به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر دستگیری هفت تن از مدیران ارشد و کارمندان شهرداری ارومیه به اتهام تخلفات مالی توسط مقامات قضایی و امنیتی که به صورت سازمان یافته انجام شده بود،شنیده شد. اتفاقی که سبب افزایش اعتماد عمومی به انقلاب اسلامی و امید فسادستیزی در ادارات و سازمان‌ها شد، اما برخی معتقدند که موضوع فساد در همه ارگان‌ها و نهادها وجود داشته و نمی‌توان آن را انکار کرد و باید با آن به مقابله جدی پرداخت.

شهرداری‌ها از گذشته محل فساد مالی بوده‌اند

یکی از اعضای شورای شهر ارومیه با اشاره به دستگیری‌های اخیر حوزه شهرداری ارومیه گفت: متاسفانه از گذشته تاکنون، برخی ادارات از لحاظ فساد در بین مردم مطرح بوده که یکی از آنها شهرداری‌هاست.

حجت‌الاسلام محمد خلیل‌پور اظهار داشت: بنابراین نمی‌توان فساد را در این مجموعه انکار کرد و در این راستا بارها و بارها در مجموعه شورای شهر این موضوع را مطرح و تاکید کرده‌ام که فساد باید از شهرداری‌ها از بین برود.

وی افزود: از سوی دیگر شهرداری با پول مردم اداره شده و اگر اعتماد مردم به آن از بین برود، به شهرداری پولی پرداخت نخواهند کرد و در نتیجه کل سیستم ورشکست شده و پرداخت حقوق کارمندان به تاخیر می‌افتد.

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه ادامه داد: همچنین با فساهایی که در شهرداری ارومیه انجام می‌شود، نظام اسلامی به زیر سوال رفته در حالی که انقلاب اسلامی با هدف فسادستیزی به وجود آمد.

وی افزود: متاسفانه استخدام‌های فله‌ای که در مجموعه شهرداری انجام شده و تحقیقات و گزینشی در رابطه با آنها انجام نشده است، در نهایت این مباحث را به وجود می‌آورده است.


بیشتر بخوانید: تعدادی از مدیران و کارمندان شهرداری ارومیه دستگیر شدند


حجت‌الاسلام خلیل‌پور با ابراز خرسندی از تلاش‌های نیروهای امنیتی برای مقابله با فساد اظهار داشت: باید از آنها تقدیر کرده که در این راه گام برداشته و تلاش کرده‌اند و امید است که این مسئله ادامه یابد و سیستم‌ها از گزند افراد متخلف پاکسازی شوند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع استیضاح شهردار ارومیه در رابطه با تخلفات اخیر کارمندان شهرداری تصریح کرد: این مسئله زمانی می‌تواند مطرح باشد که حداقل هشت تن از اعضای شورای شهر به این مسئله معتقد باشند و از سوی دیگر مسئله استیضاح شهردار ارومیه زمانی امکان‌پذیر است که شهردار از موضوع فساد حمایت کند که در این صورت باید پاسخگو باشد.

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: اما اگر شهردار ارومیه از فساد حمایت نکرده و با نیروهای امنیتی همدستی و محیط خود را از فساد تمیز کند، موضوع استیضاح معنا ندارد.

تخلفات مربوط به ساخت و ساز معضل بزرگی در ارومیه شده است

در ادامه رئیس شورای شهر ارومیه در رابطه با دستگیری‌های اخیر بیان کرد: متاسفانه ساخت و ساز معضل بزرگی در ارومیه و سطح کشور است چون منافع افراد و سازنده‌ها در این ساخت و سازها وجود دارد.

حسین بخشایشی تاکید کرد: یکی از دلایل این تخلفات در شهر ارومیه این است که برخی محدودیت‌های ساخت و ساز در گذشته وجود نداشته اما هم اکنون وجود دارد و حتی در طرح تفصیلی نیز برخی ضوابط وجود داشت که متاسفانه هم اکنون وجود ندارد و این در حالی است که در گذشته استقبال از آپارتمان‌سازی نیز همانند زمانی کنونی وجود نداشت.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در شهر ارومیه آپارتمان‌سازی مشکلات فراوانی ایجاد کرده است افزود: از سوی دیگر متاسفانه محدودیت و قوانین دست و پاگیری که از طرح تفصیلی و جامع نشات می‌گرفت، مشکلاتی برای انبوه‌سازان شهر ارومیه ایجاد کرده است.

بخشایشی بیان کرد: بنابراین محدودیت‌های ساخت و ساز باعث ایجاد تخلفات به انحای مختلف شده است، همانطور که قیمت مصالح ساختمانی بسیار بالا بوده و ارزش ملک و ساختمان افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: باید موضوع تخلفات ساخت و ساز به صورت ریشه‌ای حل شود و شورای شهر نیز پیگیر این موضوع هستند که در طرح تفصیلی و طرح جامع جدید این نقایص رفع شود.

رئیس شورای شهر ارومیه در ادامه با اشاره به موضوع استیضاح شهردار ارومیه اظهار داشت: هم اکنون به هیچ وجه استیضاح شهردار وجود نداشته و حتی جای تقدیر دارد که با تمام قدرت و تمام و با وجود تمامی مشکلات عدیده مالی و بیماری کرونا، با اقتدار و قدرت پروژه‌های مصوب سال ۹۹ را به خوبی پیش برده و خوشبختانه برخلاف سایر شهرها و کلان شهرها که در پرداخت حقوق کارمندان مشکل دارند، اما در شهرداری ارومیه تمامی حقوق به موقع پرداخت می‌شود.

بخشایشی تصریح کرد: بنابراین جا دارد که از شهردار ارومیه به جای استیضاح، تقدیر شود چون با استیضاح مشکل حل نمی‌شود.

در ادامه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه در واکنش به موضوع دستگیری تعدادی از اعضای شهرداری ارومیه بیان کرد: من در جریان این موضوع نیستم و کارمندان و مدیران دستگیر شده ممکن است تبرئه یا محکوم شوند بنابراین مقامات قضایی بیشتر در جریان امر هستند و اعضای شورای شهر را در جریان موضوع قرار نداده‌اند.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین