به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ؛ بسته حمایت معیشتی از اواخر سال ۹۸ مطرح شد که به خانوارها در دهک های پایین پرداخت شود و شناسایی مشمولان این بسته بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.

اما از همان ابتدا تا همین لحظه سوالات و ابهامات زیادی ذهن مردم را درگیر کرده است که برای رفع بخشی از این ابهامات با حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی به گفت‌وگو نشستیم و برخی از سوالات مردم درباره بسته معیشتی را مطرح کردیم.

فردی نوشته است که من دستم خورد و به اشتباه انصراف دادم، اما هرچی میزنم که مجدد ثبت نام کنم سامانه می‎زند که تا ۶ ماه نمی توانم اعتراض کنم؟ حالا باید چه کنم؟

میرزایی: در پروتکل سیستم این طور تعریف شده که هر فردی که انصراف می‌دهد تا ۶ ماه امکان اعتراض برایش وجود ندارد. پس کاری نمی‌توانند انجام دهند و باید ۶ ماه صبر کنند.

فردی نوشته است که برای من هنوز معوقات آبان تا اسفند ماه واریز نشده است.

میرزایی: افرادی که پیش از سال ۹۹ مشمول دریافت بسته معیشتی شدن معوقات از آبان تا اسفند ماه برایشان واریز شده است، اما کسانی که  سال ۹۹ در لیست مشمولان بسته معیشتی قرار گرفتند معوقات آبان تا اسفند ماه دریافت نمی‌کنند چرا که بودجه ۹۸ بسته معیشتی و معوقات پرداخت شده بود، اما در سال ۹۹ از بودجه ۹۹ بسته معیشتی پرداخت می‌شود و کاملا جدا از یکدیگر هستند.

فردی نوشته است که من یک کارگر هستم، کارفرمای من بسته معیشتی را دریافت می‌کند اما من که کارگر او هستم بسته معیشتی نمی‌گیرم. چرا؟

میرزایی: این صحبت‌ها یک ادعاست. باید با سیستم بررسی کنیم ببینیم که واقعا دریافت میکند یا خیر، اما یک جوی راه افتاده است که می‌گویند فلانی میلیاردر است، اما بسته معیشتی می گیرد اما فلانی که تحت پوشش کمیته امداد است بسته معیشتی دریافت نمی کند این‌ها خود اظهاری است و قابل استناد نیست. خیلی از موارد را می‌دانیم که نباید بگیرند و نمی‌گیرند و بسیاری از موارد وجود دارد که باید بگیرند و دارند می‌گیرند.

فردی نوشته است که زن سرپرست خانوارم و تحت پوشش کمیته امداد هستم بسته معیشتی نمی‌گیرم و یا مورد دیگری نوشته است معلول ضایعه نخاعی هستم و تحت پوشش بهزیستی، اما بسته معیشتی دریافت نکرده‌ام؟

میرزایی: ما بسیاری از مددجویان و مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد را پوشش دادیم و به تمام آن‌ها بسته معیشتی را واریز کردیم اینکه فردی می‌گوید من مددجو هستم، اما نگرفتم باید به صورت موردی بررسی شود گاهی زن سرپرست خانوار است، اما گردش مالی بالایی دارد که این افراد مشمول نشدند صرفا اینکه زن سرپرست خانوار باشند و مشمول بسته معیشتی شوند، نیست.

فردی نوشته است که تمام اعضای خانواده بسته معیشتی دریافت می‌کنند، اما من شناسنامه ام عکس دار نیست به همین دلیل دریافت نمی‌کنم. همچین چیزی امکان دارد که کسی به دلیل عکس دار نبودن شناسنامه بسته معیشتی دریافت نکند؟

میرزایی: به هیچ عنوان همچین چیزی وجود ندارد و اصلا بسته معیشتی به عکس دار بودن شناسنامه مربوط نیست. هر فردی که کد ملی دارد که قطعا بسته معیشتی را دریافت می‌کند و فردی که می‌گوید به خاطر عکس دار نبودن شناسنامه بسته معیشتی دریافت نمی‌کنم اشتباه می‌کند.

فردی نوشته است که کارگر ساختمانی هستم، اما بسته معیشتی به من تعلق نگرفته است. چرا؟

میرزایی: افرادی هستند که کارگر ساختمانی نیستند، اما به عنوان کارگر ساختمانی بیمه شدند. وزارت رفاه ۳۲۰ هزار متقاضی دریافت بیمه کارگران ساختمانی را شناسایی کرده است که اساسا کارگر ساختمانی نبودند که حتی طلا فروش هم بین آن‌ها وجود داشت و صرف اینکه کارگر ساختمانی هستند و نگرفتند اصلا ملاک نیست.

فردی نوشته است ۲۰ میلیون تومان وام گرفتم و به دلیل اینکه این مبلغ به حسابم واریز شده بود مشمول دریافت بسته معیشتی نشدم.

میرزایی: همچین چیزی امکان ندارد. گاهی افراد تسلط به وضعیت بانکی و اطلاعاتی خود ندارند. سیستم تمام اطلاعات بانکی و تراکنش‌های خرید افراد بررسی می‌شود و در نهایت اعلام می‌شود مشمول هستید یا نه. تنها به دلیل دریافت وام ۲۰ میلیونی کسی از لیست مشمولان بسته معیشتی حذف نمی‌شود.

فردی نوشته است من یارانه بگیر هستم اما بسته معیشتی به من تعلق نگرفته است. چرا؟

میرزایی: ظرفیت لیست یارانه بگیران از ظرفیت لیست بسته معیشتی بیشتر است. ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار یارانه بگیر داریم، اما ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار بسته معیشتی دریافت می‌کنند و تصمیم گرفته شد که ۶ میلیون خانوار یارانه بگیر مشمول دریافت بسته معیشتی نباشند و صرفا یارانه بگیر بودن دلیل بر این نیست که بسته معیشتی هم دریافت کنند.