به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، انتخابات در پیش است اما اصلاح‌طلبان همچنان زمان را از دست می‌دهند و پس از آنکه گفته شد در آبان‌ماه از سازوکار جدیدی رونمایی خواهد شد، اکنون خبرها حکایت از این رونمایی در آذرماه دارد. با این حال شنیده‌ها حاکی است که گویا اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده‌اند که در این فرصت کم باقی‌مانده تا انتخابات به احیا و بازسازی شورای عالی سیاستگذاری بپردازند تا هم زمان را برای ایجاد یک سازوکار اجماع‌ساز از دست ندهند و هم بیشتر بتوانند به اقناع افکار عمومی و برنامه‌ریزی برای چگونگی حضور در انتخابات بپردازند. از این رو به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد فعالیت بیشتر اعضای مجمع روحانیون مبارز در جریان اصلاحات خواهیم بود و آنطور که از شنیده‌ها برمی‌آید گویا با دستور رئیس دولت اصلاحات این‌بار آیت‌ا… موسوی‌خوئینی‌ها ریاست سومین دوره شورای‌عالی سیاستگذاری را برعهده خواهد گرفت.

استارت شورای عالی

کمتر از ۷ ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده اما اصلاح‌طلبان با وجود وعده‌های از پیش داده‌شده مبنی بر تعیین سازوکار مشخص و برنامه‌ریزی برای حضور موثر و قدرتمند در انتخابات ۱۴۰۰ هنوز نسبت به نحوه و چگونگی حضور در انتخابات و سازوکار تصمیم‌گیر به نتیجه مشترک و واحد نرسیده‌اند. نگاهی به مقاطع پیشین انتخاباتی در اسفند ۹۴ و اردیبهشت ۹۶ نشان می‌دهد که سازوکار شورای‌عالی سیاست‌گذاری برای اصلاح‌طلبان خوش‌یمن بوده و توانسته موفقیت‌هایی قابل‌توجهی برای اصلاح‌طلبان به ارمغان بیاورد. از همین رو است که در شرایط حاضر نیز بسیاری از اصلاح‌طلبان بر این باورند که در فرصت کم باقی‌مانده تا انتخابات شرایط برای ایجاد سازوکار جدید و وحدت‌بخش میان اصلاح‌طلبان فراهم نیست. لذا بهتر است که باز هم با سازوکار شورای‌عالی سیاستگذاری وارد میدان شوند. گرچه شورای عالی اصلاح‌طلبان طی ۱۰ ماه گذشته دستخوش تغییر و تحولاتی شده و به دلایل مختلف دیگر محمدرضا عارف را در مقام رئیس و عبدالواحد موسوی لاری را به عنوان نایب‌رئیس در این شورا نمی‌بیند. اما آنطور که اعضای شورا و اصلاح‌طلبان می‌گویند شورای عالی هنوز پابرجاست و انحلال آن نیز شایعه‌ای بیش نیست. از همین رو تلاش‌ها برای احیای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان آغاز شده و خود اصلاح‌طلبان هم به این نتیجه رسیده‌اند که شورای عالی بهتر از سایر مجموعه‌ها می‌تواند آنها را به سرمنزل مقصود برساند. شنیده و شایعات حکایت از آغاز به کار دوره جدید شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با دستور رئیس دولت اصلاحات دارد. اما آنچه بیش از همه در این میان اهمیت دارد بحث ریاست این شورا در دور جدید است و آنطور که از فعالیت‌ها و شنیده‌ها برمی‌آید گویا اعضای مجمع روحانیون در این دوره نقش موثر‌تری ایفا خواهند کرد و مهم‌تر از همه اینکه به احتمال فراوان سومین دوره آغاز به کار شورای‌عالی با ریاست آیت‌ا… موسوی خوئینی‌ها همراه خواهد بود. با این حال آنچه مسلم است اصلاح‌طلبان باید هر چه سریع‌تر برنامه‌ریزی برای انتخابات و سازوکار اجماعی خود معین کنند تا زمان بیشتری برای اقناع افکار عمومی جهت حضور در انتخابات و تعیین نامزد حداقلی یا حداکثری خود برای حضور در این عرصه داشته باشند. قدر مسلم هرچه زمان بیشتر از دست برود بیشتر به ضرر اصلاح‌طلبان خواهد بود و آنها باید قبل از اینکه خیلی زود دیر شود دست به کار شوند.

سازوکار جدید به انتخابات نمی‌رسد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص ادامه کار شورای‌عالی سیاستگذاری یا سازوکار جدید اصلاح‌طلبان اظهار داشت: برآورد این است که در آذرماه تکلیف ساختار اصلاح‌طلبان روشن شود و با ورود به دی‌ماه باید لیست انتخاباتی، تنظیم برنامه و گفتمان باید در دستورکار قرار گیرد اما قرائن نشان می‌دهد که بالاخره در این روزهای باقی‌مانده از آذرماه یک چارچوبی برای کار و فعالیت اصلاح‌طلبان روشن خواهد شد. سیدمحمود میرلوحی به «آرمان ملی» گفت: در ۲ دوره قبل شورای هماهنگی پیشنهاد آورد و به نوعی به رئیس دولت اصلاحات پیشنهاد داده و ایشان نیز تایید کردند. از طرفی در دوره اول یک شورای راهبردی انتخاب شده بود که با برخی اعضای شورای هماهنگی ادغام شده و شورای عالی را تشکیل دادند. در دوره دوم باز هم به پیشنهاد شورای هماهنگی و تایید رئیس دولت اصلاحات عده‌ای از افراد حقیقی وارد شدند و شورای عالی دوم شکل گرفت. وی ادامه داد: اکنون در شورای سوم باز هم شورای هماهنگی باید پا پیش گذارد و پیشنهادی را بدهند. به دو جهت نیز در این شرایط طبق روال گذشته ماموریت‌هایی به عهده شورای هماهنگی قرار دارد. یکی اینکه شورای عالی دو نایب‌رئیس دارد که نایب‌رئیس دوم رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی است. لذا اکنون می‌توان گفت که هنوز ساختار شورای‌عالی موجود است و با استعفای رئیس و نایب‌رئیس این شورا مشکل حقوقی و بنیادین ندارد. از این جهت شورای هماهنگی می‌تواند مشورت بگیرد و شرایط را برای گزارش دوره قبل فراهم کند. عضور شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: وقت آن است که اگر شورای هماهنگی پیشنهادی داشته باشد مطرح کند و برآورد من این است که در آذرماه این اتفاق خواهد افتاد. میرلوحی بیان کرد: در شرایط فعلی کرونایی وقتی نیست که ساختار بدیلی غیر از شورای عالی ایجاد شود و به انتخابات ۱۴۰۰ قد نمی‌دهد. عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: برآورد من این است که شورای‌عالی سیاستگذاری بازسازی و احیا خواهد شد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین