به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، وزارت خارجه پادشاهی سعودی جمعه ۲۶ فوریه ۲۰۲۱ ساعاتی پس از انتشار گزارش نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت این کشور به طور قاطعانه با آنچه در گزارش ارائه شده به کنگره آمریکا درباره جنایت قتل جمال خاشقچی، شهروند سعودی آمده، مخالف است.

در این بیانیه ادعا شده که گزارش ارائه شده به کنگره ایالات متحده آمریکا مبتنی بر نتیجه‌گیری‌های نادرست و غیر قابل پذیرش درباره رهبری سعودی است.

سعودی ها، اما به همینجا بسنده نکردند و به سرعت به یارگیری در منطقه پرداختند؛ بطوری که موجی از حمایت‌های عربی را از بیانیه سعودی در مخالفت با بایدن سازماندهی کردند.

کویت از اعضای شورای همکاری خلیج فارس از بیانیه سعودی حمایت کرد و مدعی نقش محوری ملک سلمان و بن سلمان در جهان و منطقه شد و سپس قاطعانه با هرآنچه حاکمیت سعودی را خدشه دار کند، مخالفت کرد.

امارات هم از بیانیه سعودی علیه گزارش ارائه شده نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به کنگره حمایت و اعلام کرد که در کنار پادشاهی سعودی خواهد ایستاد. ابوظبی این موضع را درحالی اتخاذ کرده که دریک رقابت چراغ خاموش برای تصاحب جایگاه عربستان در منطقه و در سیاست‌های داخلی آمریکا، در قالب لابی گری است.

شورای همکاری خلیج فارس هم یک بیانیه در این خصوص صادر و از عربستان حمایت کرد و آنگونه که رسانه‌های سعودی گزارش کرده اند، شورای همکاری اسلامی و پارلمان عربی نیز به صف حمایت از عربستان در برابر جو بایدن ملحق شدند.

البته بحرین و دولت تحت سلطه سعودی‌ها در یمن هم در این یارگیری مشارکت کرده اند، با اینحال هنوز از دوحه قطر و مسقط عمان خبری نشده است.

دولت‌های عرب همپیمان عربستان درحالی یکپارچه علیه دولت جو بایدن بسیج شده اند که اغماض دونالد ترامپ در ارتباط با قتل جمال قاشقچی موجی از انتقاد‌ها علیه دولت وقت آمریکا را بر انگیخته بود و سازمان‌های حقوق بشری به شدت به آن واکنش نشان داده بودند.

ترامپ البته برای کارش دلیل هم داشت؛ او به عربستان و کشور‌های ثروتمند منطقه به چشم گاو شیرده می‌نگریست و به همین دلیل چشمهایش را بر جنایت شاهزاده جوان، در برابر دیدگان افکارعمومی جهان براحتی بست.

آمریکا به استناد گزارش نهاد‌های اطلاعاتی این کشور ۷۶ نفر از افرادی که گفته شده در قتل قاشقچی دخیل بوده اند تحریم کرد، اما با اینکه گفته می‌شود هدف گوشمالی بن سلمان بلندپرواز بوده است، اما نامی از وی در این لیست نبود.

"الیزابت کندال" پژوهشگر ارشد مطالعات اسلامی و عربی در دانشگاه آکسفورد معتقد است که گزارش آمریکا برای عربستان بسیار نگران کننده بود و سایر رهبران دنیا را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد که باید تصمیم بگیرند آیا باید تعامل با ولیعهد عربستان را ادامه دهند یا نه؟، و کی و چگونه این کار را بکنند.

البته پیش بینی اینکه چالش برسر قتل قاشقچی میان واشنگتن و ریاض به این مرحله کشیده شود، کمی دشوار بود. با اینحال بسیاری از تحلیلگران عرب منطقه در انتظار لابی‌های قدرتمند سعودی در کنگره و سنا هستند و این احتمال را می‌دهند که سعودی‌ها با نفوذ و پول و یارگیری در سطح منطقه و جهان، از این مرحله عبور کنند.

حالا همه منتظر فردا (دوشنبه) هستند که جو بایدن وعده کرده، در ارتباط با تنبیه بن سلمان یک اعلامیه صادر خواهد کرد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم