به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، بازار پررونق کاندیدا‌های اصولگرا با اعلام کاندیداتوری سردار سعید محمد مورد گمانه‌زنی و بررسی‌های جدید قرار گرفته است؛ به خصوص که بسیاری محمد را احمدی‌نژاد جوان و برخی او را قالیباف جوان می‌خوانند و حتی می‌گویند احتمال ایجاد فضای دو قطبی در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ در درون اردوگاه اصولگرایان بر اساس معادله محمد-قالیباف دور از ذهن نیست.

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا، در گفتگو با اعتمادآنلاین در این باره گفت: اگر چه آقای محمد اعلام کرده است که در رقابت‌های انتخاباتی حاضر می‌شود، اما شاید آقای محمد با نزدیک‌تر شدن به ایام انتخابات، بر اساس آرایش سیاسی و یا ملاحظات صنفی از اساس در صحنه رقابت حاضر نشود.

وی با بیان این که احتمال کناره‌گیری محمد به نفع قالیباف در شرایط و فضای آینده وجود دارد، افزود: البته احتمال حضور هر دو در انتخابات ممکن است و نمی‌توان آن را منتفی دانست.

ایمانی همچنین تاکید کرد که تمامی این شرایط در وضعیتی متصور است که ابراهیم رئیسی کاندیدا نشود چرا که در صورت کاندیداتوری وی، قریب به یقین این چهره‌ها وارد صحنه نمی‌شوند.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به سوالی مبنی بر این که اگر ابراهیم رئیسی کاندیدا نشود، آرایش اصولگرایان چه خواهد بود، گفت: این اگر، بسیار بزرگ و تاثیرگذار است چرا که در این برهه تصور می‌شود که آقای رئیسی تنها گزینه در اردوگاه اصولگرایان است که می‌تواند همه افراد را با هم همراه کند؛ نه تنها اصولگرایان بلکه رای بخشی از بدنه اصلاح‌طلبان نیز به دلایلی به سمت آقای رئیسی جمع می‌شود.

ایمانی در ارتباط با کاندیداتوری صادق محصولی و سعید جلیلی از جانب جبهه پایداری گفت: جبهه پایداری هم اگر آقای رئیسی وارد صحنه شود، کاندیدایی معرفی نمی‌کند.

وی ادامه داد: نکته‌ای که در ارتباط با تعدد چهره‌های کاندیدا در جریان اصولگرا باید مورد توجه قرار داد این است که در بررسی‌های فعلی حدود ۳۰ کاندیدای اصولگرا و اصلاح‌طلب داریم و شورای نگهبان که نمی‌تواند ۳۰ نفر را تایید کند، قاعدتا ۵ نفر تایید می‌شوند.

ایمانی با بیان این که تصمیم شورای نگهبان بر اساس استدلال و ملاحظات خودشان بسیاری از معادلات انتخاباتی را شفاف می‌کند، گفت: سوال‌های امروز در ذهن ما با عدم تایید بخش زیادی از این چهره‌ها توسط شورای نگهبان حل می‌شود و دیگر نیازی به پیش‌بینی و گمانه‌زنی نیست.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان این که شورای نگهبان با دلایل خودشان از این جمع ۳۰ نفره، ۲۵ نفر را رد می‌کنند و دیگر جایی برای تحلیلی و ارزیابی نمی‌ماند، گفت: از اساس مشخص نیست که مثلا آقای محمد یا آقای محصولی و یا آقای جلیلی در این دوره تایید صلاحیت شوند؛ بنابراین هیچ پیش‌بینی در زمینه چینش انتخاباتی در این برهه منطقی و واقعی نیست.

ایمانی در ارتباط با مساله کاندیداتوری نظامیان گفت: در چند ماه اخیر اصلاح‌طلبان جو هراس از کاندیدای نظامی به راه انداختند که من با این رویه مخالفم.

وی ادامه داد: این بحث سیاسی و انحرافی است چرا که نظامی بودن فی‌النفسه مانعی برای کاندیداتوری نیست و در بسیاری از کشور‌های دنیا نظامیان کار‌های اجرایی را در دست می‌گیرند. به عنوان مثال در نیم قرن گذشته نظامیان در ایالات متحده مسئولیت‌های مهم در دولت داشته‌اند.

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر این که هیچ دلیل حقوقی، قانونی و شهروندی برای حذف نظامیان از حضور در صحنه سیاست نداریم، خاطرنشان کرد: نظامیان نباید از این حق محروم شوند.

چکیده گفتگو با ناصر ایمانی

-شاید سردار محمد با نزدیک‌تر شدن به ایام انتخابات، بر اساس ملاحظات صنفی به نفع قالیباف کنار بکشد

-اگر آقای رئیسی وارد صحنه شود، جبهه پایداری کاندیدایی معرفی نمی‌کند

-در بررسی‌های فعلی حدود ۳۰ کاندیدای اصولگرا و اصلاح‌طلب داریم و شورای نگهبان نمی‌تواند ۳۰ نفر را تایید کند

-از اساس مشخص نیست که مثلا آقای محمد یا آقای محصولی و یا آقای جلیلی در این دوره تایید صلاحیت شوند

-در چند ماه اخیر اصلاح‌طلبان جو هراس از کاندیدای نظامی به راه انداختند و این بحث سیاسی و انحرافی است

-هیچ دلیل حقوقی، قانونی و شهروندی برای حذف نظامیان از حضور در صحنه سیاست نداریم

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم