به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، خبر ارسال نامه‌ای به رهبری برای پایین آوردن مشارکت در انتخابات، از سوی ارگان جبهه پایداری منتشر شده است.

درست در شرایطی که حسن روحانی به نقل از رهبری گفت: «از نظر ایشان مشارکت مردم در انتخابات مهم‌تر از انتخاب درست است.»

خبر ارسال نامه‌ای به رهبری برای پایین آوردن مشارکت در انتخابات، از سوی پایداری منتشر شده است. منظور رجانیوز از کسی که «آرزوی دیرینه برای رسیدن به پاستور» دارد کیست؟ و چرا اساسا چنین خبری منتشر شد؟

سایت رجانیوز در گزارشی که عصر روز جمعه (۲۴ بهمن ماه ۹۹) منتشر کرد از شکل‌گیری «تحلیلی خطرنک در جریان اصولگرایی» خبر داد. عنوان این تحلیل (و یا بهتر بگوییم) استراتژی «پیروزی به قیمت کاهش مشارکت» است. رجانیوز «از همه «دلسوزان انقلاب خواست» تا «با جدیت در مقابل» آن بایستند. اما این گزارش رجانیوز تنها دلیل وجود چنین تحلیل و نگاهی نیست. سایت پایداری در ادامه خبر از ارسال نامه‌ای به رهبری از سوی این افراد داده و می‌نویسد: «خبر‌های متعدد حاکی است که افراد و اضلاع مشخصی از این جریان بر این نظرند که در انتخابات آتی ریاست جمهوری نیازی به تبلیغ مشارکت بالا از سوی ارکان مختلف نظام وجود ندارد. حتی برخی پا را فراتر گذاشته و خبر از ارسال نامه‌هایی خطاب به مقامات عالی نظام داده‌اند که در آن‌ها خواسته شده تا در این دوره از انتخابات تشویق زیادی به مشارکت گسترده در انتخابات صورت نگیرد.»

اگرچه رجانیوز سعی کرده عنوان کند که این تحلیل اولین بار است در میان اصولگرایان پدیده آمده، اما واقعیت این است که پیشتر هم اصولگرایان سیاست فشار برای کاهش مشارکت را داشته‌اند. خصوصا بعد از انتخابات سال ۹۶ چراکه آن‌ها از سال ۹۲ تا ۹۶ مدام روی دور باخت انتخابات بوده و حتی رهبری در جلسه‌ای که با دانشجویان داشت به موضوع اینگونه اشاره کرد: «بعضی‌ها از بچّه‌های خوب و انقلابی تعجّب میکنند که فلانی مدام می‌گوید در انتخابات شرکت کنید، شرکت کنید؛ از من گله‌مند می‌شوند که چرا شما مدام گفتید بیایید در انتخابات شرکت کنید. بفرمایید این هم نتیجه مشارکت بالا…» (بیانات ۱۷ خرداد ۹۶)

لذا اینکه رجانیوز سعی کرده این موضوع را از ساحت اصولگرایان مبرا کند، موضوعی کاملا غیرواقعی است. با اینحال اتفاقی که امروز افتاده این است که به ادعای رجانیوز آن‌ها برای «کاهش مشارکت» و «خروجی مطمئن صندوق» دست به نامه شدند. اما چه کسی برای این کار دست به نام برده است؟ رجانیوز در بند آخر کد مهمی را برای شناخت ارائه کرده می‌نویسد: «باید توجه داشت که مشارکت پایین شاید به آرزو‌های دور و دراز برخی افراد و جریان‌ها برای رسیدن به پاستور منتهی شود….»

عبارت «کسانی که آرزوی دور و دراز» برای پاستور دارند گزینه‌ها را کاملا محدود می‌کند به دو نامزدی که هر دو از سال ۸۴ در انتخابات فعال بودند و هر دو نیز از سابقه نظامی‌گری برخوردار هستند. البته تجربه رسیدن قالیباف به صندلی ریاست مجلس هم آن‌ها را برای تکرار چنین تجربه‌ای بیشتر تشویق کرده است.

دلیل مخالفت پایداری با این استراتژی البته موضوع دیگری است. آن‌ها تصور می‌کنند سیدابراهیم رئیسی (که تلاش می‌کنند او را وارد انتخابات کنند) دارای رای مناسبی است و با حضورش می‌تواند قطعا برنده انتخابات باشد. طرف مقابل (در اصولگرایان)، اما می‌گوید حضور او بار دیگر به معنای این است که اصولگرایان ناچارند به خاطر او کنار بروند؛ لذا آن‌ها امروز مدافع مشارکت بالا در انتخابات شدند تا به این بهانه رقیب درونی (یعنی کاندیدای واحد جریان اصولگرا) را از ورود به انتخابات منصرف کنند.

اما یک دلیل دیگر برای انتشار این خبر هم وجود دارد. آنهم انتشار گزارشی است‌که جریان مقابل علیه این طیف منتشر کرد. در آن گزارش ادعا شده بود که «یکی از کاندیدا‌ها تیم رسانه‌ای و اتاق فکر یکی از مهم‌ترین نامزد‌های ریاست جمهوری فشار چندجانبه به صداوسیما را برای حذف مناظره‌های زنده ریاست جمهوری آغاز کرده است.» در واقع انتشار خبر رجانیوز پاتکی بود که در مقابل حمله جریان مقابل زده شد. حالا دو طیف اصولگرایان در مقابل هم هستند. یک طرف می‌گوید آن‌ها از مناظره می‌ترسند. طرف دیگر هم می‌گوید آن‌ها از مشارکت بالا واهمه دارند.

منبع: امتداد

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین