به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ؛ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از جمله تشکیلات حزبی و تصمیم‌گیر اصلاح‌طلب است که در گذشته ۱۴ حزب در آن عضویت داشتند که اکنون بیش از ۲۰ حزب اصلاح‌طلب در جلسات این شورا شرکت می‌‌کنند.

پس از اینکه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به ریاست محمدرضا عارف در زمستان سال ۹۱ تشکیل شد این شورا از مرجعیت تصمیم‌گیری افتاد و نقش وی کمرنگ شد. اما اکنون بی‌توجهی به احزاب اصلاح‌طلب در شورای عالی سبب شده است که احزاب اصلاح‌طلب نهاد تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز دیگری را با عنوان پارلمان اصلاحات و یا مجمع عالی اصلاح‌طلبان پیشنهاد کند.

تاکنون هشت بند از طرح پارلمان اصلاحات در شورای عالی اصلاح‌طلبان به تصویب اعضا رسیده اما درباره بند اعضای این پارلمان اختلافات نظر به وجود آمد و سبب شد که پارلمان اصلاحات تا قبل از یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به نتیجه نرسد.

قبل از انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مصطفی کواکبیان ریاست دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را برعهده داشت که هم‌اکنون ریاست دوره‌ای این شورا به احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت رسیده است.

ریاست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دوره‌ای و هر سه ماه یکبار تغییر می‌کند.