رای الکترال در امریکا قدمت ۳۰۰ ساله دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی، مثلا اگر مردم فلوریدا ترامپ را انتخاب کنند، نمایندگان آنها در کالج الکترال نمی‌توانند با اختیار خودشان مثلا به بایدن رأی دهند.
اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد.
ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا و ایلی‌نویز که بیشترین جمعیت را در میان ایالت‌های آمریکا دارند، بیشترین آرای الکترال را هم به‌خود اختصاص داده‌اند.
نکته مهم که شاید کمتر گفته شده این است که الکتور ها (انتخاب کنندگان ) افراد منتخب احزاب سیاسی و افراد گمنام و بعضا معروف سیاسی و یا حتی غیرسیاسی هستند و این الکتورها کاملا بر اساس قوانین ایالتی رای میدهند نه بر اساس قوانین فدرال ! 
یعنی یک الکتور میتونه در یک ایالتی کاملا بی وفایی کند و بر خلاف رای کل ایالت به نامزد دلخواه خودش رای بدهد و در نتیجه برای همیشه رد صلاحیت میشه و ممکنه جریمه هم بشه ولی رای اون دیگه تغییر نمیکنه (مثل اشتباه داور مسابقه فوتبال که غیر قابل بازگشت هست) و هر الکتور میتونه به راحتی بازی رو بهم بزنه که این اتفاق در تاریخ آمریکا گاهی اتفاق افتاده است.

کالیفرنیا با ۳۷ میلیون نفر، ۵۵ آرای الکترال دارد. یعنی هم در فهرست جمعیتی اول است و هم در فهرست آرای تعیین‌کننده رئیس‌جمهور. 
حالا این عدد ۵۵ از کجا آمده ؟ 
هر ایالت جدا از مساحت و یا جمعیت بطور برابر دارای دو (۲) سناتور است. 

کنگره آمریکا دارای دو مجلس است. مجلس سنا و مجلس نمایندگان که زیر مجموعه کنگره آمریکا هستند.
۱- سنای آمریکا : تعداد ۱۰۰ سناتور در سنای آمریکا وجود دارد یعنی آمریکا ۵۰ ایالت دارد و هر ایالت دو سناتور. 
۲- مجلس نمایندگان : تعداد ۴۳۵ عضو دارد که هر ایالت بر اساس جمعیت ایالتی تعداد مشخص نماینده در مجلس نمایندگان دارند. مثلا کالیفرنیا ۵۳ نماینده مجلس در کنگره دارد.

حالا میخواهیم الکترال هر ایالت را حساب کنیم با مثال : 
– کالیفرنیا ۵۳ نماینده + ۲ سناتور میشود ۵۵ رای الکترال کالیفرنیا  
– فلوریدا ۲۷ نماینده + ۲ سناتور میشود. ۲۹ رای الکترال فلوریدا 
-تگزاس ۳۶ نماینده + ۲ سناتور میشود ۳۸ الکترال تگزاس
–  ایلینویز ۱۸ تا نماینده +۲ سناتور میشود ۲۰ الکترال ایلینویز 
و تا آخر و ۵۰  ایالت بجز شهر واشنگتون دی سی که پایتخت آمریکاست و عضو هیچ ایالتی نیست و سه(۳) رای الکترال دارد. 
کل تعداد الکترال ها ۵۳۸ تا میشود
و تعداد کل نمایندگان کنگره هم ۵۳۸ میشود. و هر نامزدی ۲۷۰ الکترال را بدست بیاره برنده انتخابات ریاست جمهوری میشود، حتی اگر تعداد رای های کل آمریکا رو هم بدست نیاورد.  
این براساس تعریف مفهوم دمکراسی که حکومت اکثریت بر اقلیت برنامه‌ریزی شده‌است. مثلاً ورمونت با ۶۰۰هزار نفر جمعیت تنها سه رأی الکترال دارد.
اگر نامزدی اکثریت آرای مردم در ۱۱ ایالت پرجمعیت یعنی کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس، فلوریدا، پنسیلوانیا، ایلی‌نویز، اوهایو، میشیگان، نیوجرسی، کارولینای شمالی و جورجیا را به‌دست بیاره ؛  رئیس‌جمهور میشود، حتی اگر در ۳۹ ایالت کم جمعیت‌تر هیچ رأیی به‌دست نیاورده باشد. مجموع آرای الکترال آن ۱۱ایالت به ۲۷۰ می‌رسد و این حد نصابی است که نامزد برنده باید از مجموع ۵۳۸ رأی الکترال به‌دست بیاورد.
به این ترتیب چون جمعیت ساکنان ۳۹ ایالتی که به نامزد برنده رأی نداده‌اند، از مجموع شهروندان ۱۱ ایالت اصلی بیشتر است، بنابراین نامزد برنده بدون اینکه رأی اکثریت مردم را به‌دست بیاورد و با مجموع آرای الکترال ۱۱ ایالت پرجمعیت به کاخ سفید می‌رود. در تاریخ آمریکا تا به حال سه بار این اتفاق افتاده است.

سیستم انتخاباتی آمریکا متعلق به ۳۰۰ سال پیش است.
زمانی که بنیانگذاران ایالات متحده همه توجه خود را معطوف به این کرده‌بودند که در نوشتن قوانین و تعبیه ساز وکارهای ساختار سیاسی، ارکانی چون مردم و حکومت، دولت فدرالی و دولت ایالتی مخدوش نشود.
به همین‌خاطر کنگره دارای دو بخش است یکی مجلس نمایندگان که متعلق به مردم و دیگری سنا که وزنه حکومتی دارد. رأی‌گیری هم در دو بخش صورت می‌گیرد. مردم رأی می‌دهند و کالج انتخاباتی هم به‌عنوان نماینده سیستم حکومتی، این رأی را تایید میکند. با اینحال انتقاد به این سیستم که ۳۰۰ سال پیش بنا نهاده شده است؛ وجود دارد.
در این مکانیزم شائبه وجود یک سیستم کاملا مخفی در تحلیل نهایی که میتواند رییس جمهور را انتخاب کند در ذهن بیشتر متصور هست تا دموکراسی مبتنی بر مفاهیم مدرن علوم سیاسی و اجتماعی.

انتهای پیام/