به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ؛ این روزها اسامی و حرف‌های زیادی به نام آیت‌ا… هاشمی مطرح می‌شود که بسیاری از آنان نه تنها هیچ نسبتی با مکتب هاشمی ندارد بلکه غالبا عکس دیدگاه‌ها و مرام رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

بحث عبور از یکدیگر و شکستن صف واحد در سیاست نکته غریبی نیست چون ذات سیاست، قدرت‌طلبی و سهم‌خواهی افزون‌تر است ولی اگر این موضوع به نام آیت‌ا… هاشمی تحت هر عنوانی انجام شود، ظلم بسیار بزرگی است چون آیت‌ا… هاشمی بیش از آنکه دنبال عبور از دیگران باشد، در پی عبور از خود بود تا مبادا منافع و مصالح نظام و مردم را به مسلخ خویش خواهی خود ببرد.

مثال‌ها در اثبات این مدعا بسیار فراوان است. آیت‌ا… هاشمی در دوران مبارزه نگذاشت در صف واحد انقلاب شکافی ایجاد شود و همین کار را در دوران دفاع مقدس انجام داد تا شکاف اختلافات سپاه و ارتش مهار شود. آیت‌ا… هاشمی اهل عبور از خود بود که چند دهه هزینه تصمیم‌گیری درباره پایان جنگ را به جان خرید ولی حتی یکبار از رشادت‌های تاریخی آن دوران مششع برای حفظ خود، عبور نکرد.

آیت‌ا… هاشمی اهل عبور از خود بود که بعد از امام، نام خود را برای رهبری مطرح نکرد و بر شایستگی بی‌بدیل آیت‌ا… خامنه‌ای مهر تایید زد.

آیت‌ا… هاشمی اهل عبور از خود بود که با آبرویش به مسلخ انتخابات مجلس ششم و ریاست جمهوری ۸۴ پا گذاشت تا خطر افراط و انحراف را از جلوی پای انقلاب بردارد.

همین آیت‌ا… هاشمی اهل عبور از خود نه تنها برای پایین نیامدن از صندلی ریاست مجلس خبرگان تقلایی نکرد بلکه تنها چند سال بعد هزینه بالاتر هم داد و تایید صلاحیت خود را در انتخابات ۹۲ پای مصالح کشور و مردم فدا کرد.

آیت‌ا… هاشمی پای عبور از خود که می‌شد از فرزند خود هم می‌گذشت چه برسد به بازی‌‌های کم ارزش سیاسی روزمره.

آیت‌ا… هاشمی حتی با عبور از مخاطرات متوجه خود، به تقابل مستقیم با دو رئیس جمهور مستقر رفت تا آتش تفرقه آنها را بخواباند. البته شاید امروز خیلی‌ها فکر می‌کنند کار ساد‌ه‌ای بوده ایستادن مقابل بنی‌صدر و احمدی‌نژاد، چون ایستادگی مقابل روحانی امروز ساده‌ترین کارها شده، ولی واقعا ایستادن مقابل بنی‌صدر و بالاخص احمدی‌نژاد در جایگاه ریاست جمهوری، شجاعت گذشتن از عاقبت خود را می‌خواست که آیت‌ا… هاشمی به تمامی داشت.

آیت‌ا… هاشمی حتی در مورد جفا‌های شخصی هم که دید باز اهل عبور از خود بود که جور همه را حلال کرده بود. جالب است که عبور از آقای هاشمی به مخالفانش هم محدود نمی‌شد که یکی از تلخ‌ترین اشکال آن، عبور کارگزاران سازندگی از سیاست‌های سردار سازندگی در دوران اصلاحات بود! (رجوع کنید به کتاب بی‌پرده با هاشمی- انتشارات کیهان ۱۳۸۲)، ولی باز هم این آیت‌ا… هاشمی بود که به‌رغم گلایه‌‌های جدی، از کارگزاران سازندگی عبور نکرد.

حال سوال این است با خلاصه کوتاهی که در بیان عبور آیت‌ا… هاشمی از خود نه دیگران ذکر شد، آیا باز هم کسی می‌تواند به هر عنوانی با استفاده از انتساب خود به آیت‌ا… هاشمی، نقشه عبور از دیگران را برای کامیابی سیاسی خود بکشد؟ قطعا جز شکست اینگونه اشخاص و جریان‌ها نصیبی در آینده نخواهند برد چرا که مکتب هاشمی مکتب وحدت است به قول مولانا: مثنوی ما دکان وحدت است، غیر واحد هرچه بینی، آن بت است. والسلام.