به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف می‌گوید: کاندیدایی که برای انتخابات می‌آید باید جامع الاطراف باشد بنده روی نظامی بودن یا نبودن و یا … تاکید ندارم. در واقع این شخص باید مدیری توانمند و هماهنگ کننده‌ای قوی باشد تا شرایط یک رییس جمهور را دارا باشد.

«مشارکت حداقلی یا مشارکت حداکثری»؛ دو گزاره‌ای که این روز‌ها پیش روی سیاسیون چپ و راست است تا در فاصله باقیمانده تا انتخابات ۱۴۰۰ استراتژی خود را بر مبنای آن عملیاتی کنند. گرچه تاکید اکثر سیاسیون بر مشارکت حداکثری است، اما هستند سیاسیون و طیف‌های سیاسی که معتقدند در مشارکت حداقلی راحت‌تر پیروزی برای آن‌ها حاصل می‌شود.

مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف، اما تاکید دارد اصل بر مشارکت حداکثری مردم است. او تاکید دارد اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ باید آراء خاکستری یا همان آراء سرگردا از نگاه او را به سمت خود جذب کنند.

او با گریزی به لیست گزینه‌های احتمالی انتخابات ۱۴۰۰، بهترین گزینه را چهره‌ای جامع الاطراف می‌داند و در عین حال بر این باور است که مردم در انتخابات آینده، به واسطه تجربه چندین ساله، به شعار‌ها توجه نخواهند کرد چراکه آگاه‌تر شده‌اند. چمران، وحدت را در جریان اصولگرایی دور از دسترس نمی‌داند و می‌گوید: «به توافق با شورای وحدت امیدواریم.» از چمران درباره کاندیداتوری قالیباف و رئیسی که سوال کردیم این احتمال را داد که در صورت کاندیداتوری رئیسی، دیگر قالیباف وارد گود نشود.

*آقای چمران! ارزیابی و پیش بینی تان از میزان مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ را بفرمایید؟ برخی معتقد به مشارکت محدود برای انتخاب گزینه مطلوب هستند، شما با این نگاه موافقید یا تاکید بر مشارکت حداکثری دارید؟

قطعا و یقینا مشارکت حداکثری یکی از ایده‌آل‌های ما است و ما باید تلاش کنیم هر چه بیشتر و فراگیرتر، مردم در انتخابات مشارکت داشته و حضور فعال هوشمند داشته باشند نه اینکه حضور احساسی و هیجانی باشد بدین معنا که دچار یک هیجان چند روزه و پس از آن دچار پشیمانی شوند؛ بنابراین منظور از مشارکت حداکثری، حضور فعال، هوشمند و ایده‌آل است که بهترین روش است. اینکه اکثریت جامعه بیایند و در سرنوشت خودشان سهیم و شریک شوند. همواره مقام معظم رهبری نیز بر مشارکت حداکثری مردم تاکید داشته اند از این رو ما هم تاکید داریم و تلاشمان هم بر همین اساس است و به دنبال راهکار‌هایی هستیم که بتوانیم مردم را برای حضور بیشتر در انتخابات جذب و ترغیب کنیم.

*مشارکت محدود برای انتخاب مطلوب چطور؟

اصلا بنده به مشارکت محدود فکر نمی‌کنم از این رو مشارکت باید مشارکت عموم باشد لذا هر چه حضور مردم بیشتر و گسترده‌تر باشد از نظر من مطلوب‌تر و بهتر است.

صرفا نباید بگوییم مشارکت خوب است بلکه باید عمل کنیم

*به راهکار‌های جذب هرچه بیشتر مردم اشاره کردید، از نگاه شما چه راهکار‌هایی به افزایش مشارکت منجر خواهد شد؟

راهکار‌های مختلفی را می‌توان برای افزایش مشارکت متصور بود؛ یکی از بهترین راهکارها، خوب کار کردن مسئولان است به بیانی دیگر ما به جای اینکه بگوییم مشارکت کم خوب است یا مشارکت زیاد، روشن است که مشارکت حداکثری و حضور هر چه بیشتر و گسترده‌تر مردم بهتر است. عموما کشور‌ها به مشارکت‌هایشان، اگر بالا باشد افتخار می‌کنند چراکه پایه‌های حکومتشان مستحکم‌تر می‌شود.

نباید مردم را از انتخابات ریاست جمهوری دلزده کنیم

اگر مسئولان، مردم را راضی نکنند و اگر چرخ زندگی اقتصادی شان به درستی نچرخد و دچار مشکلاتی شوند که در حال حاضر وجود دارد دلزده می‌شوند و می‌گویند ما انتخاب مان را انجام می‌دهیم، اما به کجا می‌رسیم، این انتخاب ما چه نتیجه‌ای دارد، این انتخاب کردن ما چه فرق یا تاثیری دارد؟! پس حضور پیدا نمی‌کنیم؛ بنابراین عملکرد نادرست و ناکارآمد به مشارکت اجتماعی ضربه می‌زند به بیانی دیگر باید به عکس این قضیه بیاندیشیم اگر به مشارکت اجتماعی بالا نیاز داریم باید به خوبی کار کنیم و در مدیریت توانمند باشیم. اگر ضعیف و بی فکر عمل کنیم یقینا مردم از انتخابات دلزده می‌شوند. عملا این قضیه را در دوره‌های مختلف شاهد بودیم.

باید آراء سرگردان و یا به تعبیری آراء خاکستری را جذب کنیم

*آقای چمران! به ناراحتی مردم اشاره کردید اصولگرایان چه برنامه‌هایی برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات به ویژه بدنه رأی خودشان و همچنین جذب آراء خاکستری دارند؟

پارامتر‌های مختلفی برای اصولگرایان در این باره مطرح است یکی از این پارامتر‌ها این است که شخص و تیمی که اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ معرفی می‌کنند باید شخصیتی باشد که در جامعه جایگاه خوبی از دید مردم داشته باشد و بتواند افراد را به سمت خود جذب کند. یکی از راه‌های جذب این است که کسانی که از اعتقادات قوی انقلابی برخوردارند و چه کسانی که سطح اعتقادات انقلابی شان چندان قوی نیست باید به سمت اصولگرایان جذب شوند. البته بنده به جای استفاده از تعبیر آراء خاکستری در مورد دسته دوم از تعبیر آراء سرگردان و هنوز تصمیم نگرفته، استفاده می‌کنم چراکه آن‌ها هموطنان عزیزمان هستند.

باید سازمان رأی مردم در انتخابات درست شود

راه‌های جذب دیگری نیز وجود دارد در واقع راه‌های جذب مشارکت عمومی در جامعه به معنای ایجاد سازمان رأی و متوجه کردن افراد است. یکی از مشکلات مردم مشکلات اقتصادی به ویژه عدم ثبات قیمت‌ها و نوسان قیمت است این‌ها گلایه‌هایی است که مردم دارند. ما برای آن‌ها توضیح خواهیم داد که این گلایه‌ها از سازمان رأی شکل گرفته است مبنی بر اینکه اگر مردم سازمان رأی شان را درست کنند این وضعیت بهبود پیدا می‌کند. این منطقی است که در افراد، شهر‌ها و اقوام و اقشار مختلف در سنین مختلف بایستی مطابق ذائقه آن‌ها و روش‌های متناسب با آن‌ها مطرح شود و یک فرمول و یک نسخه نمی‌توان برای همه پیچید و عمل کرد.

تجربه چند ساله به مردم نشان داده که صرفا دنبال شعار در انتخابات نباشند

* چگونه مردم اطمینان حاصل کنند که برنامه‌های افراد و گروه‌های سیاسی برای انتخابات سال آینده شعاری نیست؟

البته بحث شعاری بودن به بصیرت مردم باز می‌گردد بنده بر این باورم که مردم در شرایطی هستند که تفاوت شعار و برنامه را احساس می‌کنند حال ممکن است یک جمع‌های احساسی و هیجانی تصمیم بگیرند فردی را الگو و به تعبیری به عنوان بُت خود قرار دهند و دنباله رو آن باشند و در عین حال سخنانی را نیز مطرح کنند، اما قاعدتا آن سطح عمومی جامعه ما فرق بین شعار و برنامه را احساس می‌کند در حال حاضر هم تجربه کرده است که شعار‌های زیبا و مورد حمایت عناصر متعلق به خارج از کشور به ویژه دشمنان ما برایشان، مثل روز روشن است بنابراین اگر کسی به صورت منطقی تصمیم بگیرد متوجه خواهد شد که شعار و برنامه‌ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند.

بنده بر این باورم که مردم به اندازه کافی آگاه هستند و گاهی ممکن است از کسی خوششان بیاید و دنباله رو شعار‌های آن شوند و فکر کنند شعار‌های خوب و زیبایی است که اگر پیاده شود می‌تواند موثر واقع شود. اما به هر حال مردم ما آگاه هستند و تجربه چند ساله به آن‌ها نشان داده که صرفا دنبال شعار نباشند.

کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ باید جامع الاطراف باشد

* از نگاه شما بهترین گزینه برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ چه جنس کاندیدایی است؟ یک نظامی، یک اقتصاددان، یک سیاستمدار یا …؟

کاندیدایی که برای انتخابات می‌آید باید جامع الاطراف باشد بنده روی نظامی بودن یا نبودن و یا … تاکید ندارم. در واقع این شخص باید مدیری توانمند و هماهنگ کننده‌ای قوی باشد تا شرایط یک رییس جمهور را دارا باشد.

رئیسی و قالیباف شخصیت‌های ارزشمندی هستند اما.

*چرا اصولگرایان روی چهره‌هایی، چون رییسی و قالیباف که روسای دو قوه هم هستند برای انتخابات ۱۴۰۰ تاکید دارند؟ آاین یعنی چهره‌های جدید شانس رأی آوری ندارند یا قحط الرجال است یا …

به باور بنده چهره‌های جدید هم می‌توانند وارد عرصه انتخابات شوند. به هر حال شخصیت‌هایی که نام بردید شخصیت‌های ارزشمندی در بین مردم هستند و کارآمدی شان را نشان داده انداما در عین حال یقینا افراد توانمند و کارآمد فراوانی داریم.

تعداد زیادی از افرادی که به عنوان کاندیدا مطرح هستند اگر برای مَن بودن و منیّت شرکت نکرده باشند بلکه برای خدمت باشد مایه خرسندی و خوشحالی است که به عنوان مثال در یک کشور ۴۰ نفر از جناح‌های مختلف آماده هستند رییس جمهور شوند. این نشانه خوبی است چرا که می‌توانند نشان دهند ساخته جریان و دوران انقلاب هستند که می‌توانند کشوری را که دارای مشکلات خاص و شرایط خاص بین المللی است را اداره کنند.

شاید با کاندیداتوری رئیسی، قالیباف وارد انتخابات ۱۴۰۰ نشود

*برخی اصولگرایان بر این باورند که نمی‌توان روی چهره‌های جدید سرمایه گذاری کرد، اما چهره ای، چون رییسی شناخته شده و دارای پایگاه رأی ۱۶ میلیونی است، آیا با آمدن آقای رییسی، قالیباف پا به انتخابات خواهد گذاشت یا خیر؟

بنده نمی‌دانم، اما فکر می‌کنم که وارد نشوند البته، چون صحبتی نداشته ام نمی‌توانم بگویم چه اقدامی خواهند کرد.

*رایزنی اصولگرایان با آقای رییسی در این باره به کجا رسیده؟

بنده خبری ندارم با ایشان صحبتی داشته اند یا خیر.

*شورای ائتلاف به بحث کاندیدا‌ها ورود کرده است؟ فعالیت‌های انتخاباتی این شورا به کجا رسیده است؟

در تمام استان‌ها شورای ائتلاف را نه به این دلیل که یک نفر یا گروه شش نفره و یا … را معرفی کرده باشد بلکه، چون شورای ائتلاف از دوره‌های قبل به ویژه انتخابات مجلس حضور داشته، می‌شناختند در حال حاضر هم آن را تکمیل کردند در واقع شورای ائتلاف از انتخابات مجلس درس‌هایی را آموخته و تکمیل شده است. مجامع شهرستان‌ها در بیش از نیمی از استان‌ها نام نویسی کردند. انشالله وقتی نام نویسی در تمام استان‌ها به غیر از تهران که آغاز نشده، به پایان رسید بلافاصله مجامع منتخب شکل می‌گیرد و آن‌ها شورا‌های ائتلاف جدید را انتخاب می‌کنند و در شهرستان‌ها شکل می‌دهند پس از آن شورای ائتلاف استان‌ها را شکل می‌دهند و آن‌ها هم شورای مرکزی یا کنگره مرکزی را شکل می‌دهند.

ما در حال حاضر بر شهرستان‌ها تاکید داریم، چون این بار انتخابات شورا است در شهرستان‌ها هم مجامع شکل گرفته و شورا‌های ائتلاف شکل می‌گیرد تا کارشان را بتوانند به موقع انجام بدهند. به شدت هم روی گروه‌ها و اقشار مختلف متمرکز شده اند که تاکنون اقدامات ابتکاری خوبی هم شکل گرفته است.

شورای ائتلاف می‌خواهد در دل مردم جا باز کند

ما به مجامع گفته‌ایم گروه‌های ۱۵ نفره تشکیل شوند و حضور یابند این گروه‌های ۱۵ نفره هم می‌توانند از اقشار مختلف و هم خانواده باشند این موضوع سبب می‌شود که جذب بیشتری را برای انتخابات انجام دهند یکی از این راه‌ها هم این است که این ۱۵ نفر از بین خودشان، ۳ نفر را انتخاب می‌کنند که یکی از آن‌ها حتما باید جوان، یکی هم خانم و یکی هم هر کسی که نهایتا انتخاب شد. این ترکیب سه نفره مجموعا مجمع منتخب را شکل می‌دهند که حدود ۲۰۰ نفر خواهند بود و آن‌ها هم می‌توانند شورای ائتلاف را از بین خودشان به صورت تخصصی انتخاب کنند. ما در این مرحله هستیم که مرحله پیچیده‌ای و سخت است و در مورد آن هم صحبت و تبلیغی صورت نمی‌گیرد به دین دلیل که می‌خواهیم واقعا عملیاتی شود و در دل مردم جا باز کند.

به توافق با شورای وحدت امیدواریم

*احتمال به توافق رسیدن شورای وحدت و ائتلاف را تا چه حد می‌دانید؟

یقینا امکان دارد این اتفاق رخ دهد و امید فراوانی هم داریم که چنین بشود.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم