به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، ند پرایس روز چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود افزود: پنج‌شنبه آنتونی بلینکن با همتایان ژاپن، هند و استرالیا مذاکره خواهد داشت که موضوع آن هند-پاسفیک آزاد و باز است. همچنین درباره تلاش جمعی در پاسخ به چالش‌های موجود همچون کووید-۱۹ و تغییرات اقلیمی صحبت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: علاوه بر آن، وزیر خارجه آمریکا نشست مجازی با همتایان فرانسه، آلمان و انگلیس خواهد داشت تا درباره چالش‌های مشترک جهانی تبادل نظر کند. این نشست در ادامه نشست پنجم فوریه با این سه کشور اروپایی است.

پرایس اظهار کرد: در روز دوشنبه، بلینکن در شورای امور خارجی اتحادیه اروپا حضور خواهد یافت که بر اساس دعوت جوسب بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

وی مدعی شد پذیرش این دعوت برای نشان دادن تعهد آمریکا برای ترمیم روابط ایالات متحده و اروپا و اعضای اتحادیه اروپا است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سفر مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران هم گفت ما از اینکه ایران اعلام کرده است به اجرای پروتکل الحاقی و همچنین سایر بازرسی‌های ارائه شده تحت برجام متوقف می‌کند، آگاهیم. گام‌های دیگر برداشته شده ایران بیش از حد مجاز برجام از نظر محدودیت در برنامه های هسته‌ای آن است و البته خبر خوب این است که همه این مراحل قابل برگشت هستند و مسیر دیپلماسی همچنان باز است.

وی ادامه داد: ما و شرکایمان تاکید داریم که ایران باید این مراحل را معکوس کند و از انجام اقدامات دیگری که بر اطمینان یافتن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیر می‌گذارد که نه تنها ایالات متحده و متحدان و شرکای ما در منطقه، بلکه کل جهان به آن تکیه دارد، پرهیز کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: ایران باید به همکاری کامل خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد، البته پیشنهادی که از رئیس جمهوری و وزیر خارجه شنیده‌اید این است که اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند شود، آمریکا هم اقدام مشابه انجام می‌دهد.

پرایس بار دیگر ادعا کرد که این توافق یک کف و نه سقف است و می‌خواهند توافق ۱۳۹۴ را تمدید و تقویت کنند تا بر اساس آن، ترتیبات بعدی برای رسیدگی به سایر زمینه‌های مورد نگرانی در رابطه با روابط ما با ایران و نگرانی مشترک متحدان و شرکای ما از جمله برنامه موشک های بالستیک ایران بپردازیم. البته که مسیر دیپلماسی باقی است و ما امیدواریم با همراهی متحدان و شرکایمان آن را پیگیری کنیم.

خبرنگار پرسید پیش از خروج دولت سابق آمریکا از برجام در سال ۱۳۹۷، فاصله رسیدن ایران به سلاح اتمی ۱۴ ماه برآورد می‌شد، آنها می‌گفتند از برجام خارج می‌شویم تا توافقی طولانی‌تر و قوی‌تر داشته باشیم و به موضوعاتی چون موشک بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران بپردازیم، اما موفق نشدند. چگونه این دولت می‌خواهد به شکلی متفاوت این کار را انجام دهد؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: وقتی برجام برقرار بود، زمان شکستن یعنی زمانی که ایران برای تولید کافی مواد شکافت‌پذیر برای تولید سلاح اتمی نیاز دارد، ۱۲ ماه بود که گزارش‌های منتشر شده از کمتر شدن آن به چند ماه حکایت دارد.

پرایس ادامه داد: به همین دلیل است که ما اصرار داریم زیرا برجام با محدودیت‌های دائمی در برنامه هسته‌ای ایران، قابل تایید است با بازرسی هایی که نه تنها به ایالات متحده بلکه به جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد. به همین دلیل برای ما بسیار مهم است.

وی درباره تفاوت رویکرد این دولت با دولت پیشین آمریکا هم اظهار کرد: این توافق کف توافق است و همین باعث تمایز رویکرد ما در زمینه ایران می‌شود. در زمینه هر چالش دیگری که با آن روبرو هستیم هم ما درک ما این است که باید با متحدان و شرکای خود همراهی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یادآور شد: وزیر خارجه، راب مالی نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور ایران که تنها چند هفته را سپری کرده‌اند، در تماس تلفنی و مجازی با متحدان خود هستند تا اطمینان حاصل شود که با متحدان خود گام به گام به این چالش قدم می‌گذاریم.

پرایس اظهار کرد: وقتی که صحبت از چالش ایران می‌شود، ما در سال ۲۰۱۵ در چارچوب ۱ + ۵ وارد این توافق شدیم. تعامل با این شرکا و متحدان ضروری است و به همین دلیل هم جلسه روز پنج‌شنبه با سه کشور اروپایی با محوریت ایران برگزار می‌شود.

تماس مالی با چین

خبرنگاری پرسید وزارت خارجه چین گفت که رابرت مالی هفته گذشته با معاون وزیر خارجه چین صحبت کرده است، اما شما در این باره چیزی نگفتید. آیا دلیلی وجود دارد که شما آن را تأیید نکرده‌اید و آیا می توانید آن را تأیید کنید؟ پرایس پاسخ داد: ما اغلب درمورد تعاملات فردی صحبت نمی‎کنیم اما آنچه که می‌توانم بگویم و گفتم این است که راب مالی در رایزنی‌های مداوم با اعضای کنگره، با متحدان و شرکای ما و با دیگران از جمله اعضای ۱ +۵ مشارکت داشته است. می‌توانم تأیید کنم که شامل «ما» معاون وزیر خارجه چین نیز می‌شود. البته، چین عضو ۱ + ۵ است ، بنابراین تعامل با آن مهم است.

نقش جوسب بورل

خبرنگاری درباره نقش جوسب بورل نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با توجه به اظهارات ظریف وزیر امور خارجه ایران پرسید و اینکه آیا این قرار است پنج‌شنبه در بحث با سه کشور اروپایی مطرح شود؟ نقشی که برای اتحادیه اروپا می‌بینید، چیست؟ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جواب داد: نقش اتحادیه اروپا نقش مهمی است و دقیقا به این دلیل مهم است که ۱ + ۵ علاوه بر کشورهای عضو اروپا، اتحادیه اروپا را نیز در بر می‌‎گیرد.

‌ پرایس با تایید اینکه در نشست سه کشور اروپایی با بلینکن این موضوع مطرح خواهد شد، یادآور شد: انگلیس، فرانسه، آلمان و همچنین با اتحادیه اروپا بخشی از ۱ + ۵ هستند، دقیقاً به این دلیل که اتحادیه اروپا از ابتدا بود و نقش مهمی را در مسیر پیش رو دارد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهرستان آباده – شهرستان ارسنجان – شهرستان استهبان – شهرستان اقلید – شهرستان بوانات – شهرستان پاسارگاد – شهرستان جهرم – شهرستان خرامه – شهرستان خرم بید – شهرستان خنج – شهرستان داراب – شهرستان رستم – شهرستان زرین دشت – شهرستان سپیدان – شهرستان سروستان – شهرستان شیراز – شهرستان فراشبند – شهرستان لامرد – شهرستان مرودشت – شهرستان ممسنی – شهرستان مهر – شهرستان نی ریز – شهرستان سمیرم