به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، حادثه نطنز در ادامه سلسله حوادث دیگر تروریستی و خرابکاری در چند سال اخیر موجب شد تا اظهارات جدیدی درباره این اتفاقات از سوی برخی مقامات نظامی و سیاسی کشور مطرح شود. در حالی که موضوع نفوذی و وجود جاسوس در نهادهای امنیتی و نظامی کشور در نتیجه این اتفاقات مشهود است اما یک جناح سیاسی در کشور تلاش می‌کند تا دولت را مسئول این حوادث معرفی کند.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، چهارشنبه گذشته در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد کشور دچار «آلودگی امنیتی» شده است. او با اشاره به دزدیده شدن اسناد هسته‌ای ایران توسط عوامل اسرائیل گفته «قبل از این، از اسناد به کلی سری هسته‌ای ما سرقت شده است و قبل از آن چند ریز پرنده مشکوک آمدند و کار‌هایی انجام دادند.»

او با استناد به این اتفاقات و نیز خرابکاری اخیر در شبکه برق‌رسانی تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، اظهار نظر عجیبی کرده و گفته «معلوم است آلودگی امنیتی پیدا کرده‌ایم.» رضایی در بخش دیگری از این گفتگو به صراحت گفته است: «کشور به طور گسترده یک آلودگی امنیتی پیدا کرده است و نمونه آن این است که کمتر از یک سال، سه رویداد امنیتی اتفاق افتاده است؛ دو انفجار و یک ترور»

او با بیان این‌که «آلودگی امنیتی» از ۱۰ سال پیش تاکنون «تشدید» شده است، خواستار در دستور کار قرار دادن «سالم‌سازی امنیتی» و «پاک‌سازی منابع نفوذی احتمالی» از سوی دولت آینده شد.

به گفته وی، سیستم‌های امنیتی در دنیا معمولا هر ۱۰ یا ۲۰ سال یک‌بار «کل سیستم را یک پاکسازی» می‌کنند، اما «ما مدت‌ها است که این‌کار را نکرده‌ایم. شاید ۳۰ سال گذشته و این سالم‌سازی امنیتی به وجود نیامده است.»

رضایی در بخشی دیگری از اظهارات خود از وجود چند ریز پرنده مشکوک خبر داده که «آمدند و کار‌هایی انجام دادند.»

محسن رضایی در صحبت‌های خود به پنچ حادثه اشاره کرده است: دزدیده شدن اسناد هسته‌ای در سال ۹۷، دو انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ۱۲ تیر ۱۳۹۹ و ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ و نیز کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، از چهره‌های ارشد برنامه هسته‌ای و موشکی ایران در هفتم آذر سال ۹۹ و ریز پرنده‌های مشکوک.

مورد اول: دزدیده شدن اسناد هسته‌ای

رضایی اولین مقامی است که دزدیده شدن اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل را صراحتا تایید کرده است. پیش از او محمد جعفری منتظری دادستان کل ایران در تیر ماه سال ۹۷ در حاشیه یک نشست به طور تلویحی عملیات موساد در ایران را تایید کرده و گفته بود «دشمن در مراکز حساس و تصمیم گیرنده نفوذ پیدا کرده است.»

منتظری با اشاره به دزدیده شدن اطلاعات هسته‌ای کشور تقصیر را به گردن دو تابعیتی‌ها انداخته و گفته بود «ما هر چه هشدار می‌دهیم که مراقب نفوذی‌ها باشید که یک دسته آن‌ها می‌توانند تحت دوتابعیتی‌ها برنامه خود را اجرا کنند، می‌گویند دوتابعیتی نداریم. ما لیست می‌دهیم و می‌گوییم که احتیاط این است که در مراکز مهم از دوتابعیتی‌ها استفاده نکنیم.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷) در یک سخنرانی تلویزیونی که مقامات ایرات آن را شوی تلویزیونی خوانده بودند، ادعا کرد اسراییل به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد ایران پس از امضای توافقنامه هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ همه اسناد مربوط را در یک مرکز محرمانه در حومه تهران (شورآباد) مخفی کرده است.

نتانیاهو، با به نمایش گذاشتن تعداد زیادی پوشه و سی دی گفت اسرائیل در یک عملیات اطلاعاتی توانسته به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته‌ای نظامی ایران در قالب ۱۸۳ سی دی دست پیدا کند.

پس از انتشار این سخنرانی تلویزیونی روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به جزییات انتقال اسناد اشاره کرد. در یادداشت این روزنامه آمده بود که «ماموران موساد هنگام ورود به انباری در یک منطقه تجاری بی رنگ و رو در تهران دقیقا می‌دانستند چقدر زمان دارند تا زنگ خطر‌ها را از کار بیاندازند، از دو در عبور کنند، چندین گاوصندوق بزرگ را بشکنند و با نیم تن پرونده سری شهر را ترک کنند: ۶ ساعت و ۲۹ دقیقه. شیفت گارد‌های صبح ساعت ۷ شروع می‌شد. آژانس اطلاعات اسرائیل یک سال این انبار را زیر نظر داشت. به مامور‌ها دستور داده شده بود برای این که بتوانند فرار کنند باید پیش از ۵ صبح آن جا را ترک کرده باشند. زمانی که نگهبان‌ها سر می‌رسیدند، بلافاصله معلوم می‌شد که کسی بخش عمده‌ای از آرشیو هسته‌ای مخفی ایران شامل اسناد سال‌ها فعالیت بر روی جنگ افزار اتمی، طراحی کلاهک و طرح‌های تولید را به سرقت برده است.»

نتانیاهو در جریان سخنرانی خود درباره اسناد دزدیده شده برای اولین بار نام محسن فخری زاده را به عنوان چهره مهم هسته‌ای و موشکی ایران مطرح کرد. محسن فخری زاده دو سال بعد در توسط عوامل اسرائیل در تهران ترور شد.

مورد دوم: ترور محسن فخری زاده

محسن فخری زاده ۷ آذر ۱۳۹۹ (مطابق ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰) در جاده آبسرد در حدود ۸۰ کیلومتری شرق تهران ترور شد.

هفته نامه جویش کرونیکل در بریتانیا به نقل از منابع اطلاعاتی ناشناس گزارشی منتشر کرد و در آن از بهره گیری عوامل ترور از یک تیربار بسیار پیشرفته به وزن یک تن خبر داد که قطعات آن ظرف هشت ماه توسط سازمان اطلاعاتی اسرائیل موساد به ایران قاچاق و سپس مونتاز شده است.

این منابع مدعی شده است که تیم ترور متشکل از حداقل ۲۰ ایرانی و اسرائیلی بوده است و این مقام ارشد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را هشت ماه زیر نظر داشتند.

جویش کرونیکل گفته است که عوامل موساد یک برنامه دقیقه به دقیقه برای زیر نظر گرفتن حرکات آقای فخری زاده را تهیه و اجرا کردند. «آن‌ها به مدت هشت ماه، با آن مرد نفس کشیدند، با او بیدار شدند، با او خوابیدند، با او سفر کردند.»

این نشریه افزود تیم موساد می‌دانست که محسن فخری زاده جمعه‌ها از تهران به ویلای خود در خارج پایتخت می‌رود. «آن‌ها مسیر روزانه، سرعت و زمان حرکت خودروی را می‌دانستند و دقیقاً می‌دانستند از کدام در‌ها برای بیرون آمدن استفاده می‌کنند.»

در ماجرای ترور فخری‌زاده، محمود علوی، وزارت اطلاعات گفته بود «فردی که اولین تدارکات را برای ترور انجام داد، جزو نیرو‌های مسلح بوده» است.

ستاد کل نیرو‌های مسلح با صدور بیانیه‌ای نقش نیرو‌های مسلح در ترور فخری زاده را تکذیب کرده و گفته «فرد مورد ادعای وزیر اطلاعات در سال ۱۳۹۳ در حال آموزش بوده و در همان سال به دلیل مشکلات اخلاقی و اعتیاد اخراج شده» و عضویت او در نیرو‌های مسلح، «قطعی» نبوده است.

مورد سوم و چهارم: انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز سال ۹۹ و ۱۴۰۰

محسن رضایی علاوه بر اظهارات فوق در توییتر خود نوشته که ‏آیا وقوع مجدد آتش سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز، آنهم در کمتر از یک سال پس از انفجار قبلی نمی‌تواند نشان از جدی بودن پدیده نفوذ باشد؟ فاعتبروا یا اولی الابصار. کشور نیاز به سالم سازی امنیتی دارد.

اولین حادثه در تیرماه ۹۹ منجر به تخریب یکی از ساحتمان‌های تاسیسات هسته‌ای نطنز شد. سازمان انرژی اتمی همان زمان اذعان کرد که خسارت سنگینی وارد شده و این خسارت نتیجه یه خرابکاری بوده است.

جواد کریمی قدوسی نماینذه اصولگرای مجلس مرداد ماه ۹۹ اعلام کرد «گزینه رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی جمع‌بندی قطعی ما است.»

علیرضا ذاکانی نمایندع مجلس اخیرا در یک گفتگوی تلویزیونی جزییات جدیدی از حادثه تیرماه افشا کرد و گفت: دستگاه‌هایی را که برای تعمیر به خارج از ایران فرستاده بودند با "۳۰۰ پوند مواد (منفجره) " به ایران بازدگردانده‌اند و از بی‌توجهی سیستم امنیتی به این مسئله به شدت انتقاد کرد.

فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران هم روز دوشنبه برای اولین بار کار گذاشتن "مواد منفجره از طریق جاسازی در یک میز سنگین و وارد کردن آن به سایت نطنز" را عامل انفجار تیرماه گذشته عنوان کرد.

آخرین حادثه نیز هفته گذشته در نطنز رخ داد و سیستم برق رسانی به سانتریفیوژ‌های این سایت هسته‌ای دچار حریق و انفجار شد. این حادثه نیز یک خرابکاری توسط عوامل دشمن ارزیابی شده است.

مورد پنجم: ریز پرنده‌ها در تهران

محسن رضایی در صحبت‌های خود هیچ توضیحی درباره عملیات ریزپرنده‌ها نداده است اما به نظر می‌رسد اشاره او به سرنگونی یک پهپاد در سال ۹۵ است که بر فراز بیت رهبری مشاهده شد.

۳ دی ۹۸ شی مشکوکی بر فراز بیت رهبری رویت شد و بلافاصله صدای تیراندازی ممتد در تهران شنیده شد. دبیرخانه شورای تامین فرمانداری تهران اعلام کرد صدای تیراندازی ممتد در واقع عملیات پدافند هوایی تهران برای سرنگونی یک فروند هلی شات مشکوک در میدان انقلاب بوده است.

ارتش اعلام کرد این کواد کوپتر بدون هماهنگی اقدام به پرواز بر فراز شهر تهران کرده و به همین دلیل از سوی قرارگاه پدافند هوایی ارتش مورد هدف قرار گرفته است. ساعاتی بعد مقامات استانداری مدعی شدند این هلی شات به صدا و سیما تعلق داشته، اما یکی از موارد مشکوک این حادثه عدم پیدا شدن لاشه پهپاد مذکور بود. هیچ یک از شهروندان تهران صحنه اصابت تیر پذافند به پهپاد را رویت نکردند و استاداری تهران نیز اعلام کرد لاشه این پرنده به دلیل کوچک بودن پیدا نشده است.

به نظر می‌رسد این ریز پرنده مورد نظر رضایی موفق شده عملیات جاسوسی خود را انجام داده و فرار کند.

چه کسی مسئول سالم سازی امنیتی است؟

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه در واکنش به خرابکاری اخیر در تاسیسات نطنز، ضمن انتقاد شدید از دستگاه‌های امنیتی ایران، گفت «جاسوس‌ها دارند جولان می‌دهند» و ایران به «بهشت جاسوسان» تبدیل شده است.

گفته می‌شود عامل انفجار تیرماه نطنز قبل از حادثه ایران را ترک کرده است. یکی از مقامات سابق سازمان انرژی اتمی به رویداد ۲۴ گفته شاید اعلام خروج آن عامل تنها راهی برای پوشش عملیات‌های بعدی بوده باشد.

عوامل دزیده شدن اسناد هسته‌ای نیز به اذعان رسانه‌های غربی و عبری ساعت‌ها قبل از اینکه مقامات ایران از حادثه مطلع شوند به همراه کپی اسناد به راحتی از مرز‌های کشور خارج شده‌اند.

در مورد ترور فخری زاده نیز خبرگزاری فارس اعلام کرد مالک خودروی نیسان که تیربار بر روی آن نصب شده بود ۸ آبان ماه یعنی یک ماه قبل از حادثه ایران را ترک کرده بوده. سپاه حفاظت انصارالمهدی که وظیفه حفاظت از مقام‌ها را بر عهده دارد هیچ اظهار نظری درباره حادثه ترور فخری زاده نکرده و این در حالی است که انگشت اتهام به سمت نیرو‌های حفاظت از این دانشمند هسته‌ای و موشکی گرفته شده بود.

اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی پیشتر به گروهی از مسئولان در کشور اشاره کرده بود که «هزینه‌های حیثیتی، اقتصادی و امنیتی» عدم پاسخگویی آن‌ها نتایج فاجعه باری برای کشور به دنبال می‌آورد.

او با اشاره به حادثه نطنز گفته بود: باید بررسی شود دستگاهی که مسئول بوده جلوی اقدامات دشمن را بگیرد و در این زمینه توفیقی بدست نیاورده است بازخواست شود و مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می‌شود.

رضایی در حالی خواستار یک تصفیه اساسی در سیستم امنیتی کشور شده که جریان رقیب او معتقد است این اظهارنظر‌ها جنبه انتخاباتی دارد.

جهانگیری با کنایه به محسن رضایی و فعالیت‌های انتخاباتی‌اش گفت: «حال هر کسی هوس می‌کند و جمله‌ای می‌گوید هیچ مسوولیتی هم در این زمینه ندارد حالا به انتخابات فکر می‌کند یا مسائل دیگری وجود دارد من کاری به آن ندارم نمی‌توانیم جلوی کسی را بگیریم بگوییم.»

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم