به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، امروز جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا است و دونالد ترامپ کیلومترها از پایتخت دور شده است و بعد از دومین استیضاح نیمه کاره، کم و بیش در سکوت به سر می‌برد، البته به جز سخنرانی اخیری که در آن اعلام کرد قصد تاسیس حزبی جدید را ندارد.

با این همه دونالد ترامپ همچنان می‌تواند مهم‌ترین بازیگر انتخابات آمریکا باشد و حتی در سال ۲۰۲۴ برای سومین بار به قصد فتح کاخ سفید وارد انتخابات ریاست جمهوری شود، چون واقعیت این است که هنوز آمریکا عاشق شخصیتی مثل دونالد ترامپ است و پایگاه رأی او پایگاه به مراتب محکم‌تر از پایگاه رأی بایدن یا هر دموکرات دیگری است.

با همین نگاه است که دونالد ترامپ در سخنرانی اخیر خود در کمیته اقدام سیاسی محافظه کار در اورلاندو اعلام کرد که انتظار دارد در سال ۲۰۲۴ دوباره به کاخ سفید راه پیدا کند. وی علاوه بر اینکه به طور صریح اعلام کرد که قصد دارد کنترل و هدایت حزب جمهوری خواه را حفظ کند و نامزد بعدی ریاست جمهوری آن باشد، نشان داد که یاد گرفته است در مورد آنچه می‌گوید دقت بیشتری داشته باشد و رفتاری سیاستمدارانه‌تر داشته باشد و حرف‌های تحریک‌آمیز کمتری خطاب به رقبایش بزند.

اما چرا ترامپ این‌قدر به بازگشت به قدرت امیدوار است، آن هم برخلاف سنت عمومی رؤسای جمهوری آمریکا؟ کنراد بلک، نویسنده کتاب «دونالد ترامپ؛ رییس‌جمهوری که مثل هیچ کس نبود» در یادداشت اخیر خود دلیل این مسئله را بحران‌های متعدد جامعه آمریکا می‌داند. به باور بلک مشکلات بسیاری همچنان حل نشده باقی مانده‌اند که بعید است دولت بایدن نیز توان حل آن‌ها را داشته باشد.

آن طور که بلک می‌نویسد در حالی که طرف‌داران افراطی ترامپ با مجازات روبه‌رو می‌شوند، فعالان چپ یا محیط زیستی‌های افراطی با مجازات چندانی روبه‌رو نمی‌شوند. به باور او مشکل دیگر این است که پرسش‌های بسیاری درباره انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است که حداقل برای طرف‌داران ترامپ پاسخی قانع کننده نداشته است.

در کنار این بایدن نیز می‌تواند با ناکامی‌های بسیاری مواجه شود. هرچند ترامپ رفتار خوشایندی با مهاجران غیرقانونی یا اقلیت‌ها نداشت، اما مسئله واقعی این است که آفریقایی – آمریکایی‌ها ۲۳ درصد از جمعیت شیکاگو، ۳۳ درصد جمعیت شهر نیویورک و ۹ درصد جمعیت لس‌آنجلس هستند. آن‌ها به ترتیب ۷۵ ، ۸۰ و ۵۰ درصد جنایات را در این شهرها مرتکب می‌شوند. پاسخ ترامپ به این مشکل تمرکز بر ایجاد شغل و از بین بردن بیکاری بود و البته جلوگیری از به کار گرفته شدن مهاجران غیرقانونی بود.

بایدن راهی سخت در برقرار تعادل بین این مسائل دارد و باید فکری به حال عمل به وعده‌های خود و مشکلاتی حاصل از بیکاری و بزهکاری بکند چون در هر صورت رها کردن هر کدام از طرف‌های این معادله در نهایت باعث ضربه خوردن پایگاه رأی بایدن و تقویت پایگاه رأی ترامپ می‌شود.

نقطه قوت ترامپ در برابر بایدن و دیگر رقبایش این است که او به هر شکل و روشی که بود به وعده‌های خود به خصوص در داخل آمریکا پایبند بوده است، این پایبندی به حدی بود که بدون کرونا بسیاری پیروزی بایدن را امری بسیار دور از دسترس می‌دانستند. همین عمل به وعده‌ها و صدای بخش خاموش جامعه آمریکا بودن باعث شده تا هنوز بخش مهمی از آمریکا عاشق ترامپ باشد.

با این وجود بایدن هم امتیازات خود را دارد. او بالاخره آمریکا را به آرامش رساند. با ترامپ هر روز می‌شد انتظار یک اتفاق استرس‌آور را در جامعه آمریکا داشت. او تمام روز و تمام شب به صورت مدام در توییتر بود و هر لحظه می‌توانست رخدادی خاص خلق کند. ترامپ یک بار به رهبر کره حمله می‌کرد، یک بار ایران را تهدید می‌کرد و بار دیگر اعضای دولتش را با یک توییت اخراج می‌کرد. حالا باید صبر کرد و دید بایدن در انجام مأموریت دشوار خود موفق می‌شود یا همه باید منتظر ظهور دوباره ترامپ باشیم.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم