدید اما در حالی به پایان رسید که قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید. ناظران تحلیل‌های متفاوتی از تاثیر این توافق بر بازار بورس مطرح می‌کنند، عده ای آن را به سود بازار سرمایه می‌دانند و برخی می‌گویند این قرارداد در طولانی مدت تاثیرات منفی بر بازار بورس برجای خواهد گذاشت.

دیروز در ابتدای معاملات، روند شاخص کل بورس نزولی شد و در ۲۵ دقیقه ابتدایی بیش از ۳ هزار واحد نزول کرد و به کمترین رقم روز رسید اما پس از آن صعود کرد و در پایان معاملات روز گذشته شاخص کل نسبت به آخرین روز معاملاتی سال گذشته هزار و ۸۴۷ واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و ۳۰۹ هزار و ۵۵۵ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز ۲ هزار و ۲۳ واحد بالا آمد و در سطح ۴۴۱ هزار و ۸۲۵ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۴۸ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۳۸ واحد رسید.

«رمپنا»، «شتران» و «خودرو» سه نماد سبزپوش بازار در اولین روز معاملاتی بودند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و در مقابل «فارس»، «فملی» و «فولاد» نیز سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

بورس ایران هفته آخر سال ۹۹ را با روند صعودی به پایان رساند و این صعود شاخص به سال ۱۴۰۰ هم تزریق شد و ادامه یافت. هرچند که به واسطه تعطیلات نوروز ارزش معاملات بازار کاهش یافته است اما رقم ارزش معاملات خرد قابل قبول بود. همچنین رشد قابل توجه شاخص هم وزن نشان می‌دهد کلیت بازار سمت و سوی صعودی دارد و تقاضای بازار در سطح مطلوبی قرار گرفته است خصوصا در نماد‌های مخابراتی و خودرویی شاهد رشد تقاضا بودیم.

پیش بینی بورس کم نوسان در هفته‌های اول ۱۴۰۰

بیشترین حجم معاملات در روز اول کاری ۱۴۰۰ در بورس مربوط به خساپا بود که در ابتدای معاملات صف فروش داشت اما پس از آن با افزایش تقاضا مواجه شد و بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کرد.

به گزارش رویداد‌۲۴فعالان بازار سرمایه پیش‌بینی می‌کنند با توجه به ورود پول حقیقی به نماد‌های بزرگ بازار بورس در معاملات روز‌های هفته دوم فرودین نیز کم نوسان و رو به بالا حرکت کند.

در ایام عید اتفاقات مهمی در فضای اقتصادی و سیاسی ایران افتاد و در بازار‌های جهانی قیمت نفت به محدوده ۶۵ دلار و فلز مس در آستانه ۹ هزار دلاری قرار گرفت.

مسائلی مانند شیوع مجدد کرونا و همچنین بسته شدن کانال سوئز نیز باعث نوسانات در بازار نفت و کالا‌ها در بازار‌های جهانی شدند.

تاثیر قرارداد ایران و چین بر معاملات بازار بورس

به گزارش رویداد‌۲۴اما اتفاق مهم داخلی در این روز‌ها که می‌تواند روی بازار بورس تاثیر گذار باشد مربوط به توسعه روابط ایران و چین است. برنامه قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین ظهر روز گذشته امضا شد که البته به نظر می‌رسد که صرفاً یک تفاهمنامه است و هنوز قراردادی روی آن منعقد نشده است.

برخی از کارشناسان معتقدند این قرارداد به سود بازار سرمایه در ایران است. به خصوص که می‌تواند بر میزان صادرات نفت و محصولات پتروشیمی ایران تاثیر مثبت بگذارد.

از جمله موافقان تاثیرات مثبت این تفاهمنامه بر بازار سرمایه، بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمای است که می‌گوید: این قرارداد از این جهت برای کشور ما مهم است که بخش عمده صادرات غیرنفتی ما و به ویژه محصولات پتروشیمی، فلزات اساسی و شرکت‌های معدنی مقصدش چین است. بر این اساس این قرارداد می‌تواند بر رشد سهام شرکت‌های صادرات‌محور که عمدتا بورسی هستند تاثیر بگذارد و درآمد قابل توجهی برای آن‌ها ایجاد کند.

عده‌ای از فعالان بازار سرمایه هم تاثیر این قرارداد بر بازار بورس را مثبت ارزیابی می‌کنند. فعالان بازار سرمایه معتقدند، بخش قابل توجهی از این قرارداد احتمالا مربوط به زیرساخت‌ها است که تقاضا برای فلزات و مواد معدنی و نهاده‌های انرژی را افزایش می‌دهد و بر سهام این گروه‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد.

به گزارش رویداد‌۲۴از طرف دیگر این قرارداد تقاضای چین برای حوزه‌های انرژی، نفت و گاز و همچنین صنایع پایین دستی از جمله پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و شرکت‌هایی که تابع این حوزه هستند، از جمله نیروگاه‌ها را افزایش می‌دهد و سهام آن‌ها رشد می‌کند.

اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند تاثیر این قرارداد منفی است. از آن جمله سید حمید میرمعینی گفته بود: این توافق به دلایل مختلف نمی‌تواند تاثیر خاصی بر بازار سرمایه بگذارد و چه بسا که این تاثیر می‌تواند منفی باشد.

به گفته این دسته از کارشناسان، درصورتی که ایران بتواند به منابع درآمدی نفتی و منابع درآمدی صادراتی دست پیدا کند، مطمئنا نرخ ارز روند نزولی به خود می‌گیرد و کاهش قیمت دلار، حداقل در کوتاه‌مدت بر بورس اثر منفی می‌گذارد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم