به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، میدل ایست آی نوشت: اسرائیل پس از یک مکث یک ساله به دلیل همه گیری کرونا، تهدید‌های خود علیه ایران را از سر گرفته است. ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، کسی است که سکوت خبری را شکسته و موضوع برنامه هسته‌ای ایران را به راس گفتمان اسرائیل بازگردانده است. یا حداقل این چیزی است که او سعی دارد انجام دهد.

در ادامه این مطلب آمده است: کوخاوی امیدوار است که توجه عمومی را به خود جلب کند آن هم در شرایطی که اولویت‌ها و نگرانی‌های اصلی همه در حال حاضر فقط یک چیز است: اینکه چگونه می‌توان ویروس کرونا را شکست داد و کشور را به حالت عادی برگرداند.

روز سه شنبه، رئیس ستاد ارتش در کنفرانس سالانه موسسه مطالعات امنیت ملی مستقر در تل آویو گفت که ارتش در حال به روزرسانی و ارتقاء برنامه‌های عملیاتی خود است تا در صورت تصمیم اسرائیل برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، آمادگی لازم را داشته باشد. ژنرال توضیح داد: "ما با دقت روی آن‌ها کار می‌کنیم و آن‌ها را در سال آینده توسعه خواهیم داد. "

کوخاوی همچنین افزود: بازگشت جامعه بین المللی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران، حتی اگر این توافق اصلاح شود، تصمیمی اشتباه است. اگرچه او در مورد "جامعه بین المللی" صحبت می‌کرد، اما منظور او به وضوح ایالات متحده و رئیس جمهور جدید، جو بایدن بود.

در سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی را اعمال کرد تا اقتصاد ایران که پیش از این نیز وضعیت شکننده‌ای داشت را دچار مشکل زیاد کند. تا آن زمان تمام اعضای برجام، از جمله ایران، به این توافق پایبند بودند.

به استثنای ایالات متحده، پنج عضو دیگر همچنان به توافق متعهد باقی ماندند، اما در سال ۲۰۱۹، ایران با نقض تدریجی برخی از بند‌های تعهدات خود، بدون خروج از توافق، مقابله به مثل کرد. افزایش مقدار اورانیوم غنی شده، افزایش سطح غنی سازی که مطابق برجام باید ۳.۶۷ درصد باشد به ۵ درصد و سپس تصمیم برای افزایش بیشتر آن به ۲۰ درصد و فعال سازی مجدد سانتریفیوژ‌های پیشرفته، از جمله این اقدامات بود.

همه این تحولات، ایران را به نقطه گریز هسته‌ای نزدیک می‌کند، جایی که بیم آن می‌رود که تهران بتواند خیز بردارد و اولین سلاح‌های هسته‌ای خود را ظرف چند ماه تولید کند.

اتحاد کوخاوی و نتانیاهو

مشخص نیست که آیا کوخاوی سخنرانی خود را با نخست وزیر اسرائیل هماهنگ کرده است یا خیر، اما واضح است که محتوای آن با تفکر و خواسته‌های نتانیاهو مطابقت دارد.

رئیس ستاد ارتش با تکرار نگرانی‌های نخست وزیر درباره برنامه هسته‌ای ایران در عمل کاملاً با نتانیاهو متحد شده است. چنین سناریویی هرگز از زبان کارشناسان امنیتی و نظامی اسرائیل شنیده نشده است.

بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳، نتانیاهو و ایهود باراک، وزیر دفاع وقت، با نیرو‌های رده بالای دستگاه نظامی و امنیتی اسرائیل، درگیر شدند چرا که این افراد رده بالا، نسبت به حمله یکجانبه اسرائیل به ایران و در نتیجه تنش احتمالی اسرائیل با دولت باراک اوباما، هشدار می‌دادند.

صرف نظر از این، نتانیاهو با اصرار بر اینکه " عدم توافق با ایران بهتر از توافق بد است " به مخالفت با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پرداخت. در آن سال، نخست وزیر اسرائیل در اقدامی بی سابقه، با کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان، علیه اوباما و مشاوران ارشد وی توطئه کرد. نتانیاهو در یک نشست مشترک کنگره سخنرانی کرد و از ایالات متحده خواست که این توافق نامه را امضا نکند.

اوباما و بایدن از این اقدام نتانیاهو عصبانی بودند. آن‌ها ضمن رد مداخله نتانیاهو در سیاست داخلی ایالات متحده، توافق را امضا کردند. اکثر مقامات اطلاعاتی و دفاعی اسرائیل اذعان کرده اند که این توافق دارای اشکالاتی است، اما تصور می‌کردند که اسرائیل مجبور است واقعیت را بپذیرد و روابط پرتنش خود با آمریکا را بهبود بخشد.

کوخاوی با کوبیدن دوباره بر طبل جنگ، به یک میدان مین رفته است

وی پا به عرصه سیاست خارجی نهاده است که این از اختیارات نتانیاهو و دولت است. توصیه به رئیس جمهور آمریکا درباره اینکه چه اقدامی باید انجام دهد، وظیفه و مأموریت یک فرد نظامی نیست.

همچنین به نظر می‌رسد که رئیس ستاد ارتش اسرائیل در نیمه راه دوره چهار ساله خود احساس ناامیدی می‌کند، زیرا نقش اصلی که ژنرال‌ها همیشه در اسرائیل ایفا کرده اند به دلیل همه گیری کنار گذاشته شده است. البته ممکن است این تهدید‌ها فقط یک تاکتیک برای افزایش بودجه دفاعی باشد که ارتش در گذشته از آن استفاده کرده است. با این حال، اظهارات تحریک آمیز کوخاوی می‌تواند منجر به دو پیامد عمده شود.

یکی از این پیامد‌ها مربوط به ایران است. جنگ افروزی ممکن است در زمانی که ایران و اسرائیل درگیر مبارزات سیاسی قبل از انتخابات خود هستند، تنش بین دو دولت را افزایش دهد. اسرائیل در مارس ۲۰۲۱، برای چهارمین بار در دو سال گذشته و ایران در ژوئن ۲۰۲۱ انتخابات برگزار خواهند کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه گفت که "تهدید‌های اسرائیل چیزی جز جنگ روانی نیست". محمود واعظی در تلویزیون ایران صحبت کرد و گفت: "اسرائیل باید بداند که دولت ترامپ به تاریخ پیوسته است. اکنون دیگر تصمیمات دولت آمریکا در کنترل اسرائیل نیست، زیرا ترامپ رفته است. "

نتانیاهو می‌داند که قواعد بازی در واشنگتن تغییر کرده است.

دولت بایدن، که به دلیل در اکثریت بودن دموکرات‌ها در کنگره، هم قوه مجریه و هم قوه مقننه را در کنترل خود دارد، کاملاً متعهد به ادامه اتحاد استراتژیک و همکاری با اسرائیل است، اما همچنین وی قصد دارد سیاست‌های واشنگتن در قبال فلسطین را تعدیل کند و از تنش‌ها با ایران بکاهد.

اگر اظهارات کوخاوی خودسرانه نباشد و حرف‌های او منعکس کننده اهداف واقعی و پنهان نتانیاهو باشد، پیامد دوم این حرف‌ها این خواهد بود که دولت بایدن آن را به عنوان تلاشی دیگر برای خرابکاری در روابط ایران و آمریکا تفسیر می‌کند و اسرائیل را سر جای خود خواهد نشاند.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین