به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ، خرید اقلام خوراکی اعم از گوشت قرمز، مرغ، لبنیات و تخم مرغ هر روز برای قشر متوسط به پایین جامعه بیشتر به رویا بدل می شود. با وجودی که دولت برای برخی از این اقلام همچون تخم مرغ سقف قیمتی تعیین کرد اما گویا نرخ گذاری دستوری هیچ اثری بر بازار ندارد.

علی‌اصغر ملکی با بیان این‌که مغازه‌دار گوشت گوسفندی را کیلویی ۸۸ تا ۹۰ هزار تومان خریداری کرده و با ۱۰ درصد سود عرضه می کند، اظهار کرد: در حال حاضر شقه بدون دنبه گوسفندی حدود ۹۹ هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: گوشت گوسفندی نسبت به هفته‌های گذشته ارزان شده و کیلویی ۲۰ هزار تومان نیز نسبت به اسفندماه با کاهش قیمت مواجه شده است.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی همچنین به وضعیت تقاضا نیز اشاره کرد و گفت: تقاضا برای خرید گوشت تا هفته گذشته کم بود اما این هفته خریدها بهتر شد.

ملکی همچنین به قیمت جگر و کله‌پاچه نیز اشاره کرد و افزود: مغازه‌دار جگر خالص را ۱۲۰ هزار تومان خریداری کرده و با ۱۰ درصد سود یعنی حدود ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزارتومان به فروش می رساند. همچنین کله پاچه نیز با قیمت ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان در خرده فروشی ها به مشتری عرضه می شود.

به گزارش ایسنا براساس مشاهدات میدانی شقه گوسفندی کیلویی ۱۰۲ هزار تومان، سردست کیلویی ۱۰۴ هزار تومان، راسته گوسفندی ۱۰۳ هزار تومان، ران گوسفندی ۱۲۰ هزارتومان و گوشت گوساله در خرده‌فروشی‌ها بسته به کیفیت از کیلویی ۸۰ تا ۱۰۸ هزار تومان به فروش می رسد.

مرغ به مرز ۱۹ هزار تومان رسید

قیمت هر کیلوگرم مرغ بعد از ماه ها حرکت در مسیر تعادل دوباره پرکشیده است به طوری که هر کیلوگرم از این محصول ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان به فرش می رسد درحالی که قیمت این محصول تا هفته گذشته ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان بود.

قیمت این محصول در سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات ۱۲۴، وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است.

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم هر کیلوگرم از این محصول در فروشگاهی در خیابان میرزای شیرازی ۱۶ هزار تومان، نارمک ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۶ هزار تومان و در خیابان خورشید در دروازه شمران که بورس مرغ فروشان است ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش می رسد

بنابراین گزارش قیمت هر کیلوگرم مرغ در خیابان ستارخان ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می رسد و فروشنده نیز میگوید:« مرغ نیست و به اندازه مصرف همیشگی توزیع نشده نمی شود».

بر اساس قیمت مصوب مرغ اعلام در سامانه ۱۲۴ وزارت صنعت در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ بر اساس گزارش میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم ۳ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۶ هزار و ۱۰۰ تومان گران تر از نرخ مصوب، در تهران به فروش میرسد.

قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۱۱ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب

قیمت تخم مرغ در بازار همچنان در مسیر گرانی است؛ درحالی که قیمت فروش هر کیلوگرم تخم مرغ در سامانه ۱۲۴ وزارت صنعت ۱۱ هزار تومان قیمت گذاری شده و نرخ هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی ساده برای فروش در میادین میوه و تره بار تهران ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است این محصول در تهران ۲۵ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان به صورت دلخواه قیمت گذاری و به فروش می‌رسد.

قیمت تخم مرغ در روز‌های اخیر بیش از ۱۰ هزار تومان در هر شانه افزایش یافته این درحالی است که این محصول به عنوان ارزان‌ترین محصول پروتیئی سبد اقشار ضعیف جامعه به حساب می‌آید.

بنابر گزارش میدانی خبرنگار ما هر شانه تخم مرغ ساده ۳۰ عددی در سوپرمارکتی در خیابان میرزای شیرازی تهران ۲۸ هزار تومان قیمت گذاری شده است همچنین این محصول در فروشگاهی در منطقه پل چوبی تهران ۲۵ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ این محصول همچنین در فروشگاهی در سعادت آباد تهران ۳۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

بر اساس اعلام مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز در کارگروه تنظیم بازار درخصوص تغییرات قیمتی مواد پروتئینی تصمیم‌گیری می‌شود.

گفتنی است حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برخی از الزامات تولید مانند واکسن، دارو و مکمل‌های طیور و همچنین افزایش دستمزد‌ها و تورم جامعه در سال جاری در قیمت تمام شده گوشت مرغ نیز تأثیر گذاشته است.

قیمت لبنیات رسماً ۲۸ درصد افزایش یافت

بر اساس تصمیم امروز جلسه کارگروه تنظیم بازار قیمت انواع لبنیات به طور رسمی ۲۲ تا ۲۸ درصد افزایش یافت.

در این جلسه از ستاد تنظیم بازار قیمت شیر خام به ازای هرکیلو دو هزار و ۹۰۰ تومان تعیین و اجازه داده شد بنابر شرایط این محصول هفت درصد بالاتر یا پایین‌تر از این نرخ به فروش برسد.

همچنین متأثر از افزایش قیمت شیرخام، مجوز افزایش قیمت محصولات لبنی مشمول نرخ گذاری از متوسط ۲۲ درصد تا سقف ۲۸ درصد صادر شد.

پیش از این، درباره تکاپوی انجمن صنایع لبنی برای افزایش قیمت محصولات لبنی و حتی حذف نرخ گذاری مصوب اطلاع رسان کرده بود.

گفتنی است در میان محصولات لبنی عرضه شده در بازار محصولات شیر کم چرب و پرچرب ساده در بسته بندی بطری و پاکتی مدت دار و پنیر ۴۵۰ گرمی UF، ماست کم چرب و پرچرب ساده در بسته بندی‌های کوچک و بزرگ و کره حیوانی شامل قیمت گذاری است.

انتهای پیام/

بوکان – ارومیه