به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حزب تدبیر و توسعه، زینب غبیشاوی: انتقاد‌ها به اصلاح قانون انتخابات همچنان ادامه دارد و مجلس نیز تاکنون پاسخ قانع‌کننده‌ای به انتقادها نداده است. بسیاری از کنشگران سیاسی بر این عقیده هستند که نمایندگان مجلس درحال اجرای خواسته‌های افرادی هستند که برای رسیدن به مجلس آن‌ها را یاری کرده‌اند.

تنگ‌تر کردن دایره قدرت، افزایش قدرت شورای نگهبان، عدم اجازه حضور در انتخابات به شهروندان و … و از آن سو دمیدن در شیپور گزینه نظامی برای ریاست جمهوری، تنها نمونه کوچکی از قبضه و انحصار قدرت است که به عقیده برخی کارشناسان این رفتار‌ها در آینده‌ای نه چندان دور، اتفاقی جبران ناپذیر را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

فاطمه راکعی فعال اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم در گفتگو با رویداد‌۲۴ با اشاره به شرایط قانون اصلاح انتخابات و تاثیر آن بر روند انتخابات ۱۴۰۰ گفت: کسانی که می‌خواهند همواره انتخابات را مهندسی کنند، اینبار مصمم هستند از طریق مجلس شیوه مورد نظر خود رنگ و لعاب قانونی بدهند. اما انتظاری که از عقل سلیم می‌رود این است که کسانی که به مجلس راه پیدا کردند، مسیر را برای ورود نمایندگان مردم ایران به قوای مقننه و مجریه هموار کنند و از چارچوب‌های قانون اساسی، اخلاق و شرع عدول نکنند تا شأن و جایگاه مجلس حفظ شود.

نمایندگان مجلس درباره آرمان‌های انقلاب از بزرگترهایشان سوال بپرسند

راکعی می‌گوید: مگر می‌شود نهاد قانونگذاری کشور، از قانون علیه قانون استفاده کند؟ اگر سن برخی از نمایندگان کنونی مجلس اجازه نمی‌دهد که به واقعیات و اهداف انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ اشراف داشته باشد، خوب است از بزرگترهایشان سوال کنند. اکنون دیگر هر آدم عادی می‌داند که امام خمینی (ره) صراحتا و موکدا اعلام می‌کردند که نظامیان نباید در سیاست دخالت کنند چطور این مجلس نه تنها نظامیان را از این امر منع نمی‌کند بلکه شرایط را برای حضور آن‌ها فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد که تا زمان ثبت نام در انتخابات در سمت قبلی خود باقی بمانند. این رفتار‌ها با رهنمود‌های امام کاملا در تضاد است.

راکعی با بیان اینکه نکاتی که در اصلاح قانون انتخاباتی است از چرخش نخبگان جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: این نکاتی که نمایندگان در حال بررسی آن هستند، به معنای کنار زدن کسانی است که همفکر یک جریان سیاسی خاص نیستند و با سیاست‌های آن‌ها همسویی ندارند در حالیکه چنین رفتار‌هایی با اخلاق، قانون و سخنان امام مغایرت دارد. امام تاکید زیادی بر جمهوریت نظام داشتند. اما این قوانین که از حضور مردم در عرصه‌های سیاست جلوگیری می‌کند و دایره قدرت را صرفا به عده‌ای خاص محدود می‌کند دقیقا با رهنمون‌های امام مغایرت دارند.

مجلس یازدهم حتی حفظ ظاهر هم نمی‌کند

این استاد دانشگاه افزود: این نمایندگان حتی حفظ ظاهر هم نمی‌کنند! حداقل به گونه‌ای رفتار کنند که رویه‌هایشان فریاد نزند که در مهد قانونگذاری کشور رفتار‌های غیرقانونی انجام می‌شود.

راکعی با بیان اینکه اصلاح طلبان با بررسی نقاط ضعف و قوت خود، در حال آماده شدن برای انتخابات ۱۴۰۰ هستند تصریح کرد: با توجه به فراز و فرود‌های سیاسی و با توجه به روحیه نقدپذیری که درون جبهه اصلاحات است، در حال کار هستیم و برخی مواقع هم دیده می‌شود که عده‌ای از فرط انتقادپذیری درون این جبهه خودزنی می‌کنند. خداراشکر موضوع تشکیلاتی از سوی اصلاح طلبان هر روز جدی‌تر گرفته می‌شود و با هماهنگی‌های بیشتری این موضوع را پیش می‌برند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: جبهه فراگیر اصلاح طلبان با وجود مشکلات و مسائلی که برای آن‌ها پیش آمد تقریبا با همان سازوکار شورای عالی اصلاح طلبان، البته با رفع مشکلات و موانع شکلی و ساختاری و مدیریتی در حال تقویت و بازسازی است. این مجمع یک نهاد فراگیر است و قرار است محفلی برای وحدت باشد.

راکعی با بیان اینکه به دنبال کاندیدای اجاره‌ای نخواهیم رفت، گفت: ما در این انتخابات با کاندیدایی که همه روی آن اجماع می‌کنند وارد رقابت‌ها خواهیم شد.

انتهای پیام/

اردبیل – بیله سوار – پارس آباد – خلخال – شهرستان سرعین – کوثر – گرمی – مشگین شهر –  نمین – نیر – ارومیه – اشنویه – بوکان – پلدشت – پیرانشهر – تکاب – چالدران – چایپاره – خوی – سردشت – سلماس – شاهین دژ – شوط – ماکو – مهاباد – میاندوآب – نقده – شهر ارومیه – شهر سرو – شهر سیلوانه – شهر قوشچی – شهر نوشین – شهر سیمینه – تهران – آران و بیدگل – اردستان – اصفهان – برخوار – بوئین میاندشت – تیران و کرون – چادگان – سمیرم – شاهین شهر و میمه – شهرضا –  فریدن – فریدونشهر – فلاورجان – استان آذربایجان غربی – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان – استان کرمانشاه – استان کرمان – استان کردستان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین