به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، سعید خطیب زاده در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه درباره اظهارات مقامات دولت جدید آمریکا مبنی بر مذاکره با ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در حال ارسال یا دریافت پیامی به ایالات متحده نبوده و نیست، اینکه اروپایی‌ها برخی نکات را مطرح کنند یا برخی نکات را ما به اروپایی‌ها مطرح کنیم موضوعی بسیار متفاوت است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در چارچوب برجام مسیر و نقشه راه کاملاً مشخص است و تمام جزئیات در آن نوشته شده حتی کوچک‌ترین مسائل به آینده موکول نشده؛ لذا نیاز به ارسال یا دریافت پیام یا مذاکره نیست.

ورود به برجام تنها نیازمند اراده آمریکا برای انجام تعهدات است

وی ادامه داد: آمریکا باید درک کند، برای ورود به برجام نکته‌ای وجود ندارد جز اراده ایالات متحده برای انجام تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱.
خطیب زاده همچنین از تلاش‌های روسیه برای نزدیک کردن نظر آمریکا و ایران برای اجرای برجام به یکدیگر استقبال کرد و اظهار داشت: روسیه عضو مؤثر برجام بوده و بیش از هر کشور دیگری می‌داند که خروج آمریکا از برجام، تلاش این کشور برای از بین بردن برجام و تنبیه کسانی که به قطعنامه ۲۲۳۱ عمل می‌کنند چه چالش‌های جدی را ایجاد کرده است، اما در خصوص اجرای برجام مسیر و نقشه راه کاملاً روشن است.

سیاست فشار حداکثری آمریکا شکست خورده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دوران فشار و شوک اولیه که به اقتصاد ایران بر اثر تحریم‌ها وارد شده بود را گذرانده و روند تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی را ادامه داده است.
وی تاکید کرد: سیاست فشار حداکثری آمریکا شکست خورده است. اگر به آمارهای منتشرشده از سوی سازمان‌های بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نگاه کنیم می‌بینیم رکود در ایران به پایان رسیده و روند پیش‌بینی‌شده مثبت است.

برجام هیچ ارتباطی با مسئله مبادله زندانیان ندارد

 

خطیب زاده همچنین در خصوص مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا گفت: مسئله برجام هیچ ارتباطی به موضوعاتی از این دست ندارد بارها اعلام کردیم که آمادگی مبادله همه برای همه داریم.

ایالات متحده متهم اصلی ترور شهید سردار سلیمانی است

وی در خصوص پیگیری‌های بین المللی موضوع ترور شهید سردار سلیمانی اظهار داشت: پرونده شهادت سردار سلیمانی یکی از پرونده‌های بسیار مهم برای جمهوری اسلامی ایران از روز اول بوده و ایالات متحده متهم این موضوع است و رئیس جمهور قبلی این کشور و تمامی کسانی که در این ترور بزدلانه نقش داشتند جزو متهمین اصلی هستند، طبیعی است که پیگیر مسیر قانونی این موضوع خواهیم بود.

تأمین امنیت منطقه نیازمند همکاری کشورهای منطقه است

خطیب زاده در ادامه، تأمین امنیت منطقه را نیازمند همکاری کشورهای منطقه دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران اساساً بر این باور است که کشورهای حوزه خلیج فارس در امنیت خلیج فارس نقش عمده و قطعی دارند، منطقه ما و ترتیبات امنیتی آن به کشورهای فرا منطقه‌ای مرتبط نیست و آن روزی که این بلوغ در کشورهای منطقه ایجاد شود که در منطقه خلیج فارس یک طرح بومی مبتنی بر نیازها و الزامات بومی پاسخ دقیق‌تری به اتفاقات منطقه می‌دهد، آن روز به سمت یک ساز و کار امنیتی و همکاری فراگیر بهتری حرکت خواهیم کرد و طرح‌های ایران کاملاً موید نوع نگاه ایران در این زمینه است.

ماهیت رژیم صهیونیستی صادرات نا امنی به دیگر مناطق است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آشکار سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: رژیم اشغالگر قدس همواره سعی کرده از برخی ظرفیت‌ها برای انتقال بحران به مناطق دیگر استفاده کند، این اشتباه شناختی در برخی همسایگان ما وجود داشته که می‌توانند این آشکارسازی را انجام دهند، اما ناامنی را به منطقه نیاورند.

خطیب زاده افزود: این رژیم با ناامنی زاییده شده و زندگی می‌کند، ماهیت این رژیم صادرات نا امنی به مناطق دیگر است، از این روست که ما همواره با دقت این موضوع را پیگیری کردیم و هشدارهای لازم را نیز دادیم.

وی تاکید کرد: تصور نمی‌کنم که ملل بیدار منطقه اجازه دهند رژیم اشغالگر قدس یعنی منبع ناامنی، خشونت، جنگ و ترور بتواند این چنین گسترده شود؛ البته در خصوص موضوعات امنیت ملی همواره با دقت مواضع خود را گفتیم، امنیت ملی خط قرمز ماست و همه کشورهای منطقه می‌دانند همانطور که رژیم اشغالگر قدس نیز می‌داند.

راهکار حل مسئله فلسطین طرح ۴ ماده‌ای ایران است

خطیب زاده راهکار حل مسئله فلسطین را طرح ۴ ماده‌ای ایران در سازمان ملل متحد دانست و گفت: ما فقط فلسطین را می‌شناسیم، فلسطین حقوق اصلی و موضوع اصلی جهان اسلام هست و می‌ماند؛ هر چقدر هم که رژیم اشغالگر قدس بخواهد با برخی سازش‌ها، آشکارسازی‌های روابط و یا کارزارهای اطلاعاتی این موضوع را بپوشاند از شرق دور تا شمال آفریقا فلسطین موضوع اصلی است و رژیم اسرائیل ریشه تمام این گرفتاری در این منطقه است.

وی افزود: طرح ایران برای فلسطین همان طرحی است که در سازمان ملل متحد ثبت کردیم، طرح ۴ ماده‌ای ما کاملاً شناخته شده و روشن مبتنی بر حق تعیین سرنوشت و منشور ملل متحد است این طرح چهار ماده‌ای کاملاً روشن است و شامل حق بازگشت کلیه آوارگان به سرزمین فلسطینی، برگزاری همه پرسی با مشارکت تمام ساکنین اصلی سرزمین فلسطین، تشکیل دولت بر اساس حق رأی مردم و پس از آن تعیین سرنوشت ساکنان غیر بومی فلسطین می‌باشد این مسیر از دید جمهوری اسلامی ایران تنها مسیر احقاق حقوق مردم فلسطین است و مسیری است که در مقابل جعلی که در سرزمین‌های اشغالی اتفاق افتاده قرار دارد.

اتحاد نظامی میان رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه علیه ایران کذب است

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گمانه زنی‌هایی مبنی بر ایجاد اتحادی نظامی میان رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس علیه ایران را جعلی دانست و عنوان کرد: منبع این اخبار صهیونیستی است که به دنبال ایجاد ایران هراسی و فراموش شدن فلسطین هستند، رژیم اشغالگر قدس ریشه تمامی بدبختی‌ها، مشکلات، جنگ‌ها و ناامنی‌ها در منطقه است.

هیچگاه در خصوص امنیت ملی خود شوخی نداریم

خطیب زاده در خصوص حمله به کشتی‌های ایرانی و احتمال مقصر بودن رژیم صهیونسیتی گفت: ایران در خصوص امنیت ملی خود هیچگاه شوخی ندارد هر زمان مشخص شده مسبب یا دستور دهنده‌ای پیرامون موضوعی وجود داشته تمامی گزینه‌های خود را در نظر گرفته ایم و این موضوع نیز خارج از آن‌ها نیست.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم