به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، هافینگتن پست نوشت: جو بایدن و دستیاران ارشد سیاست خارجی‌اش وعده داده اند که برای دستیابی به یکی از اهداف اصلی دیپلماتیک خود، یعنی بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با دقت حرکت می‌کنند. توافقی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از آن خارج شد.


با این حال در این میان افراد جنگ طلب، از جمله تام کاتن مصمم هستند در مسیر برنامه‌های بایدن موانعی را ایجاد کنند. به نظر می‌رسد اولین هدف این روز‌های این افراد، رابرت مالی مقام پیشین کاخ سفید باشد که به عنوان اصلی‌ترین گزینه تصدی مقام نماینده ویژه امور ایران در دولت آمریکا مطرح شده است.

این منتقدان استدلال می‌کنند که رابرت مالی با ایران همدردی می‌کند و اسرائیل، متحد آمریکا که ایران را تهدید اصلی خود می‌داند، تحقیر می‌کند.

در پاسخ به این افراد، گروهی از شخصیت‌های مورد احترام جهانی از جمله تعداد زیادی از سناتور‌ها تا مقامات سابق آمریکا و گروه‌های قدرتمند، ضمن تایید صلاحیت و تخصص مالی، از صلح و امنیت بین الملل حمایت کرده‌اند. در ۲۰ ژانویه، جوئیش اینسایدر گزارش داد که مالی با انتقاد از ترور دانشمند برجسته ایرانی، این اقدام را برای دیپلماسی مضر دانسته است. دیدگاهی که بین کارشناسان سیاست خارجی مشترک است.

با این حال، به تدریج بر همگان آشکار می‌شود که اختلافات چیزی بیش از دیدگاه‌ها و اعتبار شخصِ رابرت مالی است. افراد مخالف مذاکره با ایران نمی‌خواهند فقط جلوی یک انتصاب خاص را بگیرند، بلکه آن‌ها عملا می‌خواهند در رویکردی وسیع‌تر بر دولت بایدن تاثیر بگذارند و فضا را بر او و تیمش تنگ کرده تا نتوانند برجام را احیا کند. بایدن در انتخابات پیروز شد، اما بسیاری از جمهوری خواهان و شرکای آن‌ها وی را تحت فشار قرار می‌دهند تا به سیاست تهاجمی ترامپ در قبال ایران ادامه دهد. در واقع مسئله نه با شخص بایدن و مالی بلکه مخالفت با دیپلماسی است.

جنجال بر سر انتصاب رابرت مالی نشان می‌دهد که تندرو‌ها می‌خواهند ببینند دولت بایدن چگونه در برابر جنجال‌ها واکنش نشان خواهد داد تا بهترین نقشه راه را برای آینده در نظر بگیرند. آن‌ها همچنین می‌توانند متوجه شوند که انتقاد‌های کهنه مثل بحث دیپلماسی و برجام که در چندین سال اخر دوره اوباما متداول بود، تا چه حد در فضای خبری، پخش می‌شود. در هر حال، مالی چه انتخاب شود، چه نشود، بایدن مسیر گفتگو با ایران را ادامه می‌دهد و تندرو‌ها هم همچنان بر نابودی برجام متمرکز خواهند بود.

یک مقام اگاه و نزدیک به دولت بایدن می‌گوید: بحث اینها، رابرت مالی نیست، بلکه بحث مخالفت با دیپلماسی است. بحث این است که بببیند می‌توانند به همین زودی با بایدن وارد درگیری شوند و مجبور به کوتاه آمدنش کنند یا نه.

جی استریت، گروه برجسته یهودی در آمریکا که از گفتگو با تهران حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد که حمله به مالی لحن آشنایی داشت. در توئیتر این سازمان آمده است: ما از اینکه مانند گذشته شاهد همان نوع ترور شخصیت‌ها و اتهامات دروغین علیه افرادی هستیم که شغل خود را برای پیشرفت دیپلماسی و صلح صرف کرده اند، نگران هستیم.

گروه‌های ضد جنگ و کارشناسان کنترل تسلیحات می‌گویند که بایدن می‌تواند با لغو برخی تحریم‌های غیر هسته‌ای اعمال شده توسط ترامپ، حسن نیت خود را برای تسریع در مذاکرات هسته‌ای نشان دهد و صریح بگوید که آمریکا مانع همکاری و معامله دیگر بازیگران بین المللی مانند شرکت‌های اروپایی و صندوق بین المللی پول با ایران نخواهد شد.

در واقع، ایجاد یک بنیاد سیاسی قوی در واشنگتن برای دیپلماسی نیز بسیار مهم است. اختلافات بر سر انتصاب رابرت مالی تنها یک امتحان اولیه است.

جی استریت همچنین یادآور شد: راه حل تیم جو بایدن برای مدیریت موفقیت آمیز این نابسامانی، ایستادگی و جلوگیری از واگذاری اهرم فشار به نیرو‌هایی است که احتمالاً هرگونه تلاش دیپلماتیک را مورد انتقاد قرار می‌دهند. بازی هوشمندانه این است؛ تیم خود را بسازید و آنچه در طول مبارزات انتخابی انجام داده اید را دنبال کنید: نادیده گرفتن توئیتر.

یک مقام نزدیک به تیم بایدن معتقد است که حتی اگر تندرو‌ها در خط خوردن رابرت مالی از دولت موفق نشوند، اما اتهام زنی هایشان ممکن است تاثیرات بلندمدتی داشته باشد.

تندرو‌ها می‌خواهند مقامات دولت بایدن را وادار کنند که بگویند نقش مالی محدود است که در نهایت موفق شوند برداشتی که تندرو‌ها مانند الی لیک ارائه می‌دهند، مبنی بر اینکه در تیم جدید اختلافاتی در مورد نحوه رفتار با تهران وجود دارد را تقویت می‌کند. آن‌ها همچنین می‌خواهند مقامات بایدن را مجبور کنند که اظهاراتی بدبینانه نسبت به ایران به زبان آورند، درست همان کاری که در سنا با اوریل هاینز رئیس جدید اطلاعات ملی کردند. این اظهارات بدبینانه در نهایت می‌تواند موجب ایجاد خلق نگرانی در افکار عمومی نسبت به تعامل با ایران شود.

متحدان بایدن امیدوارند که وی بتواند با اعتماد به مقامات خود و یک دولت یکپارچه دموکرات، از افتادن به دام جمهوری خواهان تندرو اجتناب کند.

بن رودز، از دستیاران ارشد اوباما، در توئیتر نوشت: فکر می‌کنم جو بایدن است که باید نماینده خود در امور ایران را انتخاب کند، نه تام کاتن. بدانید که انتخابات‌ها پیامد‌هایی دارد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین