به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، حضور یا عدم حضور هند در رزمایش ایران و روسیه در شمال اقیانوس هند که روز چهارشنبه انجام شد به موضوعی جنجالی در رسانه‌ها تبدیل شده. در حالی که برخی رسانه‌های ایران از حضور هند در این رزمایش خبر داده بودند رسانه‌های هند این مساله را تکذیب کردند.

روز پنجشنبه نیروی دریایی هند در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور در رزمایش مشترک دو روزه میان ایران و روسیه شرکت نکرده. مقامات ارشد نیروی دریایی ایران پیش از این از درخواست هند برای پیوستن به این رزمایش خبر داده بودند.

یک مقام عالی رتبه که نامش برده نشده به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته دهلی نو در ابتدا علاقه خود به شرکت در این رزمایش مشترک را اعلام کرده بوده، اما در دقایق پایانی نظرش عوض شده است. به گزارش آناتولی عقب نشینی دقیقه نودی هند از شرکت در رزمایش موجب تعجب بسیاری در تهران شده است.

جای خالی هند در رزمایش مشترک ایران و روسیه

یک مقام آگاه در تهران به این رسانه ترک گفته که یکی از دلایل، احتمالا مشارکت چین در این رزمایش بوده است. اخیرا رابطه چین و هند به دلیل مواضع چین در مورد منطقه کشمیر شکراب شده است. این منبع آگاه گفته جزییات این برنامه و هنوز روشن نیست، اما روشن است که دهلی نو نمی‌خواسته با چین در یک رزمایش مشارکت داشته باشد. او از عبارت «فقدان ارتباطات» بین دهلی نو و تهران به عنوان یکی از دلایل سردرگمی در مورد اخیر اشاره کرده و گفته این عدم ارتباط درست منجر شده که هر دو کشور بیانیه‌های متناقضی منتشر کنند.

یک منبع آگاه نزدیک به نیرو‌های امنیتی ایران به این رسانه ترکیه گفته که ناوگان هند قرار بوده به رزمایش مشترک دریایی ایران و روسیه بپیوندد، اما ماموریت دیگری برای آن‌ها پیش آمده و این برنامه را کنسل کرده‌اند.

نقش سردار حاتمی در لغو حضور هند در رزمایش نظامی ایران و روسیه

یک منبع آگاه و نزدیک به ماجرا درباره علت ناهماهنگی به وجود آمده میان ایران و هند به رویداد‌۲۴ گفته هماهنگی‌های انجام شده برای حضور هند در رزمایش روز سه‌شنبه میان رابط نظامی ایران در سفارت و مقامات نظامی هند انجام شده بود.

او گفته این هماهنگی‌ها به صورت شفاهی بین دو نهاد نظامی ایران وهند صورت گرفته و اساسا ارتباطی به سفر اخیر امیر حاتمی وزیر دفاع ایران به هندوستان نداشته به این معنا که هماهنگی‌ها در جریان سفر وزیر به هند صورت نگرفته. در جریان سفر وزیر تنها درباره جنبه‌های آموزش مشترک،  اعزام نماینده در دوره‌های آموزشی، بازدید از نمایشگاه و این موارد گفتگو صورت گرفته است.

به گفته این مقام آگاه، ابراز علاقه هند برای شرکت در رزمایش با هماهنگی اولیه بین دو نیرو، به صورت شفاهی و در دقیقه نود انجام شده. ابتدا صحبت سر این بوده که ایران و روسیه چنین مانوری قرار است برگزار کنند و بعد ظاهرا هند برای شرکت در این مانور ابراز علاقه‌ می‌کنند. چون اعزام شناور از سمت بنادر هندی به ایران در این فاصله زمانی کوتاه مقدور نبوده، طرف هندی می‌گوید شاید شناور‌هایی که نزدیک به منطقه باشند را به رزمایش اعزام کنند، ولی این تصمیم هم خیلی دیر هنگام و زمانی مطرح شده که ظاهرا رزمایش شروع شده بود.

این منبع آگاه به صحبت‌های طحانی درباره امکان پیوستن کشور‌ها وسط رزمایش اشاره کرده و گفته با وجود این اظهار‌نظر معلوم نیست اصلا آیا واقعا چنین چیزی شدنی هست یا نه.

او اعلام آمادگی شفاهی و دیرهنگام طرف هندی و  ناهماهنگی داخلی در داخل خود نیرو‌های مسلح را عامل اعلام شتابزده حضور احتمالی هندی‌ها در رزمایش خوانده و گفته: نهایتا دوستان هندی متوجه شده‌اند که به این رزمایش نمی‌رسند و هیچ ملاحظه سیاسی یا مشکلی در روابط دو کشور باعث این ناهماهنگی‌ها نبوده است.

این منبع آگاه در مورد احتمال نقش حضور چین در رزمایش در منصرف شدن هندی‌ها گفت: این مساله هم مطرح نبوده. البته به طوی کلی هند ملاحظاتی در مورد چین دارد. اوایل امسال یک مانور نظامی در مسکو در چارچوب شورای همکاری‌های شانگهای برگزار شد که هند در آن شرکت نکرد. در همان زمان هم بسیاری از رسانه‌ها حضور چین را دلیل عدم مشارکت هند عنوان کردند، ولی هیچ وقت رسما اعلام نشده که عدم حضور هند در آن مانور نظامی به خاطر چین بوده.

او افزود: چین قبل از این‌ها قرار بوده در این مانور نظامی مشترک میان ایران و روسیه حضور داشته باشد اما در نهایت چین هم شرکت نکرد و گویا مشارکت در مانورهای نظامی را موکول به سال آینده کرده است. 

حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که دهلی نو درخواست پیوستن به رزمایش دریایی ایران را به تهران داده بوده است. دریادار حسین خانزادی همچنین از مشارکت نیروی دریایی چین در این رزمایش خبر داده بود.

بیانیه‌های ارتش ایران از درخواست نیروی دریایی هند برای پیوستن به این رزمایش مشترک خبر داده بود و گفته بود ارتش هند همراه با گروهی منتخب از کشتی‌های خود به این رزمایش «پیوسته است.»

غلامرضا طحانی سخنگوی رزمایش دریایی ایران اعلام کرد که هدف از این رزمایش «ارسال پیام صلح و دوستی به کشور‌های همسایه و منطقه است. رزمایشی که در حال انجام آن با روسیه هستیم چنان انعطاف پذیر است که نه تنها یک کشور دیگر، بلکه چندین کشور دیگر در آینده و در صورت خواستشان می‌توانند به آن بپیوندند.»

گزارش‌ها در مورد احتمال حضور هند در رزمایش چند روز بعد از سفر امیر حاتمی وزیر دفاع ایران به دهلی نو منتشر شد. این اولین سفر وزیر دفاع ایران به هند در چهار دهه اخیر بود. این رزمایش روز سه شنبه با هدف «تامین امنیت جمعی در منطقه و تامین امنیت تجارت دریایی؛ مبارزه بادزدی دریایی و تروریسم دریایی» برگزار شده بود.

این دومین رزمایش دریایی بزرگ مشترک میان تهران و مسکو در چهار دهه گذشته بود.

ششم دی ماه ۱۳۹۸ ایران، روسیه و چین برای اولین بار رزمایش مشترکی در بندر شهید بهشتی چابهار اجرا کردند. نخستین رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین تحت عنوان "کمربند امنیت دریایی" در رسانه‌های چین به عنوان "هشداری به آمریکا" تحلیل شد.

نشریه دولتی "گلوبال تایمز" چین که نظرات و مواضع دولت چین را بیان می‌کند در یادداشتی صراحتا رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در آب‌های منطقه را هشداری به آمریکا دانست.

پیش از این رزمایش مشترک دریایی ایران و چین، ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۶ در محدوده شرق تنگه هرمز تا دریای عمان برگزار شد، حدود ۷۰۰ نفر از نیرو‌های ایران و ۷۰۰ نفر از نیرو‌های ارتش چین در این مانور یک روزه شرکت کردند.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم