به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، نزدیک به هشت ماه از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد، مجلسی پرحاشیه که باعث نگرانی زیادی شده است، حاشیه‌سازی‌های این مجلس هم از همان اوایل، از حمله به قوه مجریه آغاز شد و ادبیات سیاسی نمایندگان این مجلس به تدریج آنچنان دچار افول شد که برخی آن را به آشنا نبودن بسیاری از آن‌ها به چم و خم کار مجلس نسبت دادند و بسیاری هم آن را به کرُی‌خوانی‌های سیاسی در مقابل جریان رقیب. اما به گفته اکبر ترکان، مشاور پیشین ریاست‌جمهوری: «اقدامات نمایندگان مجلس یازدهم علیه جمهوریت است.»

* آقای ترکان! به نظر می‌رسد مجلس از کارکرد اصلی خود که نظارت و قانون گذاری با نگاه تخصصی و کارشناسی است خارج شده، این مسئله برای جایگاه پارلمان در کشور ما تا چه حد زیان‌بار است؟

پاسخ به این سوال را با یک مثال می‌دهم. درباره طرح اخیر مجلس یعنی قانون انتخابات ریاست جمهوری باید گفت که هر نوع فیلتری بر سر راه انتخاب مردم نادرست است، حال چه شورای نگهبان باشد چه مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد، چه بخش‌های دیگر. اینکه بگوییم کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری، برنامه‌های خود را ارائه دهند و شورای نگهبان آن را بخواند و در صورت تایید شورای نگهبان، آن افراد می‌توانند کاندید شود به معنای فیلتر کردن است. چه بسا در آن اعمال نظر سیاسی نیز شود که به صلاح کشور نیست.

کیفیت مجلس ده درصدی، پایین است

*حاشیه‌سازی‌هایی که در این مجلس ایجاد شد تا چه حد مانع بررسی کارشناسانه طرح‌ها شده است؟

این حاشیه‌سازی‌‎ها به نحوه انتخاب این مجلس باز می‌گردد در انتخابات مجلس ۹۸، تعداد شرکت‌کنندگان بسیار کم بود، چون انتخابات این مجلس رقابتی نبود یعنی کاندیدا‌های جناح اصلاح‌طلب عموما ردصلاحیت شدند و در عین حال جناح‌های اصولگرا تاییدصلاحیت شدند؛ بنابراین آن نمایندگانی که رأی آوردند بین اصولگرا و اصولگرا بوده است نه اینکه بین رقبا، آن هم در فضای رقابتی باشد. تعداد شرکت کنندگان هم کم بوده است و این‌ها یک مجلس ده درصدی هستند از این رو کیفیت آن‌ها پایین است کاری هم نمی‌توان انجام داد.

چرا مجلس جلوی انتخاب مردم فیلتر می‌گذارد؟

*ادبیاتی که در این مجلس شنیده می‌شود و حتی از تریبون باز مجلس مردم دائما در حال شنیدن آن هستند هم گلایه‌هایی را سبب شده است و آن را در شأن و جایگاه نمایندگان مجلس نمی‌دانند و …

ببینید محتوای سخنان نمایندگان مهم است و ادبیات سیاسی آنچنان که باید مهم نیست. در حال حاضر مشکل محتوا این است که آن‌ها تصور می‌کنند باید جلوی انتخاب مردم یک فیلتری قرار دهند که به مخدوش شدن انتخابات منجر می‌شود.

اقدامات نمایندگان و شورای نگهبان علیه جمهوریت نظام است

اقدامات نمایندگان علیه جمهوریت نظام است. در ۱۲ فروردین ۵۸، رفراندوم برگزار شد امام فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش. اینکه ما جمهوریت و اسلامیت را مخدوش کنیم هردو بی ربط است کسانی که می‌خواهند اسلامیت نظام را کمرنگ کنند از مسیر امام منحرف هستند در عین حال کسانی هم که می‌خواهند جمهوریت نظام را کمرنگ کنند از مسیر امام منحرف هستند. مسیر امام جمهوری اسلامی است هم جمهوریت و هم اسلامیت. درباره این انتخاب‌هایی که گفته می‌شود شورای نگهبان بیاید به عنوان فیلتر نقش ایفا کند این‌ها جمهوریت نظام را کمرنگ می‌کند و این نادرست است.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین