به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، درپاسخ به مطالب محمد جواد لاریجانی دکتر مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی اظهار میدارد که:

 محمدجواد لاریجانی یا دنیا را به خوبی نمی‌شناسد و یا صراحتا خود را به نادانی و ناآگاهی زده است. سوال صریح من از ایشان، این است که آیا این امکان وجود دارد که تیم ملی شما، بدون پیوستن به فیفا، بتواند حتی با یک تیم محلی نیز دیدار دوستانه برگزار کند؟
با این تفکرات است که سیستم بانکی ما ۴۰ سال از دنیا عقب افتاده و در سایه نپیوستن ایران به FATF بانک‌های زیرپله‌ای چینی از ما ۲۰ درصد حق مبادله می‌گیرند!

به هر حال، شاید از آن جا که لاریجانی از مکنت مالی خوبی برخوردار بوده و در ورامین، چندین هزار متر زمین دارد، اثرات تحریم را به خوبی لمس نمی‌کند. اگر ایشان با این اثرات آشنا شده و بداند که توده‌های مردم، چگونه بر اثر تبعات تحریم‌ها، صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند، دست به اتخاذ چنین مواضعی نمی‌زند. 
 
بانک‌های زیرپله‌ای چینی از ما ۲۰ درصد حق مبادله می‌گیرند!

به هر حال در شرایط کنونی، حتی بانک‌های درجه ۳ و ۴ اروپایی هم، حاضر به همکاری با سیستم بانکی ما نبوده و تنها بانک‌های زیرپله‌ای چینی، آن هم با دریافت هزینه ۲۰ درصدی مبادله، این همکاری را انجام می‌دهند. به عبارت دیگر، یک بانک درجه چندم چینی برای مبادله ۱۰۰ دلار با بانک ایرانی، ۲۰ دلار هزینه مبادله دریافت می‌کند. 

حتی به فرض بازگشت بی‌قید و شرط آمریکای بایدن به برجام و لغو تحریم‌های ثانویه، تجارت ما با دنیا، مستلزم ارتباط سیستم بانکی‌مان با عرصه بین‌المللی خواهد بود. ارتباطی که جز یا پیوستن به FATF ممکن نیست. 

اگر بنای تبدیل شدن به کره شمالی دیگری داریم، حرف جواد لاریجانی کاملاً صحیح خواهد بود

این، حق ملت ایران است که با جهان، تجارت سالم داشته باشند. متاسفانه، تفکر امثال جواد لاریجانی باعث شده که ما به جای تبدیل شدن به هاب منطقه در این وضعیت قرار بگیریم و مثلاً، قطر با داشتن، یک سوم از مساحت استان هرمزگان، گوی رقابت را از ایران ربوده است. 

این سیاست، چیزی جز عقبگرد برای ایران و تحجر نیست. اگر آقایان بنا دارند ما به کره شمالی دیگری بدل شویم، حرف امثال جواد لاریجانی، بدون هیچ قیدی صحیح خواهد بود. به هر حال، مردم کره شمالی در عین اینکه کمترین برخورداری از رفاه را ندارند، بمب اتم دارند!

لاریجانی باید به این سوال پاسخ دهد که چرا روسیه، چین، ترکیه و حتی عراق به عنوان شرکای عمده ما در اقتصاد، اعضای اصلی FATF هستند؟ مواضع روسیه و چین که دیگر با آمریکا همسو نیست! 

حتی توصیه پکن و مسکو هم به ما، پیوستن به FATF بوده و صراحتا عنوان می‌کنند که در غیر این صورت، توان همکاری اقتصادی در بلندمدت با ایران را نخواهند داشت. 

با این تفکرات است که سیستم بانکی ما ۴۰ سال از دنیا عقب افتاده

سیستم بانکی ما به دلیل همین تفکرات عقب‌افتاده، ۴۰ سال از دنیا عقب است. اگر ما عضو FATF بودیم در جریان همین فساد بانک سرمایه و رشوه ۳ میلیاردتومانی به وزیر رفاه احمدی‌نژاد که به حساب همسر او واریز شده بود، بلافاصله حساب بانکی آن‌ها مسدود می‌شد. 

برخی به تهران آمده و با رانت اقتصادی در فرمانیه و زعفرانیه فعالیت می‌کنند

خیلی از آقایان قم به تهران آمده و با استفاده از رانت اقتصادی در مناطق فرمانیه و زعفرانیه فعالیت دارند. به هر حال، روشن است که این فعالیت‌ها، سرمایه‌گذاری نبوده و با استفاده از رانت صورت گرفته است. 

سیستم بانکی ما باید در راستای تامین منافع ملی با سیستم بانکی جهان تعامل کند. به هر حال، این زیبنده نیست که مثلاً، من به عنوان یک استاد دانشگاه ایران برای شرکت در یک کنفرانس بین‌المللی، باید پول خود را در لباسم جابجا کنم.

 نظر حزب تدبیر و توسعه
حکمرانی و مجمع تشخیص مصلحت نظام با سپری شدن بیش از ۳۰ ماه نتوانسته برای این مشکل و متناسب با تنظیم روابط بین المللی اقتصادی تصمیم لازم و در جهت خواست و انتظار ملت انجام دهد و لازم است مردم به هر روش مناسب که می دانند نظر خود را در باره پیوستن و یا عدم پیوستن به FATF به نظام بگویند و یا نظام زمینه یک رفراندوم را تدارک ببیند.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین