به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ؛ یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی دیگر با حضور منتخبین مردم و مقامات کشوری و لشکری در بهارستان آغاز می شود.

این مراسم از سوی هیئت رئیسه سنی مجلس اداره خواهد شد و قرار است رئیس جمهور سخنران اصلی افتتاحیه باشد.

همچنین پیام رهبر انقلاب خطاب به منتخبین مردم در صحن علنی مجلس قرائت می شود.

براساس این گزارش قرار است وزیر کشور و معاون اجرایی مجلس نیز در جمع منتخبین مردم به ارائه گزارش پرداخته و پس از آن مراسم تحلیف وکلای ملت در بهارستان انجام شود.

افتتاح مجلس یازدهم 

با حضور ۲۶۷ نفر از منتخبین ملت، مجلس یازدهم آغاز شد.

سید رضا تقوی ریاست سنی جلسه علنی امروز مجلس را برعهده دارد.

براین اساس گزارش دستور کار اولین جلسه علنی به شرح زیر از سوی هیئت رئیسه اعلام شد:

– گزارش معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی

– نطق رئیس سنی مجلس شورای اسلامی

– قرائت پیام رهبری به مناسبت آغاز یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

– گزارش انتخابات یازدهمین دوره مجلس توسط وزیر کشور

– سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور

– مراسم تحلیف نمایندگان

– اقتراح شعب

– ادای احترام به شهدای گمنام در مجلس

مجلس ایران جز ۱۰ پارلمان دنیا در بهره گیری از فناوری اطلاعات است
غلامرضا نوری معاون اجرایی مجلس در دوره دهم ضمن تشریح برخی امور اداری و اجرایی مجلس گفت: ابتدا به همه مقامات بلند پایه کشور و منتخبین مردم در مجلس یازدهم خیر مقدم می گویم، ان‌شاءالله برگ زرین دیگری در دفتر زرین این مرز و بوم رقم خواهد خورد. بخش اداری و اجرایی مجلس شورای اسلامی با تجربه ۱۰ دوره خدمت به مجالس گذشته اکنون از قوام و ظرفیت بالایی برخوردار بوده و جزء ۱۰ پارلمان اول دنیا در بهره گیری فناوری اطلاعات است.

معاون اجرایی مجلس دهم اظهار داشت: در زمان شیوع ویروس کرونا جلسات صحن مجلس در قالب ارتباط تصویری نمایندگان از حوزه های انتخابیه برگزار شد که یکی از دستاوردهای بخش اجرایی مجلس محسوب می شود حذف کاغذ از فعالیت های قانون گذاری، نظارتی و اجرایی مجلس و تقویت ارتباط الکترونیکی دفاتر نمایندگان با مجلس و بهره گیری نظرات نخبگان در این حوزه از دیگر دستاوردهای معاونت اجرایی مجلس است.

نوری قزلجه گفت:  توسعه نیروی انسانی، امور خدماتی و پشتیبانی را به نقطه اوج خود رسانده تا وظیفه ذاتی خودش را که پشتیبانی امنای ملت است بدون وقفه انجام داده و زمینه را فراهم کند تا نمایندگان بدون دغدغه و به صورت تمام وقت در خدمت مردم بوده و به رفع مشکلات آنان بپردازند. در حوزه مالی نیز انضباط مالی و صرفه جویی در چند سال اخیر در اولویت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اکنون شاهد افتتاحیه مجلس یازدهم در شرایط شیوع ویروس کرونا هستیم که دو تن از منتخبان ملت خانم فاطمه رهبر منتخب مردم تهران و محمدعلی رمضانی منتخب مردم آستانه اشرفیه نیز بر اثر شیوع این ویروس جان خود را از دست دادند.

معاون اجرایی مجلس دهم تاکید کرد: شرایط حاکم، حضور منتخبین مردم را در دوره های آموزشی، قانون گذاری و نظارتی با سختی روبرو کرد اما حضور فعالانه منتخبین مردم در این همایش ها کار را آسان کرد.در این همایش ۱۷۰ منتخب بدون سابقه نمایندگی و ۱۰۶ منتخب دارای سابقه نمایندگی و در مجموع ۲۳۶ نماینده یعنی حدود ۸۵ درصد از منتخبین حضور یافتند در این مدت نیز سعی بر این بود ارتباط و تعاملات مجلس با منتخبین نیز به صورت غیر حضوری و الکترونیکی برقرار شود.

نوری تاکید کرد: ان‌شاءالله با وضع قوانین سازنده و انجام نظارت های دقیق شاهد برآورد انتظارات مردم در این دوره از مجلس بیش از پیش بوده و سازمان اداری و اجرایی مجلس همانند گذشته در خدمت نمایندگان بوده تا وظیفه ذاتی خود را بدون دغدغه ای انجام دهند.

وی گفت: توفیقات نام برده با همکاری تمام همکاران بنده در مجلس شورای اسلامی به ویژه روسای مجالس ادوار مختلف به ویژه علی لاریجانی به دست آمده که بنده از تمام زحمات او قدردانی می کنم.

اجازه دهید مجلس در راس امور باشد

سید رضا تقوی رئیس سنی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در نخستین نطق خود در صحن علنی مجلس ضمن خوش آمدگویی به مهمانان مجلس گفت: اظهارتاسف می کنم از اینکه شرایط سخت کرونایی فرصت نداد که همانند دوره های قبلی افتتاحیه مجالس چهره های افزون تری را میزبان باشیم.

وی یاد دو منتخب فقید مجلس را گرامی داشت و افزود: سرکار خانم فاطمه رهبر منتخب مردم تهران و جانباز سرافراز انقلاب مرحوم رمضانی از شهرستان آستانه اشرفیه جایشان در این جلسه خالی است.

رئیس سنی مجلس با تشکر از ملت که با انتخاب خالصانه خود مجلس یادهم را تشکیل دادند یاد عوامل اجرایی وزارت کشور، بسیجیان، نیروهای انتظامی ، شهدای جنگ تحملی، مدافعان حرم، شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع سلامت را گرامی داشت.

تقوی تصریح کرد: امیدواریم مجلس در پاسداری از خون جوشیده این شهیدان توفیق داشته باشد.

وی با معرفی مجلس یازدهم در چند فراز گفت: کشور ما به لحاظ تاریخی ۱۱۴ سال است که مجلس دارد و در میان کشورهای آسیایی نخستین کشور صاحب پارلمان است.

تقوی با گرامی داشت مجلس شورای اسلامی یاد شهید سید حسن مدرس گفت: مجلس یازدهم عزم خود را جزم کرده تا در کلاس درس استادی چون مدرس شجاعت، سیاست و دیانت را بیاموزد. مدرس یه شخص نیست بلکه یک فکر و نماد استقلال است که در برابر زیاده خواهی رجال مستبد و مستکبر ایستاده و مبارزات خود را از سنگر مجلس آغاز کرد.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم معتقد است انبیای عظام برای اقامه عدل برانگیخته شدند،اظهار داشت: انقلاب اسلامی برای اجرای عدالت به وجود آمده، عدالت را در طرح‌ها و لوایح در اختصاص امکانات و مناطق محروم و توجه به اقشار آسیب‌پذیر مد نظر قرار خواهد داد. نگاه عدالت‌محور، پرخوری رانت‌خواران و تنگدستی محرومان را تحمل نمی‌کند.

رئیس سنی مجلس یازدهم گفت: مجلس یازدهم موفقیت‌های انجام شده را می‌پذیرد. ما به همه مدیران موفق خسته‌نباشید می‌گوییم زیرا مدیران مخلص، متعهد و متخصص را سرمایه‌های ارزشمند انسانی کشور می‌دانیم.

تقوی با تأکید بر اینکه ما اصرار بر حفظ اشتباهاتی که در گذشته در قوای سه‌گانه انجام شده را نداریم، گفت: طبق قانون، بر اصلاح این اشتباهات به شیوه مناسب اقدام خواهیم کرد. مجلس یازدهم بعد از بیانیه گام دوم انقلاب شکل گرفته و این مجلس گفتمان دهه پنجم انقلاب اسلامی را به عنوان فرهنگ انقلاب دنبال می‌کند. گفتمان دهه پنجم باید ما را به سمت شکل‌بخشی تمدن اسلامی سوق بدهد.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم به دنبال حاشیه‌سازی نیست، افزود: به حاشیه‌سازان متذکر می‌شویم که تلاش نکنند ما را به حاشیه ببرند. ما می‌خواهیم در زندگی مردم تأثیرگذار باشیم. اجازه بدهید مجلس با همین ترکیب در رأس امور باشد.

رئیس سنی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ما وکیل‌الدوله نیستیم، گفت: مجلس یازدهم معاندالدوله هم نیست بلکه می‌خواهیم برای حل مشکلات مردم با وحدت و یکپارچگی پشت سر رهبر فرزانه انقلاب دست در دست هم بدهیم و مشکلات کشور را حل کنیم.

تقوی تصریح کرد: شاخص نمایندگان مجلس یازدهم، عمل به قانون است و سرلوحه کار ما تعامل با سایر قوا خواهد بود. نقد منصفانه و انتقاد واقع‌بینانه، اصلاح امور را شتاب بیشتری می‌بخشد. ما از حداکثر اختیاراتمان در حد قانون استفاده می‌کنیم.

وی گفت: مجلس یازدهم تصمیم دارد اصلاحات، تحقیق و تفحص، انتقاد، نظارت، جلوگیری از اسراف و مبارزه با اشرافی‌گری را از خودش شروع کند و بعد به دیگران بپردازد.

رئیس سنی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در مکتب امام(ره) و رهبری آموخته‌ایم که باید در برابر زیاده‌خواهان مستکبر و جهان‌خواران، ایستادگی و مقاومت کرد زیرا کمترین نرمش، بیشترین خسارت را به بار خواهد آورد. در راهی که امام خمینی (ره) برای ما ترسیم نموده، قدم برمی‌داریم و با امام (ره) عهد می‌کنیم که اگر بند بند استخوان‌هایمان را جدا سازند، سرمان را بالای دار ببرند، زنده زنده در شعله‌های آتش بسوزانند، فرزندان و هستی‌مان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت ببرند، هرگز امان‌نامه کفر و شرک را امضا نمی‌کنیم.

تقوی اظهار داشت: راه ما همان راهی است که شهیدان انتخاب کردند؛ شهید باکری‌ها، زین‌الدین‌ها، خرازی‌ها، بابایی‌ها، صیادها، رجایی‌ها و سردار سرافراز اسلام و فرمانده جبهه مقاومت در منطقه، شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی.

وی با تأکید بر اینکه مجلس یازدهم، مجلس ولایت است، گفت: این مجلس ولایت و ولایتمداری را با بخشنامه و دستورالعمل‌های اداری به دست نیاورده است. ولایت را بر اساس اعتقادش انتخاب کرده است. ما ولایت‌فقیه را در امتداد امامت غدیر می‌دانیم و امروز بعد از امام راحل، ردای امامت و ولایت بر قامت رسای رهبر فرزانه و حکیم انقلاب را می‌بینیم.

رئیس سنی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من او را این‌طور شناخته و توصیف می‌کنم، او مجموعه‌ای از خصلت‌های زیبا را با خود دارد و آنچه همه خوبان دارند، او به تنهایی دارد. او رجای رجایی، هنروری باهنر، طهارت مطهری، قداست قدوسی، شرافت اشرفی، راست‌قامتی بهشتی و همه خوبی‌ها و خرمی‌های خمینی را با خود دارد.

تقوی گفت: از دغدغه‌های مجلس یازدهم، معیشت مردم، محرومیت محرومان، اقشار آسیب‌پذیر، جهش تولید و اشتغال است. امیدواریم دعای همه مردم بدرقه راه نمایندگان مجلس یازدهم باشد.

اگر قانون درست و قابل اجرا باشد کشور به هدف‌های خود دست می یابد
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در نخستین جلسه علنی مجلس یازدهم، پیام رهبر انقلاب خطاب به منتخبین ملت را قرائت کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یکی از الزامات در رأس امور بودن مجلس را حضور نمایندگان فعال، منظم، پاکدست، امانتدار و دارای شناخت از شرایط و اولویت‌های کشور دانستند و با تأکید بر اینکه «اقتصاد و فرهنگ» در صدر اولویت‌های کشور است، نمایندگان را به مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم، رعایت تقوا و انصاف در انجام وظایف نظارتی، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم و تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه توصیه کردند.

ایشان با ابراز خرسندی از آغاز دور جدید مجلس و رخ نمایاندن این پیشانیِ باشکوه و درخشان مردم‌سالاری اسلامی در برابر چشم جهانیان، از همت و انگیزه ملت برای تشکیل مجلس تشکر کردند و به منتخبان جدید تبریک گفتند.

ایشان تعبیر امام راحل مبنی بر در رأس امور بودن مجلس را جامع‌ترین توصیف برای شأن و وظیفه مجلس دانستند و افزودند: اگر قانون را راه کشور به سمت قله‌ها و مقصدهای معین شده در قانون اساسی بدانیم، مجلس، متعهدِ این ریل‌گذاری و رهگشایی حیاتی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم حرکت همگان در مسیر قانون، به ظرفیت‌های موجود برای ضمانت اجرای قانون در قوه قضائیه و همچنین در خود مجلس نظیر حق تحقیق و تفحص، حق ردّ و قبول مدیران ارشد دولت و حق تذکر، سؤال و استیضاح اشاره کردند و گفتند: اگر قانون، درست و بسنده و قابل اجرا باشد و از ضمانت‌های اجرای آن به‌درستی استفاده شود، کشور به هدفهای والای خود دست می‌یابد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر نقش اساسی نمایندگان در نشاندن مجلس در جایگاه شایسته آن، افزودند: آنگاه که نمایندگان مجلس با شناخت درست از شرایط و اولویت‌های کشور و با کارشناسی، حضور فعال و منظم، پاکدستی و امانتداری، وظایف خود را انجام دهند، مجلس نقطه امید مردم و نقطه اتکاء مجریان و به معنی حقیقی در رأس امور کشور خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، سرگرم شدن به حواشی زیان‌بار، وارد کردن انگیزه‌های ناسالم شخصی و جناحی، سهل‌انگاری در کار و دسته‌بندیهای ناسالم قومی و منطقه‌ای را آفات عمده نمایندگی مجلس دانستند و با تأکید بر اقتصاد و فرهنگ به‌عنوان دو اولویت اصلی کشور، گفتند: در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده مشهود، نمره مطلوبی در باب عدالت در دهه پیشرفت و عدالت به‌دست نیاورده‌ایم و این واقعیتِ ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف به مثابه اولویت وادار سازد.

ایشان برای رفع این نقیصه، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملی مانند «اشتغال، تولید، ارزش پول ملی و تورم» و «مبنا قرار دادن سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی» را مورد توجه قرار دادند و با اشاره به یک وظیفه نزدیک مجلس یعنی تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور خاطرنشان کردند: توجه به این وظیفه و نیز توجه به کاهش نقش تعیین‌کننده نفت خام در منابع مالی دولت که فرصت مغتنمی برای ترسیم خط اقتصادی کشور است، توصیه دیگر اینجانب به شما عزیزان است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر رعایت تقوا و انصاف و اجتناب از حُب و بغضهای شخصی و جناحی در انجام وظیفه نظارتی مجلس، افزودند: همکاری نمایندگان با یکدیگر، درهم‌تنیدگی تجربه مجربان با شور و حرارت جوانان و تازه‌واردان، مسابقه در عملِ پاکیزه و نیکو و عدم مسابقه در احراز این یا آن جایگاه، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم جهانی و داخلی، اهتمام به مرکز پژوهشها و دیوان محاسبات، صدور آرامش و اطمینان به افکار عمومی کشور در نطقها، تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه، نسخ قوانین زائد و مزاحم و اجتناب از تکثر و تراکم قوانین، توصیه‌های دیگر این جانب به شما نمایندگان ملت است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با ابراز اطمینان از اینکه رعایت این سرفصلها به ملت ثابت خواهد کرد انتخاب آنان درست بوده و میل به حضور در انتخابات را افزایش خواهد داد، در پایان از نمایندگان دوره پیش مجلس بویژه از رئیس پر انگیزه و پر تلاش آن آقای دکتر لاریجانی قدردانی کرد.

قوانین انتخابات نیازمند بازنگری جدی است

در این دوره، طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه‌های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحقق دولت الکترونیک در حوزه انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگی نظام‌مند، کارآمد و اثربخش میان سطوح مختلف مدیریت کشور را به نمایش گذاشت و با بکارگیری سامانه‌های هوشمند و دقیق الکترونیک و غیرالکترونیک، ضامن سلامت و صحت انتخابات و اطمینان بخش برای ملت ایران در عرصه سیاسی انتخابات بود.

وزیر کشور اعلام نتیجه انتخابات مجلس زودتر از همه دوره‌های قبل، برگزاری انتخابات در شرایط ویژه و بدون بروز کمترین مساله امنیتی، تایید کامل صحت انتخابات در همه حوزه‌های اصلی و فرعی از سوی شورای نگهبان و مشارکت ۴۲.۵۷ درصد افراد واجد شرایط در انتخابات را از ویژگی‌های مهم دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی برشمرد.

رحمانی فضلی همچنین گفت: قوانین و مقررات برگزاری انتخابات خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگری جدّی است و امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهد بررسی و تصویب لایحه جامع انتخابات که رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه انتخابات است، باشیم.

