به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، اصلاح‌طلبان که این روزها با سازوکاری جدید پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند از اعضای نهاد اجماع‌ساز خود رونمایی کردند؛ ترکیبی که علاوه‌بر حضور احزاب تأثیرگذار چهره‌های سرشناسی را در خود جای داده است. قرار است این مجمع در ماه‌های آینده علاوه‌بر تبیین خط‌مشی انتخاباتی بر سر نامزدهای جبهه اصلاحات هم بحث کند تا درنهایت به یک نامزد واحد دست یابد و همه احزاب بر او به اجماع نهایی برسند. براساس مصوبه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که سنگ‌بنای تشکیل نهاد اجماع‌ساز بود، اصلاح‌طلبان در انتخاباتی آزاد، رقابتی و مبتنی‌بر قانون اساسی با «نامزد اصلاح‌طلب» شرکت می‌کنند. همین قید نامزد اصلاح‌طلب کافی است تا دریابیم بنای این نهاد تازه‌تأسیس ادامه سیاست ائتلافی یا همان ورود به انتخابات با نامزد غیراصلاح‌طلب را از دستور کار خود خارج کرده است تا احتمالا در آینده شاهد اجماع اصلاح‌طلبان بر یک نامزد کاملا اصلاح‌طلب باشیم.

 

 اعضای حقیقی

اعضای حقیقی این مجمع به‌تازگی معرفی شدند که نام آنها عبارت‌اند از: بهزاد نبوی، سیدحسین مرعشی، محسن امین‌زاده، محسن میردامادی، محمدرضا جلایی‌پور، علیرضا علوی‌تبار، سیدحسن رسولی، سیدسراج‌الدین موسوی، حسن صادقی، عماد بهاور، بدرالسادات مفیدی، سیدمعروف صمدی، فاطمه سعیدی، فخرالسادات محتشمی‌پور و اسماعیل گرامی‌مقدم.

 اعضای حقوقی

اعضای حقوقی یا همان احزاب که نمایندگان آنها در جلسات مجمع حضور دارند هم به این ترتیب‌ است: انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، انجمن اسلامی معلمان ایران، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، انجمن روزنامه‌نگاران زن، انجمن اسلامی مهندسان، جمعیت زنان مسلمان نواندیش، جمعیت تولیدگرایان ایران اسلامی، جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان، خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران، حزب اتحاد ملت ایران، حزب اسلامی کار، حزب اعتماد ملی، حزب پیشرو اصلاحات، حزب توسعه ایران، حزب کارگزاران سازندگی ایران، حزب جوانان ایران اسلامی، حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، حزب مردم‌سالاری، حزب همبستگی ایران اسلامی، حزب همبستگی دانش‌آموختگان ایران، حزب ندای ایرانیان، حزب وحدت و همکاری ملی، حزب آزادی، سازمان عدالت و آزادی، سازمان معلمان ایران، مجمع ایثارگران، مجمع نیروهای خط امام، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه، مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی، مجمع نمایندگان ادوار مجلس، مجمع زنان اصلاح‌طلب.

 کمیجانی: معین، موسوی‌لاری و عبدالله نوری قول همکاری داده‌اند

فرج کمیجانی، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، درباره آخرین تحولات در نهاد اجماع‌ساز ‌اصلاح‌طلبان گفت: «ما اصلاح‌طلبان با وجود همه موانع هنوز هم تنها راه تغییرات تدریجی و آرام در جامعه را از طریق صندوق‌های رأی امکان‌پذیر می‌دانیم؛ بنابراین اراده تمامی احزاب اصلاح‌طلب بر مشارکت فعال در انتخابات در صورت وجود کاندیدای اختصاصی اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان با هدف تحقق و عملیاتی‌شدن مشارکت حداکثری، به‌ دنبال نهایی‌کردن نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان با مشارکت فکری، عملی و اجرائی۳۱ حزب دارای مجوز از وزارت کشور هستند.

قرار بر این بود که برای تقویت و فراگیری این نهاد اجماع‌ساز تعدادی از شخصیت‌های ملی دارای مقبولیت فراگیر اجتماعی جریان اصلاحات را به عنوان عضو در این نهاد اجماع‌ساز جدید دعوت کنیم تا این نهاد اجماع‌ساز در حوزه‌های مختلف فعالیت‌ها، سیاست‌گذاری و انتخاباتی، جایگزین هر دو نهاد قبلی یعنی شورای سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی شود… . اساسا اصلاح‌طلبان چون به کار حزبی در چارچوب قانون اعتقاد دارند با هرگونه تحریم یا انفعال و بی‌تفاوتی در انتخابات مخالف هستند و این کنش‌ها را مغایر با روحیه اصلاح‌طلبی و مردم‌سالاری دینی می‌دانند. بر همین اساس امیدواریم در انتخابات ۱۴۰۰ با داشتن کاندیدای واحد، صاحب برنامه و تیم منسجم که مورد تأیید این نهاد اجماع‌ساز باشد در عرصه سیاسی کشور نقش‌آفرینی کنیم».

کمیجانی همچنین گفت: «در اجرای مصوبه‌ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، مبنی‌بر تشکیل نهاد اجماع‌ساز (مرکب از دبیران کل یا نمایندگان تام‌الاختیار ۳۱ حزب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و ۱۵ نفر از اشخاص حقیقی از بین شخصیت‌های متنفذ جریان اصلاحات، کارگروه تعامل، مرکب از پنج عضو منتخب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات (زهرا شجاعی و حسین کمالی، فرج کمیجانی، جواد امام و محمود صادقی) و چهار عضو منتخب سیدمحمد خاتمی (سیدعبدالواحد موسوی‌لاری، بهزاد نبوی، حسین مرعشی و محسن امین‌زاده) تشکیل شد و اعضای کارگروه ۹‌نفره معیارها و اولویت‌های انتخاب اشخاص حقیقی برای عضویت در نهاد اجماع‌ساز را تدوین کردند و تصمیم گرفتند که با لحاظ‌کردن معیارهای مصوب ترکیب اشخاص حقیقی را به گونه‌ای انتخاب کنند که نهاد اجماع‌ساز برایندی از همه‌ ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان باشد و این نهاد بتواند اکثریت قریب به اتفاق اصلاح‌طلبان کشور را نمایندگی و اقشار مختلف جامعه را نسبت به مشارکت فعال در انتخابات ترغیب کند». او درباره ملاک‌های انتخاب اشخاص حقیقی مجمع اجماع‌ساز هم گفت: «ملاک و معیارهای مصوب عبارت بودند از شخصیت‌ ملی فراگیر، ترجیحا غیرحزبی، مسئولیت‌پذیر، خوشنام، دارای حسن شهرت اخلاقی و سلامت مالی، دارای شرایط جسمی مناسب و تحمل و حوصله و علاقه‌مندی به حضور و صرف وقت در نهاد اجماع‌ساز. افراد باید دارای مقبولیت و مرجعیت اجتماعی، مؤثر و ذی‌نفوذ حداقل در بین یکی از اصناف یا اقشار جامعه باشند، از قبیل جوانان، مدیران، هنرمندان، ورزشکاران، اقوام، اهل سنت، اقلیت‌های دینی، کارگران، معلمان، دانشجویان، استادان دانشگاه، سازمان‌های مردم‌نهاد، فعالان محیط زیست، اهالی رسانه، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی. حضور فعال در عرصه عمومی و رسانه‌ای و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و دارای توانایی گفت‌وگو، سخنرانی و نوشتن مقاله».

او در پایان از نقش معین، موسوی‌لاری، عبدالله نوری هم در این مجمع سخن گفت: «در ضمن عزیزان زیادی همانند مصطفی معین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالواحد موسوی‌لاری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله نوری و… قول مساعد داده‌اند که این نهاد اصلاح‌طلبان را با ارائه مشاوره در زمینه انجام فعالیت‌های مختلف فکری، علمی، پژوهشی، آموزشی و… یاری کنند و همچنین تصمیم بر این شد که از اصلاح‌طلبانی که در معرض کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری هستند به دلیل اینکه خودشان در معرض انتخاب این نهاد قرار خواهند گرفت در این نهاد عضو نباشند تا در انتخاب کاندیدای نهایی شائبه‌ای به ‌وجود نیاید».

‌رسولی: چاره‌ای جز این نداشتیم

حسن رسولی که اکنون یکی از اعضای نهاد اجماع‌ساز است هم درباره لیستی که اخیرا منتشر شده است، به «برنا» گفت: «تا زمانی که به یک نظام کارآمد و مؤثر دست پیدا نکنیم و به سمت ساختار حزبی و استفاده از اعضا در ساختار سیاسی و حقوقی کشور نرسیم، چاره‌ای نداریم به جز اینکه در راستای انتخابات نهادهایی به‌کارگیری کنیم که نقش هم‌گرایی بین اعضا و جریان‌ها را دارند و این واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است که درحال‌حاضر ناچار به استفاده از این راهکارها هستیم. شرایط زمانی بهبود پیدا می‌کند که نظام جامع انتخاباتی به جای فردمحوری، حزب‌محور و با اتکا به برنامه‌ها باشد، در آن صورت به جای نهادهای اجماع‌ساز، احزاب کم‌شمار و پرتوان به تنظیم و تعیین عرصه‌های انتخاباتی روی می‌آورند».

مرعشی: در مجمع ‌اجماع‌ساز مشاور داریم نه عضو حقیقی

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران که به عضویت این مجمع درآمده است نیز درباره همین موضوع به «باشگاه خبرنگاران جوان» گفت: «ما در این نهاد عضو حقیقی نداریم و همه نماینده احزاب هستند و صرفا قرار است جمعی به عنوان مشاور دعوت شوند که شنیدم نام من هم در آن گنجانده شده است و من خبر نداشتم، اگر جلسه‌ای تشکیل شد و من هم به‌عنوان مشاور در آن شرکت کردم می‌توانم درباره آن توضیح دهم». او درباره برنامه‌های انتخاباتی حزب متبوع خود هم ادامه داد: «برنامه‌های حزب کارگزاران سازندگی به صورت مدون در حال جلورفتن است و نامزدهای خود را هم مشخص کرده که اسامی آنها پس از بررسی توسط شورای نگهبان منتشر خواهد شد، البته برنامه‌ها ممکن است تا دو هفته دیگر رونمایی شود». مرعشی دراین‌باره که آیا کارگزاران خارج از جریان اصلاحات نامزدی ارائه خواهد کرد، گفت: «این شایعه و راوی این شایعه یک منافق است و کارگزاران و جریان اصلاحات یک نامزد مشترک را وارد صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده خواهند کرد؛ اما تا قبل از بررسی شورای نگهبان درباره هیچ فردی صحبت نخواهیم کرد».

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین