به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ، به دنبال دخالت وزارت امورخارجه آمریکا در مسائل میان کره شمالی و جنوبی، پیونگ یانگ اعلام کرد، اگر واشنگتن می‌خواهد انتخابات ریاست جمهوری موفقی را برگزار کند، بهتر است ساکت بماند.

کوون جونگ گون مدیرکل امور آمریکا در وزارت امورخارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: من از بازی دوگانه آمریکا متعجبم، از یک طرف مشتاق متوقف کردن روابط میان دو کره است و از طرف دیگر وقتی روابط به تیرگی گرایش پیدا می‌کند، آمریکا از عدم عملکرد صحیح برخوردار می‌شود.

کوون از آمریکا خواست دهان خود را بسته نگهدارد. وی افزود: این نه تنها به نفع ایالات متحده است، بلکه برای انتخابات موفقیت آمیز ریاست جمهوری پیش رو نیز خوب است.

وزارت امورخارجه آمریکا سه شنبه شب در مورد اقدام‌های اخیر کره شمالی برای قطع روابط با کره جنوبی اظهار ناامیدی کرد و از پیونگ یانگ خواست تا به دیپلماسی و همکاری بازگردد.

وزارت خارجه آمریکا موضع خود مبنی بر حمایت و پشتیبانی از همکاری‌های میان دو کشور را دوباره تکرار و اعلام کرد که با کره جنوبی هماهنگی می‌کند تا همکاری در روند پیشرفت خلع سلاح‌های هسته‌ای انجام شود.

خبرگزاری کره شمالی صبح سه شنبه اعلام کرد که این کشور در پاسخ به پخش اعلامیه‌هایی علیه پیونگ یانگ توسط فعالان کره جنوبی، امروز خطوط ارتباطی با سئول را قطع می‌کند.

براساس این گزارش، پیونگ یانگ خط ارتباطی میان مقام‌های شمال و جنوب و سایر راه‌های ارتباطی را از ساعت دوازده روز نهم ژوئن (۲۰ خرداد) قطع و تعطیل می‌کند.

این راه‌های ارتباطی شامل خطوط ارتباطی دریاهای شرق و غرب میان ارتش‌های دو کشور، خط ارتباطی آزمایشی میان دو کره و خط تماس ویژه میان حزب کمونیست کارگران کره شمالی و کاخ آبی ریاست جمهوری کره جنوبی می‌شود.

برخی فعالان کره جنوبی در روزهای اخیر اقدام به انتشار اوراق و بادکنک‌های تبلیغاتی در منطقه مرزی با کره شمالی کرده‌اند.

فعالان و گروه‌های ضد کره شمالی با استفاده از این اقدام تبلیغاتی، عمدتاً به دنبال اعتراض به برنامه هسته‌ای نظامی کره شمالی و انتقاد از حقوق بشر در آن کشور هستند.

این تهدیدها در حالی است که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی در سال ۲۰۱۸ سه بار با هم دیدار کردند.

پیونگ یانگ پس از شکست گفت‌ وگوهای سال گذشته کیم جونگ اون و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در هانوی پایتخت ویتنام، بخش عمده‌ای از تماس‌های خود را با سئول قطع کرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/