متن گزارش وزیر کشور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرضِ تبریک به مناسبت عیدِ سعیدِ فطر و آرزوی قبولیِ طاعات و عباداتِ همه¬ی مسلمین جهان خصوصاً حضار گرامی، پروردگار بلندمرتبه و بزرگ را سپاسگزارم که توفیقِ عبادتش را در ماه مبارک رمضان نصیبمان کرد، و شُکر می¬کنم که در طلیعه¬ی «گام دوم انقلاب»، با لطف و رحمتِ بیکران خود، به ما توفیقِ خدمت به ملتِ شریفِ ایرانِ اسلامی را، از طریقِ برگزاریِ انتخابات دوره¬ی یازدهمِ مجلس شورای اسلامی اعطا نمود.

ضمن بزرگداشتِ نام و یاد بنیان¬گذار کبیر جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، و دوران دفاع مقدس، و شهدای حرم، خصوصاً سردار دلها «حاج قاسم سلیمانی»، مراتب تشکّرِ عمیق خود را از سکاندار انقلاب اسلامی، مقام عظمای ولایت، برای حمایت و هدایتِ حکیمانه جهت انجام امرِ ستُرگِ انتخابات،  همچنین از ریاست محترم جمهور، که در مقامِ پاسدارِ قانون اساسی، راهنما و پشتیبانِ مجریان و ستاد انتخابات بودند، صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.

وزارت کشور مفتخر است که به عنوان مجریِ برگزاریِ انتخابات، بر اساسِ سیاست¬های کلیِ انتخابات و با رعایت اصلِ «قانون¬مداری، بی‌طرفی و امانت¬داری» و «تلاش برای ارتقای شاخص‌های کیفیِ اجرا»، انجام عملیاتِ بزرگِ انتخابات دوره¬ی یازدهم را فرصتی برای « احقاقِ حقِ مدنیِ ملت » جهت شرکت در اداره¬ی امور کشور و میدانی برای تحقق کارآمدی، و نمایشِ توان و اقتدارِ اجراییِ دولت مبدل نمود. بر اساس مولفه‌هایِ اجرایی و مدیریتی، برگزاری انتخابات در ۲ اسفند ۱۳۹۸، برگِ زرّینی از کارنامهِ انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران را رقم زده است.

در این دوره؛ طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه¬های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحققِ دولتِ الکترونیک در حوزه¬ی انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگیِ نظام¬مند، کارآمد و اثربخش، میانِ سطوحِ مختلفِ مدیریتِ کشور را به نمایش گذاشت. علاوه بر این، بکارگیریِ سامانه¬های هوشمند و دقیقِ الکترونیک و غیرالکترونیک، ضامنِ سلامت و صحتِ انتخابات و اطمینان¬بخشِ برای ملتِ ایران در عرصه¬ی سیاسی انتخابات بود.

اکنون که بر اساس قانون و به عنوان وزیر کشور، افتخار حضور در مراسمِ افتتاحیه¬ی یازدهمین دوره¬ی مجلس شورای اسلامی را دارم، مایلم چکیده¬‍‌ای از روندِ برنامه‌ها، اقدامات و عملکرد وزارت کشور و دیگر نهادهای همراه در برگزاری انتخابات اخیر را که به صورت همزمان، با میاندوره¬ی مجلس خبرگان رهبری برگزار گردید، به محضر ملت شریف ایران و شما حضارِ گرامی تقدیم نمایم.

۱- در گام نخست، ستاد انتخابات کشور در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۸ و به فاصله¬ی ۱۰ ماه قبل از برگزاری انتخابات تشکیل و بلافاصله در ۳۱ استان کشور ستاد های متناظر شکل گرفت و روندهای اجرایی بر اساس برنامه ریزی دقیق آغاز گردید. شعارِ محوریِ ستاد در این دوره، عبارت بود از : انتخابات ۹۸؛ گام دوم انقلاب، قانون¬مداری و بیطرفی، انسجام ملی.

۲-به منظور ارتقای دانش و مهارت‌های انتخاباتی، وزارت کشور، طرحِ جامعِ آموزش را پس از «آسیب¬شناسی اجرایی» انتخابات¬های گذشته و با متون و سبک جدید طراحی نمود، و با برگزاری (۱۰) همایش توجیهیِ متمرکز در مشهد مقدس و (۲۳۴۶- برنامه¬ی آموزشی در استان¬ها، شهرستان¬ها و بخش¬ها، بیش از (۵۰۰ هزار نفر) از عوامل و مجریان انتخابات را آموزش داد.

۳- این دوره از انتخابات؛ به دلیل «اتفاقات آبان¬ماه ۹۸، شهادتِ سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از هموطنان در سقوطِ هواپیمای مسافری و نیز شیوع ویروس کرونا» از حساسیت بالایی برخوردار بود؛ اما به لطفِ خداوند متعال، رصد و پیش¬بینی¬های دقیقِ امنیتی در قالب اطلسِ انتخابات، و با بکارگیری ۱۷۰ هزار نفر نیرو از نیروهای انتظامی ،نظامی و مردمی، بدون کمترین مساله امنیتی و در امنیت و آرامش برگزار شد.

۴- بر اساس ماده ی ۲۵ قانون انتخابات، وزارت کشور، علاوه بر مسئولیتِ اجرایِ قانون، مسئولِ حُسنِ اجرای انتخابات نیز می‌باشد، بدین منظور، با بکارگیری ۴۸ هزار نفر از نیروهای متعهد و آگاه، از اقشار مختلف مردم به عنوان بازرسِ شعب، سربازرس، هیأت‌های بازرسی شهرستان¬ها و استان¬ها، بازرسِ ویژه و هیأت مرکزی بازرسی، از بروزِ تخلفات و سوءِ جریانات، پیشگیری کرد.

۵- از مجموعِ (۲۵- فرآیندِ اجرائیِ انتخابات، (۲۳- فرآیند، کاملاً به¬صورت الکترونیک انجام شد. علاوه بر آن، در این دوره، امکان ثبت¬نامِ داوطلبان با استفاده از برنامه تلفنِ¬همراه فراهم گردید. همچنین، برنامه ای که مکانِ شعبه¬ها و ترافیکِ آن¬ها را نشان می¬داد و مردم را جهت انتخاب شعبه نزدیک و کم تراکم راهنمایی می کرد. احرازِ هویتِ رای¬دهندگان نیز، با استفاده از قریب به ۵۸۰۰۰ دستگاه، و به صورت برخط،‌ انجام گرفت. دستاوردِ مهمِ بکارگیریِ این دستگاه¬ها، «پیشگیری از رای¬های تکراری»، «کشفِ شناسنامه¬های جعلی» و «شناسنامه¬های افرادِ فوت¬شده» و «کمکِ موثر در تامین سلامتِ انتخابات» بود. علاوه بر آن، امکانِ مدیریتِ تعرفه¬ها به صورت برخط و ارزیابی میزانِ مشارکت در سطحِ ملی، استانی و شهرستانی، از دیگر قابلیت¬های این دستگاه¬ها به شمار می¬رود.

۶- در راستای بند ۱۲ سیاست¬های کلیِ انتخابات، ابلاغیِ مقام معظم رهبری، اقدامات و پیش¬بینی‌هایِ لازم برای برگزاری انتخاباتِ تمام¬رایانه‌ای و کاملاً مکانیزه، برای اخذ و شمارش آراء در «۱۱ استان»، یا «۱۳۹ شهری که انتخابات شوراها در آن¬ها، الکترونیک برگزار شده بود»، یا «۱۷۴ حوزه¬ی انتخابیه¬ای که فقط یک نماینده در مجلس دارند»، صورت گرفته بود، ولی با هماهنگی بعمل آمده با شورای نگهبان، امکان عملیاتی شدن به دلایلی که در حوزه های فنی و امنیتی بود، فراهم نشد. امیدواریم انشاءالله در دوره های بعد با همراهی و همکاری مجلس و شورای نگهبان انتخابات را تمام¬مکانیزه برگزار کنیم.

۷- برگزاری ۳ همایش سراسری برای «استانداران»، «معاونین سیاسی امنیتی به عنوان روسای ستاد انتخابات استان¬ها» و «فرمانداران سراسر کشور»، با حضور ریاست محترم جمهور، معاون اول محترم رئیس جمهور، وزیر محترم امور خارجه، مسئولین محترم شورای نگهبان و دیگر مقامات کشور از دیگر برنامه‌های مهمِ وزارت کشور بود.

۸- از ۱۰ آذرماه ۹۸، ثبت نام از داوطلبان به مدت یک هفته در ۲۰۸ فرمانداری مرکز حوزه¬ی انتخابیه، ستاد وزارت کشور و نمایندگی‌های سیاسی خارج از کشور انجام شد، و مجموعاً ۱۶ هزار و ۳۳ نفر شامل: «۱۴ هزار و ۱۱۲ مرد» و «۱ هزار و ۹۲۱ زن» ثبت نام کردند که نسبت به دوره¬ی گذشته، حدودِ ۳۳ درصد افزایش داشت.

۹- برای برگزاری انتخابات، هیات¬های اجرایی با حضور ۱۷ هزار و ۹۵۲ نفر از معتمدینِ مردم و مقاماتِ مسئول در شهرستان¬ها و بخش¬ها  در قالب ۱۱۲۳ هیات تشکیل گردید.

۱۰- فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، با استعلام از مراجع چهارگانه، آغاز، و در مرحله اول در هیات های اجرایی برابر با ۹۱.۲ درصد تایید شدند. که با اعلام نظر نهائی شورای نگهبان و با انصراف هایی که حاصل شد، در نهایت، ۵ هزار و ۲۳۳ نفر به عنوان نامزد نهایی در انتخابات شرکت کردند.
۱۱-    انتخابات در ۵۴ هزار و ۶۱۱ شعبه¬ی ثابت و سیار، برگزار شد و از مجموعِ ۵۷ میلیون ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجدِ شرایط؛ ۲۴ میلیون ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر معادل  ۴۲.۵۷ درصد در انتخابات شرکت کردند.

۱۲- در این دوره، با آموزش¬های به¬هنگام، برنامه¬ریزیِ دقیق و تلاش قابلِ تقدیرِ مسئولین و عواملِ ذیربط، نتایجِ نهائیِ انتخابات در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه تا پایان روز شنبه ۳/۱۲/۹۸ و نتیجه¬ی تهران، در ساعت ۱۴ روز یکشنبه ۴/۱۲/۹۸ اعلام و منتشر گردید که شاید، زودترین زمانِ اعلامِ نتیجه¬ی انتخابات در ادوارِ مختلف باشد.

۱۳- در مرحله¬ی اول، تکلیف ۱۹۷ حوزه¬ی انتخابیه از ۲۰۸ حوزه کل کشور تعیین شد و ۲۷۹ نفر از نامزدها به مجلس راه یافتند و انتخابِ ۱۱ نفر از ۱۱ حوزه¬ی باقیمانده، به مرحله¬ی دوم در ۲۱ شهریورماه موکول گردید. از مجموعِ منتخبانِ مرحله¬ی اول ۲۶۲ نفر مرد و ۱۷ نفر زن می‌باشند.
۱۴-  در این دوره، صحتِ انتخابات در همه¬ی حوزه¬های اصلی و فرعی توسط شورای نگهبان تایید شد. این در حالی است که در ۱۰ دوره گذشته به طور میانگین، انتخابات در (۱۲- حوزه¬، ابطال گردیده بود.

۱۵-  متاسفانه جناب آقای «محمدعلی رمضانی دَستَک» منتخب حوزه¬ی انتخابیه¬ی آستانه¬ اشرفیه و سرکار خانم «فاطمه رهبر» منتخب حوزه¬ی انتخابیه¬ی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، چند روز پس از انتخابات، جان به جان¬آفرین تسلیم نمودند که علّو درجات آنان را از درگاه خداوند مسئلت داریم.

۱۶- اینجا لازم است از تعامل و همکاری سازنده شورای محترم نگهبان، منتخبین محترم مردم که با شور و شعور سپهر سیاسی کشور را منور نمودند و همچنین از نمایندگان دوره قبل بویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی که در عرصه تقنین و نظارت تلاش نمودند و با وزارت کشور همکاری بسیار خوب و مناسب داشتند تشکر و قدردانی نمایم و بویژه از مردم عزیز بویژه تشکر نمایم.

و اما نکته پایانی:

اول این که: قوانین و مقرراتِ فعلیِ برگزاریِ انتخابات، خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگریِ جدّی است. امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهدِ بررسی و تصویب لایحه ی جامع انتخابات که در مجلس می باشد و رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه ی انتخابات است باشیم.

دوم این که: وظیفه ی خود می‌دانم؛ از شورای نگهبان، هیأت‌های نظارت، هیأت‌های اجرایی، ستاد انتخابات کشور و ستادهای انتخابات استان ها، عوامل و مجریان برگزاری انتخابات در سطحِ شعبِ اخذِ رأی، نیروهای انتظامی، نظامی و بسیج، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش، ستاد کل نیروهای مسلح، دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، سازمان برنامه و بودجه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، استانداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران، بازرسان وزارت کشور و نیز از اصحاب رسانه، خصوصاً رسانه ی ملی و فضای مجازی، و به ویژه، ملت شهید پرور ایران اسلامی تقدیر و تشکر نمایم.

در پایان: امیدوارم؛ شما نمایندگانِ محترمِ یازدهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی، در پرتوِ لطف و عنایات الهی، با همکاری و تعاملِ جدّی و سازنده با سایر قوا، در راستای تحققِ منویات مقام معظم رهبری و همچنین تحققِ آرمان ها، مطالبات و خواستِ ملت عزیز ایران گام بردارید و پشتوانه‌ای محکم برای حفظ، صیانت و تقویتِ نظامِ مقدسِ جمهوری اسلامی به عنوان میراث گران‌بهایِ امامِ راحل و شهیدان والا مقام باشید. ان شاء الله از عنایت و توجه تان سپاسگزارم و همه ی شما عزیزان را به خداوند متعال می‌سپارم.

قانون اساسی مبنای کار دولت و مجلس است

وی با بیان اینکه در زمینه فضای مجازی و تقویت فضای مجازی نیز شرایطی یافتیم که به راحتی توانستیم بسیاری از امور را از طریق فضای مجازی حل و فصل کنیم، تاکید کرد: برای نمونه، کار مجلس شورای اسلامی در ماه های آخر دوره دهم بر مبنای امکانات فضای مجازی بود. امروز میلیون ها مراجعه به بانک ها و دستگاه های دولتی مردم را به دلیل دولت الکترونیک و بودن این فضا بی نیاز کرده است.  ۷۷ میلیون نفر از بانک ها وام دریافت کردند بدون اینکه نیاز باشد یک نفر به بانک مراجعه کند و این توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است.

رئیس‌جمهور افزود: در سال ۹۲ موبایل هوشمند در کشور ۳۰۰ هزار عدد بوده و امروز بالای ۷۰ میلیون، این به معنای امکانات کشور در زمینه فضای مجازی است و همچنین شرکت های دانش بنیان که در دولت های یازدهم و دوازدهم شاهد یک تحول بزرگ و اساسی بودند و از ۵۲ شرکت دانش بنیان امروز به ۵ هزار شرکت دانش بنیان رسیدیم و درآمد این شرکت ها در سال ۹۸، صد و بیست هزار میلیارد تومان بوده است که هم یک تحول بزرگ در اشتغال و هم در زمینه فناوری نوین از طریق دانشمندان جوان ما به ویژه تحول در ICT و موضوع فناوری ارتباطات بوده است.

وی بیان کرد: در بقیه موارد هم در دوره گشایش و پیشرفت توانستیم پیشرفت های قابل ملاحظه به دست بیاوریم. خودکفایی‌ها، توسعه زمینه های کشاورزی و آماده نمودن محصولات کشاورزی تا ۱۲۰ میلیون تن از ۹۰ و چند میلیون تن نشانه تحرک ملت ایران در بخش کشتورزی، صنعت و سایر بخش‌ها بود. در زمینه علم و دانش و فناوری از رتبه بیست و یک به رتبه شانزدهم دست پیدا کردیم. در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به رتبه ۶۱ دست پیدا کردیم و این تحرک بزرگ در سراسر کشور در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی بود.

وی اضافه کرد: البته در سایر زمینه ها هم شرایطی را به وجود آوردیم که خودکفایی ها و خوداتکایی ها بتواند ظهور و بروز پیدا کند. ما از ۵۲ میلیون لیتر بنزین در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز رسیدیم و در زمینه تولید گاز آنچنان خودکفا شدیم که امروز تولید گاز ما در روز حدود هزار میلیون متر مکعب است و این تحولات عظیم در سایه استراتژی گشایش و پیشرفت در کشور بود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در زمینه نظامی در جهان رتبه ما ۲۲ بود و امروز در رتبه ۱۴ هستیم و قدرت نظامی ما در بخش های مختلف در طول سالیان گذشته شاهد تحول بزرگ بوده است و ما در تمام موارد زیربنایی شامل تحولات عظیم بودیم.‌ در بزرگراه های کشور از ۱۴ هزار کیلومتر به ۲۸ هزار کیلومتر رسیدیم یعنی به دو برابر آنچه کشور در قبل از دولت یازدهم داشته است.

وی گفت: درسایر زمینه ها، ریل و بنادر حرکت های بسیار خوبی در دولت صورت گرفته است. در پایان دوره اول شاهد آمار و ارقامی بودیم که از روز اول دولت، امید به رسیدن به آن داشتیم. رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی در جهان بود. این رشد ۱۲.۵ درصد بود که بزرگترین رشد در سراسر جهان است و ما در تورم توانستیم به تورم تک رقمی یعنی ۹ درصد و حتی هفت درصد برسیم.

روحانی تصریح کرد: در خصوص صادرات غیر نفتی با وجود اینکه در تنگنا بودیم اما در تراز مساوی قرار گرفتیم و شاهد ۹۷۰ هزار اشتغال جدید در سال ۹۵ بودیم. در ۵ سال اول شاهد دوران گشایش و پیشرفت بودیم که به کمک مجلس و سایر قوا و هدایت مقام معظم رهبری به دست آمد. اما متأسفانه دشمنان ما این حرکت سریع و رشد اقتصادی قابل ملاحظه ایران را نتوانستند تحمل کنند و در پایان سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷، دوران جدیدی پیش روی دولت قرار گرفت و ناچار شدیم از استراتژی گشایش و پیشرفت به سمت استراتژی ایستادگی و بردباری تمایل پیدا کنیم.

وی افزود: از سال ۹۷ سخت‌ترین شرایط اقتصادی برای ایران به وجود آمد. در این دوران با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری نگذاشتیم دشمنان به هدف خود دست یابند. آنها می خواستند نظام ایران دچار اخلال شود. آنها می‌خواستند اقتصاد ایران دچار فروپاشی شود اما علیرغم تمام تبلیغات روانی و فشار اقتصادی که می خواستند ما ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را جشن نگیریم، در برابر اهداف آنها ایستادگی کردیم و آنها به هدف خود نسبت به اصل نظام و ایجاد بحران در سراسر کشور نرسیده و نخواهند رسید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در این دوران استراتژی اداره کشور با حداقل درآمد بود اما در عین حال حتی یک ماه حقوق کارمندان به تعویق نیفتاد و یک بار نیز پرداخت مستمری بگیران با تأخیر روبرو نشد و کمک به اقشار مستمند و ضعیف نیز تأخیری نداشت و در این مدت توانستیم کالاهای ضروری مورد نیاز مردم را در شرایط سخت اقتصادی تأمین کنیم.

روحانی اظهارداشت: در سال ۹۷ و ۹۸ سختی‌ها و مشکلات بسیاری داشتیم، اما قفسه های مواد غذایی ما خالی نشد و مردم در نگرانی شدید برای تأمین نیازمندی های اساسی خود قرار نگرفتند. در این مدت همواره هدایت و حمایت مقام معظم رهبری را داشتیم که در آغاز سال ۹۷ در جمع سران سه قوه و عده دیگری از مسئولین فرمودند اکنون دولت در وسط میدان است و رئیس جمهور به عنوان فرمانده این میدان جنگ است و دو قوه دیگر و همه نهادها موظفند به دولت کمک کنند و خود ایشان ساختاری را برای حمایت از دولت تحت عنوان شورای عالی هماهنگی اقتصادی تشکیل دادند که تاکنون ۵۰ جلسه تشکیل شده است و مصوبات فراوانی برای باز کردن گره های سخت اقتصادی و اجتماعی کشور داشته است.

وی افزود: این دوران اگرچه دوران بسیار سختی برای ما بود اما هیچ یک از اهداف مهم اقتصادی و اجتماعی که در ۵ سال اول دولت جزو هدف های ما بود را از یاد نبردیم و همه آنها را پیگیری می کنیم. امروز در مرحله سوم قرار داریم و خواست من از مجلس یازدهم این است که در سال پایانی دولت و سال آغازین مجلس یازدهم بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم.

رئیس جمهور دوران امروز کشور را دوره بردباری و ایستادگی دانست و گفت: می توانیم با پیوند با یکدیگر و با حمایت از یکدیگر و هم افزایی در کنار هم به پیش برویم. ما به هیچ عنوان به دنبال این نیستیم که مجلس در دو وظیفه بسیار مهم خود یعنی تقنین و نظارت کوتاه بیاید. ما دنبال مجلس قوی، صالح، کارآمد و همانگونه که مقام معظم رهبری در پیام امروزشان فرمودند مجلسی که به دنبال امور مردم باشد، باشیم که برای دولت تکیه گاه باشد.

روحانی ادامه داد: امیدواریم رابطه دولت و مجلس به گونه ای باشد که بتوانیم در این سال بسیار سخت و مشکل که با تحریم و تحریک دشمن و همچنین ویروس خطرناک کرونا مواجه هستیم بتوانیم کشور را اداره کنیم  ودر مقابله با کرونا به موفقیت نهایی برسیم. البته خوشبختانه باید خدمت شما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عرض کنم در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شویم.

وی اظهار داشت: در ۲۰ استان تقریبا به مهار کرونا رسیده‌ایم و در ۱۱ استان دیگر بسیار امیدواریم که در هفته های پیش رو به مهار برسیم. البته بعد از دوران مهار اگرچه فعالیت های اقتصادی آزاد می شود اما همه دستورالعمل های بهداشتی همچنان باقی می ماند و ما به دلیل آنکه ستاد ملی کرونا دولت را موظف کرده خود را برای موج جدید بیماری در فصل پائیز آماده کند، تمام امکانات لازم را آماده و ذخایر لازم را پیش بینی کرده ایم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در زمینه مبارزه با کرونا و همچنین جنگ اقتصادی با آمریکا و تروریسم اقتصادی و درمانی آنها می توانیم در کنار همدیگر مقابله کنیم. راه مقابله با تهدید و تحریم، همکاری و هم افزایی است. بی تردید مجلس شورای اسلامی کار اجرایی و مسئولیت اجرایی و مسئولیت قضایی ندارد. استقلال قوا در قانون اساسی ما تأکید شده اما استقلال قوا به معنای تنازع قوا و در برابر یکدیگر ایستادن نیست.

روحانی تأکید کرد: ما می‌توانیم با حفظ استقلال قوا، تعامل قوا به گونه‌ای باشد که به اهداف اصلی دست یابیم. مجلس، دولت، نیروهای مسلح همه برای رفاه و آسایش، نظم عمومی، عدالت، استقلال و حفظ تأمین منافع ملی کشور است. پس این هدف مهم را در ضمن اجرای وظایف نباید فراموش کنیم.

وی تصریح کرد: دولت دست خود را به سوی مجلس یازدهم دراز می کند. ما از مجلس اخوت را می خواهیم. همانطور که همه ما از رهبری بزرگوارمان، قوت را می خواهیم و مطمئن هستیم با همکاری همدیگر در این سال بسیار سخت به مردم امید بیشتری بدهیم و یأس بیشتر را برای دشمنان نظام و ملت بزرگ ایران به  ارمغان بیاوریم  و پیشرفت و توسعه کشور را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور با اشاره به لایحه های ارائه شده از سوی دولت به مجلس دهم، خاطرنشان کرد: دولت ۱۰ لایحه مهم را به مجلس دهم ارائه کرد که فرصت رسیدگی به آنها پیش نیامد. همه این لوایح را به زودی تقدیم این مجلس خواهیم کرد و در اهداف بلندی که برای اقتصاد مردمی و عدم تصدی گری دولت و نهادهای عمومی در اقتصاد کشور که جزو دستورات مقام معظم رهبری است و بهبود و توسعه محیط کسب و کار، مبارزه با فساد و شفافیت و نشاط علمی، تحقیقی و فرهنگی و گسترش آزادی و عدالت به ویژه برای زنان و جوانان، اقوام و طوایف مختلف که جزو اهداف این نظام است، در کنار هم خواهیم بود و می توانیم امید جدیدی را برای ملت بزرگ  ایران به وجود آوریم.

روحانی با اشاره به  خدمات گسترده کادر بهداشتی و درمانی کشور در مقابله با ویروس کرونا گفت: از تلاش ها و خدمات کادر درمانی، نیروهای مسلح تشکر می کنم و سپاسگزار ملت بزرگ ایران هستیم که در این دوره همراهی و همکاری خود را با ما داشتند و توانستیم در این سه ماه و چند روز به نقطه ای برسیم که کار دولت در مقابله با این ویروس در سطح جهانی قابل ارائه است و بسیاری از کشورهایی که تحریم نداشته اند و دارای بزرگترین منابع مالی و اقتصادی بودند، شرایط بسیار سخت تری را پیش روی مردم خود گذاشتند.

وی افزود: از مقام معظم رهبری به خاطر اختیارات ویژه ای که به ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا دادند، تشکر می کنم. بدون این اختیارات، حل معضلات در این دوران سخت امکان پذیر نبود. همچنین از مجلس دهم، هیئت رئیسه و ریاست آن آقای لاریجانی سپاسگزارم و به شما عرض می کنم که ما با همه وجود، آماده ایم در کنار مجلس به اهداف بلند مورد نظر نظام و رهبر معظم انقلاب برسیم.

نمایندگان مجلس سوگند یادکرده و تحلیف شدند

در ادامه مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم، پس از قرائت پیام مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) خطاب به مجلس، گزارش وزیر کشور و نطق رئیس جمهور ، مراسم تحلیف منتخبان برگزار شد و منتخبان ملت طبق اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد کردند.

بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی منتخبان باید در نخستین جلسه مجلس سوگند یاد کرده و متن قسم‌نامه را امضا کنند.

متن سوگندنامه به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

“من در برابر قرآن مجید به خدای قادر و متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم که پاسدار حریم اسلام، نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم، ودیعه‌ای را که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم و در انجام وظایف وکالت، امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی دفاع کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرها، استقلال کشور و آزادی مردم و تأمین مصالح آنها را مد نظر داشته باشم”.

نمایندگان اقلیت‌های دینی نیز این سوگند را با ذکر کتاب آسمانی خود یاد کردند.

بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی نمایندگانی که در جلسه نخست شرکت ندارند، باید در اولین جلسه‌ای که حضور پیدا می‌کنند، مراسم سوگند را به جای آورند.

شعب ۱۵ گانه مجلس یازدهم تشکیل شد

در ادامه نشست علنی امروز (چهارشنبه) مجلس یازدهم شورای اسلامی، ۲۸۲ نفر از منتخبان مجلس یازدهم پس از انجام مراسم تحلیف در اولین جلسه علنی خود، به حکم قرعه به طور مساوی به ۱۵ شعبه تقسیم شدند و افراد باقیمانده به ترتیب از شعبه اول به بعد، یک به یک به شعب افزوده شدند.

این شعبات وظیفه بررسی اعتبارنامه منتخبان جدید مجلس را بر عهده دارند.

هر شعبه دارای یک رئیس، ۲ نایب رئیس، یک سخنگو و ۲ دبیر خواهد بود و ‌به طور میانگین ۱۸ عضو خواهد داشت.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، هر یک از شعب برای تمام دوره نمایندگی رسمیت دارند و وظیفه و اختیارات آنها رسیدگی به اعتبارنامه‌ها، تعیین اعضای کمیسیون تحقیق، تعیین اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی و بررسی و تشخیص صلاحیت نامزدهای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.

در دومین جلسه علنی مجلس یازدهم که فردا برگزار می‌شود، انتخابات هیأت رئیسه توسط هیأت رئیسه سنی برگزار می‌شود.

پیش از این طبق ماده ۱۱ آیین‌نامه داخلی مجلس، ابتدا هیأت رئیسه موقت تشکیل می‌شد اما حالا هیات رئیسه موقت تشکیل نمی‌شود و از همان ابتدا هیأت رئیسه دائم انتخاب خواهد شد.

هیأت رئیسه بلافاصله پس از انتخاب، مراسم تحلیف و قرائت سوگند‌نامه را به جای می‌آورند.

ادای احترام نمایندگان به شهدای گمنام

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از برگزاری آئین افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل به مزار شهدای گمنام مجلس رفتند.

بر این اساس وکلای ملت پس از برگزاری مراسم تحلیف به شهدای گمنام مجلس شورای اسلامی ادای احترام کردند.