به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه حفاظت از محیط زیست با کمک مردم، جامعه مدنی، نخبگان و فعالان علمی و اجتماعی امکانپذیراست، گفت: برای صیانت از محیط زیست باید از توان و ظرفیت همه مردم و بخش‌های مختلف کمک گرفت، به آن‌ها مسئولیت داد و از مشارکت آن‌ها بهره‌مند شد.

معاون اول رییس جمهور صبح امروز (سه شنبه) در مراسم پنجاهمین سال انعقاد معاهده رامسر و روز جهانی تالاب ها، گفت: باید عموم مردم و مسئولین کشور مسئله محیط زیست را بعنوان یک ضرورت دریابند و از همه ظرفیت‌های سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای برای جلوگیری از به مخاطره افتادن زندگی انسان‌ها در حال و آینده استفاده کرد.

وی با بیان اینکه قرار گرفتن در مسیر صحیح استفاده از منابع زیست محیطی تنها با مشارکت آگاهانه همه دلسوزان محیط زیست در سیاست گذاری و برنامه ریزی امکانپذیر است، گفت: افکار عمومی باید بیش از پیش نسبت به مسئله محیط زیست حساسیت داشته باشند، تا زمانی که این حساسیت و دغدغه وجود دارد، دولت‌ها می‌توانند در حمایت از مسائل زیست محیطی موفق باشند.

دکتر جهانگیری افزود: توسعه و حل مسائل اقتصادی کشور نظیر اشتغال موضوع مهمی است، اما برای دستیابی به توسعه پایدار به معنای واقعی کلمه باید از محیط زیست کشور به خوبی صیانت کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به امضای معاهده رامسر در پنجاه سال پیش با حضور ۱۸ کشور، گفت: این معاهده از اولین کنوانسیون‌های زیست محیطی جهان بود که با شعار " پیوند ناگسستنی بین آب، تالاب و زندگی" امضا شد و حاضران درآن جلسه می‌خواستند این پیام را به عموم جهانیان منتقل کنند که باید به این شعار و هدف بزرگ در همه جا توجه شود. امروز اعضای این معاهده به ۱۷۱ کشور رسیده و تعداد زیادی از تالاب‌های جهان و ایران به ثبت رسیده اند.

وی با اشاره به اینکه تخریب تالاب‌ها پیامد‌های منفی فراوانی بر زیست انسانی و اقتصاد کشور‌ها دارد، گفت: با حمایت از تالاب‌ها می‌توان مانع از گرد و غبار و سیلاب‌های مخربی شد که زندگی انسان‌ها را به مخاطره می‌اندازد.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: تالاب‌ها بعنوان یکی از مهمترین اکوسیستم‌ها در کره زمین، کارکرد‌های مهم و با ارزش بسیار بالایی دارند. با اینکه بخش کمی از آب‌های زمین در تالاب‌ها نگهدای و کنترل می‌شود، ولی تنوع زیستی بالایی متعلق به این عرصه‌های طبیعی است.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه تالاب‌ها سالانه صد‌ها میلیارد دلار به اقتصاد دنیا کمک کرده و اشتغال فراوانی پیرامون آن‌ها ایجاد می‌شود، گفت: تاثیر تالاب‌ها در تامین غذای انسان ها، کنترل سیلاب‌ها و نیز مباحث مربوط به اکوتوریسم و گردشگری طبیعت بی نظیر است.

وی گفت: با وجود شکل گیری کنوانسیون‌های حفاظت از تالاب‌ها و ثبت آن‌ها در مجامع بین المللی در پنجاه سال گذشته، متاسفانه شاهد تخریب و خسارت فراوانی به تالاب‌ها بوده ایم، اقدامات نگران کننده‌ای که محیط زیست را به مخاطره انداخته است به ویژه در منطقه خاورمیانه و ایران که منطقه‌ای نیمه خشک محسوب می‌شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به خشک شدن تالاب‌های بین النهرین و آثار آن در عراق و سوریه و ایران در طول سال‌های گذشته، گفت: ما با پدیده نگران کننده گرد و غبار مواجه شده ایم که در برهه‌ای زندگی را در برخی از شهر‌های ایران برای شهروندان بسیار دشوار کرد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران همواره توجه ویژه‌ای به مسائل زیست محیطی داشته است، گفت: در روز‌های نخست تشکیل دولت تدبیر و امید یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور، آینده دریاچه ارومیه بود. دریاچه‌ای که میلیون‌ها انسان در حاشیه آن زندگی می‌کنند و اقتصاد آن‌ها وابسته به آن بود. یکی از نخستین مصوبه‌های دولت احیای دریاچه ارومیه بود که مسئولیت آن بر عهده آقای کلانتری قرار گرفت. ده‌ها طرح مختلف برای احیای این دریاچه از بازسازی و رفع موانع برای ریخته شدن رودخانه‌ها به دریاچه تا تعادل بخشی به مصرف آب کشاورزی و نیز احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب در شهر‌های اطراف و اختصاص پساب آن و یا احداث تونل‌های بزرگ با بیش از ۳۰ کیلومتر طول به منظور انتقال آب رودخانه‌های دیگر به این دریاچه بود.

وی افزود: هزینه و کار بسیاری انجام شد و به فضل الهی می‌توان گفت که می‌توان به آینده دریاچه ارومیه امیدوار شد، با توجه به طول برنامه احیای این دریاچه، امیدواریم تا سال ۱۴۰۶ این دریاچه بتواند به تراز قبلی خود دست یابد.

دکتر جهانگیری افزود: مسئله دیگر مقابله با ریزگرد‌ها و بحث احیای تالاب‌ها بود. بیش از ۳۷۰ میلیون دلار در سه سال اخیر به این موضوع اختصاص یافته است. در شورای عالی آب برنامه احیای زاینده رود و احیای تالاب گاوخونی تصویب شد. یکی از مهمترین تصمیمات این بود که تخصیص آب برای تالاب‌ها در ردیف تخصیص آب شرب مردم قرار گرفت تا وزارت نیرو با دغدغه بیشتری نسبت به تامین آب تالاب‌ها تلاش کند.

دکتر جهانگیری با اشاره به ساماندهی رودخانه کارون بعنوان مهمترین رودخانه کشور، گفت: کارون در معرض تهدید‌های فراوانی قرار داشت که مهمترین آن ریخته شدن فاضلاب واحد‌های صنعتی و شهری بدون تصفیه به این رودخانه بود. در زمان کوتاهی احیای رودخانه و در ادامه تا احیای تالاب هورالعظیم و شادگان در دستور کار قرار گرفت، در سیلاب سال ۱۳۹۸ بیش از ۴ میلیارد متر مکعب آب در هور العظیم ذخیره شد که به شادابی و سرزندگی این تالاب کمک کرد و مردم امروز از آن بهره‌مند هستند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: طبق قانون، ستاد ملی مدیریت هماهنگی تالاب‌ها در دولت ایجاد شده و دو برنامه ۵ و ۷ ساله برای تالاب میان کاله و خلیج گرگان تصویب شده و همچنین برای تالاب انزلی که جزو مهمترین تالاب‌های کشور است، طرح جامع تهیه شده است.

وی با بیان اینکه مسئله آب و ساماندهی یا سازگاری آن با فعالیت‌های اقتصادی موضوع مهمی است که برای آن کارگروهی در دولت با مسئولیت وزارت نیرو و حضور دستگاه‌هایی نظیر وزارت جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است، گفت: این کارگروه به طور منظم گزارش‌های مربوط به مسائل آب و طرح‌هایی که بتوانند بازدهی بهتری به ویژه در بخش کشاورزی که سهم عمده مصرف آب را در اختیار دارد، ارایه و بررسی می‌کند. طرح‌های کشت گلخانه‌ای و آبیاری نوین با جدیت از سوی دولت دنبال می‌شود و با پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان تلاش شده تا انگیزه بیشتری برای استفاده از این روش‌ها ایجاد شود.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه اهمیت مسائل محیط زیستی بعنوان موضوعاتی جهانی و ملی برای مردم دنیا و ایران بیش از پیش مشخص شده است، گفت: تبدیل اراضی کشاورزی به واحد‌های مسکونی بدون مجوز و غیرقانونی و یا با سوء استفاده، جنگل زدایی، کوه خواری و دریا خواری و نیز آلودگی هوا از مسائلی است که باید نسبت به این تهدید‌ها دغدغه داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: امروز جنگل‌های زاگرس با بیماری جدیدی مواجه است و خسارات بسیاری دیده که باید از کمک‌های بین المللی نیز برای احیای این جنگل‌ها استفاده کنیم.

وی با انتقاد از پدیده کوه خواری و تصرف منابع طبیعی و تبدیل آن به واحد‌های اقتصادی گفت: متاسفانه در حاشیه دریا نیز با پدیده نامیمون دریاخواری در سواحل دریای خزر و دریای عمان و خلیج فارس روبرو هستیم که گاهی ممکن است با یک طرح اقتصادی شروع و بیش از ده برابر لازم زمین تصرف می‌شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به تصویب قانون خوب هوای پاک در دولت و مشخص شدن وظایف دستگاه‌ها با جزئیات در آیین نامه‌های این قانون، گفت: سازمان محیط زیست به عنوان متولی اصلی پیگیر عملکرد دستگاه‌ها در اجرای این قانون بوده و به طور منظم به دولت گزارش داده است و هر جا مشخص شده که دستگاهی اهتمام جدی به انجام وظایف خود نداشته، تذکرات لازم داده شده است.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور، دکتر کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به معاهده رامسر و وضعیت تالاب‌های کشور، گفت: تالاب‌های ایران به دلیل عدم توجه به سیاست‌های توسعه پایدار و مصرف بیش از حد آب در کشور و نیز تغییرات اقلیمی با مخاطرات جدی مواجه شده اند.

وی با تبیین سرمایه گذاری‌های سنگین انجام شده از سوی دولت در حفاظت از تالاب ها، گفت: در سه دهه گذشته به دلیل بهره برداری بیش از حد از منابع آبی، محیط زیست و تالاب‌ها با تهدید مواجه شده اند. فرونشست‌های زمین، شوری آب و شوری خاک می‌تواند زندگی و اقتصاد کشور را دچار آسیب کند که باید برای جلوگیری از این مسائل برنامه ریزی جدی انجام داد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم